Türk halkının asabı bozuk!

Türkiye’nin ruh sağlığını mercek altına alan Sağlık Bakanlığı raporuna göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 18’i yaşamı boyunca en az bir kez ruhsal hastalık geçiriyor. Türkiye’nin ruh sağlığını mercek altına alan Sağlık Bakanlığı raporuna göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 18’i yaşamı boyunca en az bir kez ruhsal hastalık geçiriyor.

Türk halkının asabı bozuk!

Türkiye’nin ruh sağlığını mercek altına alan Sağlık Bakanlığı raporuna göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 18’i yaşamı boyunca en az bir kez ruhsal hastalık geçiriyor. Bu oran erkeklerde yüzde 16.2, kadınlarda yüzde 15.3.

 

Sağlık Bakanlığı, eylem planı hazırlıkları çerçevesinde Türkiye’nin ruh sağlığını mercek altına aldı. Bu konuda rapor hazırlayan bakanlık uzmanları önemli tespitlerde bulundu. Rapora göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 18’i yaşamı boyunca en az bir kez ruhsal hastalık geçiriyor. Bu oran erkeklerde yüzde 16.2, kadınlarda yüzde 15.3. Daha önce yapılan araştırmalarda 2003 yılında 14milyon 238 bin kutu antidepresan satılırken, bu rakamın 2012’de 36 milyon 881 bine ulaştığı ortaya çıkmıştı. Antidepresan satışlarının 9 yılda yüzde 160 arttığı belirlenmişti. Bakanlığın yaptığı araştırmayla intihar girişiminde bulunan hastaların yüzde 60’ının bu girişiminden önceki ay içerisinde bir doktora başvurduğu ortaya çıktı. Bu nedenle intiharı önlemede birinci basamak sağlık çalışanları içerisinde yer alan aile hekimlerine dikkat çekildi.

 

Aile hekimlerine görev

Raporda; ruh sağlığı ile ilgili hizmetlerin aile hekimleri ile birlikte yürütülmesi için çalışmaların başladığı belirtildi. Aile hekimi uygulamasında hekim- hasta ilişkisinin daha uzun süreli ve yakın olduğunun düşünülmesi ruh sağlığı hastalarına hizmetin birinci basamakta verilmeye başlanmasının en önemli neden olduğu vurgulandı. Ayrıca gerek olduğunda ikinci veya üçüncü basamağa sevkinin uygun olacağı kaydedildi.

 

Güvenlikli hastaneler

Ruh sağlığı merkezlerindeki yatakların adli ve tutuklu psikiyatri yatağına uygun olmadığı ortaya çıktı. Bu kapsamda öncelikle bakanlığın belirlediği 16 ilde toplam2 bin yüksek güvenlikli psikiyatri yatağı, 5 ilde ise toplam350 tutuklu psikiyatri yatağı açılmasına karar verildi. Ayrıca bunların yanı sıra adli ve tutuklular için yüksek güvenlikli hastaneler kurulması için çalışmalar başlatıldı. Bu hastanelerde çalışan personel ve tedavi edecek doktorlara özel eğitimler verilecek.

 

Koçlar eşlik edecek

Ağır ruhsal hastalığı olanların iyileştikten sonraki istihdamıyla ilgili de önemli projelere yer verildi. Bu konuyla ilgili iki ayrı yöntemin uygulamaya konulacağı ifade edildi. Raporda, “Birinci yöntem olarak, iş koçları aracılığı ile hastaların bir işe yerleşmesini sağlamak. İkincisi ise korumalı işyerlerinde istihdamı sağlamaktır” denildi.

 

Haber: Lütfi Erdoğan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön