İleri sürüş teknikleri

Seyir halindeyken kazaya yol açabilecek sorunlarla karşılaşırsanız, bu önerilerimiz olası tehlikeleri atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Sürücüler dikkat! Bu ileri sürüş teknikleri hayatınızı kurtarabilir...

Türkiye ve dünyada en büyük ölüm nedenlerinin başında trafik kazaları geliyor. Kazaları yüzde 98’inin sürücülerden, yüzde 1’i yol, yüzde 1’i de yoldaki hata ve bozukluktan kaynaklanıyor.


Acil bir durumla karşılaşırsak,aşağıdaki öneriler hayatınızı kurtarabilir. İşte o tavsiyeler:Lastik patlarsa ne yapmak gerekir?


Düz gitmek için direksiyonu sıkıca tutun. Kademeli olarak yavaşlayın. Ayağınızı gazdan çekerek hafifçe frene basın. Eğer mümkünse yolda durmaktan kaçının, aracınızı yol kenarına banket gibi güvenli bir yere çekin. Eğer ön tekerleklerden biri patladıysa daha ciddi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Patlak ön lastik aracınızı o tarafa doğru çeker. Aracı düz tutmaya çalışın ve yavaşça yolun sağına çekin.Motor stop ederse ne yapmak gerekir?


Direksiyonu sıkıca kavrayın ve kenara çekin. Direksiyonu çevirmek zorlaşır ve fren sertleşir ama her iki sistemde çalışır.

Gaz pedalında sorun olursa ne yapmak gerekir?


Eğer ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde araba yavaşlamazsa ya da hızlanırsa:
Dikkatinizi yola verin. Vitesi hemen boşa alın. Güvenli ve uygun bir anda yoldan çıkın; ve motoru durdurun.

Frenler bozulursa ne yapmak gerekir?


El frenini yavaşça çekin, böylece arka tekerlekleri kilitleyip kaymaya yol açmazsınız. Eğer aracınız kaymaya başlarsa el frenini bırakın. İşe yaramazsa vites küçültmeye başlayın ve durabileceğiniz güvenli bir yer bulun. Arabanızın yolun dışında olduğundan emin olun. Frenleriniz bozuk haldeyken kullanmaya devam etmeyin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön