Nasıl iyi arkadaş olunur?

Arkadaşlarınızdan sitem dolu mesajlar ve sözler duyuyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

İyi bir arkadaş olmanın 7 yolu

Hayatımızda bize ailemiz kadar yakın ve onlar kadar ihtiyacımız olanlardır arkadaşlarımız. Fakat onları bir o kadar kolay çıkarırız hayatımızdan. Hayat şartları, yaşananlar ve bir sürü nedenle kaybolur giderler. Tüm bu koşullar altında hayatın getirdiği bencillikle birlikte tahammül sınırımız düştü ve nasıl arkadaş olunacağını unuttuk.

İyi bir arkadaş olmak...
Arkadaşlık iki yönlü bir yol gibidir. Aldığınız kadar vermekte zorundasınızdır. Onlar nasıl her ihtiyacınız olduğunda sizin yanınızda olmaya çalışıyor, en özel günlerinizde yanınızda olmasalar bile varlıklarını hissettiriyorlarsa, sizde onlara aynı şekilde davranmalısınız.

Çaba göstermelisiniz!
Bazı arkadaşlıklar vardır, zaman ve ayrılık bilmezler. Onların yanında olmasanız bile telefon denen icadın nimetlerinden yararlanın. Onlara her daim yanınızda olduğunuzu hissettirin. Hatta boş zamanlarınızda şimdilerde yüzüne bakmak bir yana ne olduğunu unuttuğumuz mektuplardan atın.

Dikkatli seçin!
Gerçekten arkadaşlığa hatta dostluğa önem veriyorsanız, bu noktada seçimleriniz çok önemlidir. Birlikte olacağınız, bir şeyler paylaşacağınız arkadaşınızın illa ki sizinle aynı cinsiyette, düşüncede ve yaşam tarzında olmasına gerek yoktur. Burada önemli olan onun ve sizin  karakteriniz, insan olarak birbirinize verdiğiniz değerdir. Özellikle dikkat etmeniz gereken ise birbirinizin hayatına girdikten sonra her şeye rağmen birbirinize katlanıp, katlanamayacağınızı düşünmeniz.

Uzaklıklar...
Hayatımızda bazı anlar olurki, o anlarda bazı şeyler her şeyi siler, hepsinin önüne geçer. Fakat bu zamanlarda arkadaşlarınızı ihmal etmeyin. Birbirinizden uzak kalsanız bile en zor anlarınızda bir telefonunuzla yanınıza gelecek olanlarda iyi arkadaşlarınızdır. Bu nedenle her ne olursa olsun onların zor günlerini, mutlu günlerini mutlaka paylaşın. “Yanındayım” deyin.

Sevgiliniz ve arkadaşlarınız
Dikkat ederseniz başlıkta “ve” bağlacı var “ya da” değil. Bazı insanlar hayatlarında biri olduğu zaman, o kişiyi hayatlarının merkezine alırlar ve arkadaşları dahil çevresindekileri bir anda yok sayarlar. Özellikle buna dikkat edin. Arkadaşlarınızın her zaman sevgilinizin karşısına konulmuş bir seçenek olarak görülmemesini sağlayın. Onlar ve sevgiliniz hayatınızda aynı anda yer almalılar.

Baskı uygulamayın!
Kimseyi arkadaş olmaya zorlayamazsınız.  Her insan hayatındaki herkesin çok iyi anlaşmasını ve büyük bir topluluk olmayı hedefler fakat gerçek bununla örtüşmez. Herkes herkesle anlaşamaz önceklikle bunu anlamalıyız. Örneğin sevgilinizin arkadaşları ve sizin arkadaşlarınızı kaynaştırmak istiyorsunuz. İlk buluşmadan sonra bir uyum olmazsa bu iki taraftan da kaynaklanan bir sorun değildir. Birbirlerine hiç uymayan insanlar olabilirler, paylaşacak hiç birşeyleri olmayabilir. Bu nedenle kesinlikle onları iyi anlaşmaları için zorlamayın.

Unutmayın sadece arkadaşsınız!
Arkadaşlık demek hayata müdahale ya da onun adına karar vermek değildir. Arkadaşsınız diye onun hayatında karar yetkisine sahip değilsiniz. Evet bir yere kadar onlara destek verebilir, akıl verebilirsiniz fakat bunu yapmaları için size inanmaları için baskı uygulayıp yapmadıkları zamanda kızmaya ve küsmeye hakkınız yok.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Eylül 2018 Perşembe 21:04

  tamam özakman aylin ne öyle davranmam lazım ellimden geleni yaparım tamam internet ten en güzel arkadaşlık nasıl davranmak bende aylin ne öyle davranırım taktirde sözünden çıkmam onu üzmem onu kızdırmam baskı yapmam bende öyle dersem bile aylin belki bana sarıla bilir bunu mutlaka deneyeceğim madem öyle ben aylin ni aldatmam her dediğini yaparım bana yüzmeyi öğretti bende yüzme hocası olmak istiyorum büyünce aylin hayatım da benim kalbim de aylin ni sevindirmek istiyorum aylin için saygı duruşunda bulunuldurmak istiyorum ve ilerde öyle zamanlarda özür dilersem beni affeder ben de öyle yapacağı

  Cevapla

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3489

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9297

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2410

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5802

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3713

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön