Çocukların önünde tartışmanı​zı engelleyec​ek 4 yol!

Tartışmak ya da kavga etmek her beraberliğin bir parçasıdır ve kötü bir şey olarak algılanmak zorunda değildir.

Çocukların önünde tartışmanı​zı engelleyec​ek 4 yol!

Tartışmak ya da kavga etmek her beraberliğin bir parçasıdır ve kötü bir şey olarak algılanmak zorunda değildir. Fakat evli ve çocuklu bir çift olarak kavgalarınız çocuklarınızı etkiliyor, onların huzursuz ve güvensiz hissetmelerine neden oluyorsa, önlem almanın vakti geliyor demektir.

 

10’a kadar sayın

Bu biraz çocukça gelebilir. Hatta sizin çocuğunuza verdiğiniz tavsiyelerden biri olabilir. Ama inanın aynı şey. Sinirlendiğiniz zaman, hele de çocuklarınızın yanındaysanız cevap vermeden önce 10’a kadar sayın. Bu size düşüncelerini toparlamanız ve anında tepki vermeden mantıklı birşeyler söyleyip biraz sakinleşmeniz için yeterli süreyi sağlayabilir. Böylelikle gereksiz bir kavgayı önleyebilir veya çocuklar için erteleyebilirsiniz.

 

Bir şifre belirleyin

Eşinizle bir şifre belirleyin. Çocuklarınızın önünde sohbetinizin kontrolden çıktığını hissetmeye başladığınızda kullanın. Eşinizle, bu şifreyi kullandığınızda tartışmanın en azından çocuklar etrafta olmayıncaya kadar ertelenmesi üzerinde tam bir mutabakat yapın. Diyelim şifreniz “gözleme”. Eşiniz yine kayınvalide konusunu açtı ve uzatmaya başladı. Kavga geliyor hissediyorsunuz. “Gözleme yiyelim yarın” deyip meseleyi erteleyin ve susun. Böylece çocuklar bir kez daha büyükannelerinin masaya yatırıldığına şahit olmasınlar

 

Uzaklaşın

Sıklıkla çocuklarımıza bile karmaşa olduğunda oradan uzak durmalarını başlarını belaya sokmamalarını tembihleriz. Siz de temel olarak aynısını yapın. Ortam ısınmaya başladığında hemen uzaklaşın. Başka bir odaya geçin ama fırtınayı beraberinizde sürüklemeyin. Eşiniz tekrar yanınıza gelirse çocukların olmadığı bir zaman ve yerde konuşmak istediğinizi açıklayın.

 

Tutarlı olun

Bir çözüm bulun ve o noktada ilerleyin. “Gözlemeeee” diye çığlıklar atmadan, uzaklaşın, 10’a kadar sayın. Tartışma veya kavga sırasında da tutarlı olun. Oradan oraya, konudan konuya sürüklenerek kendinizi ve eşinizi hırpalamayın. Çözüm odaklı davranın. Karşınızdaki insanla daha yıllar boyu birlikte olacağınızı bilerek davranın.

 

Eşinizle bu yöntemlerden biri üzerinde anlaşın ve kullanın. İşe yaramazsa bir diğerini ve bir diğerini deneyin. Bazen çocukların önünde de kavga edilebilir. Kavga etmek çocuklar için korkutucu olabilir. Okuldan bir arkadaşının ailesi boşanmış olabilir ve ondan bunların kavgalarla paralel geliştiğini anlamış olabilir.

 

Fakat çocukların önünde kavga etmek veya daha uygun bir terimle “tartışmak” her zaman onlara zarar verici olmak zorunda değildir. Eğer uygarca tartışabileceğiniz ve patlama yaratmayacak bir görüş ayrılığınız varsa bunu onların önünde de tartışabilirsiniz. Böylece onlar da bu tip durumlarda nasıl davranılması gerektiğini, görüş ayrılıklarını uygarca nasıl ifade edebileceklerini sizden görüp öğrenmiş olurlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön