Dr. Christian Marquardt “Yazı Yazmanın Ergonomisi” Konferansı için ülkemize geldi!

Çocukların, yazı yazmayı öğrenirken karşılaştıkları sorunlar, okul başarılarını etkiliyor. Yazı yazmada doğru kalem tutuşu çok önemli.

Dr. Christian Marquardt “Yazı Yazmanın Ergonomisi” Konferansı için ülkemize geldi!

Dünyaca ünlü yazı gereçleri markası Stabilo, 4 Ekim 2011 Salı günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Yazı Yazmanın Ergonomisi” isimli bir konferans düzenledi. Konferansta, Science-Motion Academy Başkanı ve Nöro-Rehabilitasyon dalında disiplinler arası araştırmalar yapan ince motor becerileri uzmanı Dr. Christian Marquardt, yazı yazmayı öğrenme sürecini ve akıcı el yazısını etkileyen faktörleri anlattı; yazmayı öğrenmede ergonominin ve motor becerilerinin önemi konularına değindi.

 

1990 yılından beri Münih Bogenhausen Hastanesi’nde klinik nöropsikoloji geliştirme ekibinin üyesi olan Dr. Marquardt, yazı yazmanın temelini oluşturan motor becerileri üzerine uzun yıllardır araştırmalar yapıyor. Dr. Marquardt, ‘Yazı Yazmanın Ergonomisi’ Konferansında; ‘çocukların okula başladıkları ilk yıllarda, başarılı bir eğitim hayatı için son derece önemli olan yazı yazma konusunda sıkıntılar yaşadıklarını, bu sorunların çözülmemesinin çocukların yazı yazmadan soğumasına ve hatta ileriki yaşamlarında devam edebilen öğrenme zorlukları çekmelerine sebep olabileceğini belirtti.

 

Konferansta kinematik hareket analizi, güç kontrol ölçümü ve görsel algıyı değerlendirmeye yönelik geliştirmiş olduğu yeni donanım ve yazılım çözümlerinden bahseden Dr. Marquardt: “Kötü duruş, kasılmış kalem tutuşu, yüksek seviyede bir yazma basıncı, çok yavaş, okunaksız, dağınık veya hatalar içeren yazı sorunu ile ilkokul sıralarında çok sık karşılaşılıyor. Öğretmenler, ebeveynler ve çocuklar, yazma sorunlarının nasıl çözüleceği konusunda çoğu zaman ne yapacaklarını bilemez. Yazı yazarken otomatik ve akıcı bir hareketin, tek başına bir şeklin tam tekrarından gelişebileceği savı artık günümüzde çürütülmüştür. Okullar, harflerin yavaş ve şekil odaklı yazılışına odaklanırken, yazmayı öğrenmenin motor yanları ihmal edilir. Çoğunlukla, yavaş yavaş yazmadan sonra otomatik yazma hareketlerini geliştirmeye çalışmak çocukların kendisine bırakılır.” şeklinde konuştu.

 

Dr. Marquart ayrıca, yazı yazarken kalemi doğru tutmanın önemine ve ele rahat oturan kalemlerin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti. ‘Doğru tutuş şeklinde, kalem başparmak ve işaret parmağı arasında kavranır; ayrıca orta parmak tarafından desteklenir. Pek çok çocuk ise kalemi üç parmakla kavramak yerine, tüm eli ile kavramaya çalışır. Okuldaki en büyük sorunlardan biri, yanlış kalem tutuşu, yüksek kavrama basıncı ve ağrıyan parmaklardır. Kalemin ergonomisi, rahat kavramayı ve akıcı yazmayı desteklemek için büyük önem taşır. Spor yaparken nasıl ayağınızın büyüklüğüne, şekline ve yaptığınız spora uygun bir spor ayakkabısına ihtiyaç duyarsanız, yazı yazarken de yaşınıza, elinizin boyutuna, sağ veya sol el kullanımınıza uygun kaleme ihtiyaç duyarsınız.'

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön