2011'de yapılan araştırmalar ezberleri bozdu!

2011'de araştırmalarla kanıtlanan hangi bilgiler ezberlerimizi bozdu?

2011'de yapılan araştırmalar ezberleri bozdu!

Basit komedi filmler beyninizi gereksiz yere çürütecek veya çikolata sizin için iyi değil gibi önerileri çok duyduk. Ama 2011'de yapılan araştırmalar insanlar için kötü olarak adlandırılan şeylerin belirli bir düzeyde yapıldığı takdirde aslında yararlı olabileceğini de gösterdi.

Bakalım 2011'de araştırmalarla kanıtlanan hangi bilgiler ezberlerimizi bozdu?

Kırmızı şaraptaki yarar
Geçmiş araştırmalar kırmızı şarabın sağlığımız için yararlı olabileceğini gösterdi. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada kırmızı şarabın içersinde bulunan resveratrol, göğüs kanserinin daha çok büyümesini engellediğini gösterdi. Bu araştırma Amerikan Toplulukları Federasyonu, Biyolojik Deneyler dergisi tarafından yapıldı. Fakat buna rağmen derginin editörü Dr. Gerald Weismann Press Association'a yaptığı açıklamada "İnsanlar, kırmızı şarap göğüs kanserinin yayılmasını engelliyor diye şarap içsin demiyoruz" dedi. Dr. Weismann, "Fakat bilimadamları hala şarap gibi doğal ürünlerde uygulanan damıtılma yönteminin sağlık açısından gizli yararını çözemediler". diye ekledi.

Komik filmler pozitif etkiler
Maryland Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre, komik filmlerin insan sağlığı üzerinden pozitif bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Araştırma sırasında komik filmler izletilen deneklerin kan damarlarının gevşediği gözlenmiştir. Aksine dram türü filmler izleyenlerin ise kan damarlarında sıkışıklık tespit edilmiştir. Araştırmacılar tarafından Science Daily sitesine yapılan açıklamada "Güldükten sonra endotelyum'un (kalbi ve kan damarlarını saran hücrelerden oluşan zar) büyüklüğündeki değişiklik istikrarlıydı ve gülmenin yararı bir aerobik egzersizi ile eş değerdi.

Kahve depresyonu önler
Kahvenin sağlığa olan yararlarını ispatlamak amacı ile bir çok araştırma yapılıyor. Bu sene Archives of Internal Medicine dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre kahve kadınları depresyondan koruyor.

Araştırma Harvard araştırmacıları tarafından düzenlendi ve Nurse's Health Study'ye bağlı 50.000 kişi katıldı. Araştırmacılardan Dr. Albert Ascherio kahvenin kadınlardaki depresyonu düşürdüğünü bunun nedeninin ise "Kahve, ruh hali geçişlerini hafifletiyor" dedi. Buna ek olarak Dr. Ascherio kahve ve kaygı arasında bir bağlantı olduğunu söyledi.

Tek bir olaya odaklanın
Günümüzde sorumlu olduğunuz herkesle uğraşmak için aynı anda bir çok işi bir arada yapmanız gerekiyor. Ama aslında araştırmalara göre tek bir şeye odaklanmak beyniniz için çok daha iyi.

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yayınlanan bir dergi tarafından yapılan araştırmada, deneklere bir sahneye bakmaları isteniyor daha sonra onları bir yüz resmi ile bölüyorlar ve sonrasında yüzün yaşı ve cinsiyeti hakkında bilgi istiyorlar. Araştırma sonunda katılımcılardan izletilen ilk sahneyi hatırlamaları isteniyor.

California Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre; ortalama yaşın %69.1 olduğu yaşlı gruptakiler hatırlamakta yaş ortalamasının %24.5 olduğu genç gruba göre zorluk çekiyor.

California Üniversitesinde nörolog olan ve araştırmaya katılan Dr. Adam Gazzaley yaptığı açıklamada "Olayın kapsamında olan genişleme ve toplumun geneline hakim olan bir çok işle ilgilenmeyi besleyenler ise ulaşılabirlikteki artış ve elektronik medyadaki çeşitliliktir" açıklamasında bulundu.

Bira da şarap kadar yararlıdır
Şarabın içerisinde ki bileşenlerin bir şekilde sağlığımıza faydalı olduğunu duymuştuk. Yapılanyeni bir araştırmaya göre biranında şarapla aynı etkilere sahip olduğu belirtilmiştir. İtalya'da bulunan Avrupa Epidemiology dergisinin araştırmasına göre bira içenlerin %31'inin kalp krizi riskinin düşük olduğu anlaşılmıştır.

Yerinizde duramıyorsanız, bu iyiye işaret
Hareketliliğiniz etrafınızdaki herkesin rahatsız olmasına mı neden oluyor? Bu sene Medicine & Science in Sports & Exercise Spor ve Egzersizde, Tıp ve Bilim) dergisinde yayınlanan araştırmaya göre hareketliliğiniz sizin gün içerisinde yapmanız gereken fiziksel aktivitelere katkı sağlıyor olabilir.

Bunun için iş yerinizde iş arkadaşlarınıza mail atmak yerine yanına gidip konuşabilirsiniz, ev içerisinde oturmaktan çok ev işlerini kendiniz halledebilirsiniz. Araştırmacı Ashlee McGuire yaptığı açıklamada farkında olmadan yağtığınız fiziksel aktivideki artışla beraber daha uzun ve sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz diyor.

Sağlıklı ve mutlu yaşam için seks yapın!
Seks hem mutluluğunuz hem de ilişkiniz için çok yararlıdır. Bunu bilim söylüyor. Bu sene yapılan araştırmalara göre daha fazla seks, mutlu bir evliliğin anahtarı. Araştırma yıllık yapılan Gerontological Society of America toplantısında sunuldu. Buna göre yaşı daha ileride olan çiftler, sağlıklı bir seks hayatlarının yanında mutlu bir yaşam ve evliliğe de sahip olduklarını belirtmişler.

Buna ek olarak  California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre aktif seks hayatı olan yaşlı kadınların daha mutlu ve kaliteli bir yaşama sahipler.Buna rağmen uzmanlar cinsel aktivite ve yararlarının kadınların yaşına göre,  kaliteli yaşam anlayışı, yaşlılığın önüne geçmesine ve cinsel tatminin değiştiğini söylüyorlar.Yaşı ileride olan kadınların cinsel birliktelikten daha çok yararlandığı belirtiliyor.

Ateşlenmek iyidir
Hepimizin en iyi bildiği şey, ateş kötü bir şeydir ve bu farkedildiği anda onu düşürmek için elimizden ne geliyorsa yapmak gerekir. Fakat bu sene yapılan araştırmada ateşin bağışıklık sisteminin savunmasının artışında önemli bir rol oynadığı tespit edildi. Roswell Park Kanser Enstitüsünde yapılan araştırmaya göre yüksek vücut ısısı, virüslü hücrelere karşı bağışıklık sisteminin daha iyi ve güçlü çalışmasını sağlar.

Yavaş yiyin!
Masadan en son kalkan, bunun için ailesi tarafından azalarlanan çocuk siz miydiniz? American Dietetic Association dergisinin yaptığı araştırmaya göre yavaş yiyenlerin, hızlı yiyenlere göre obezite riski daha düşük.

Otago Üniversitesinde yapılan araştırmada hızlı yiyen insanların Vücut Kitle Endeksi (BMI)'nin %2.8 oranında artmasına neden oluyor.

Sinirlendiğinizde küfür edebilirsiniz
Sinirinizi biraz renkli bir dil kullanarak mı yatıştıryorsunuz? Araştırmalara göre bu şekilde sakinleşmeniz acıya olan tepkiniz için çok yararlı. İngiltere'de bulunan Keele Üniversitesinden yapılan araştırmaya göre küfür etmek insanlarda ellerini uzun süre soğuk suda bekletmiş olmak etkisi yapıyor.

Buna rağmen, bu sadece düzenli bir küfürbaz değilseniz etkili bir yöntem. Araştırmalara göre sürekli küfür eden insanlar, küfürün sakinleştirici etkisini hissedemiyorlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön