Rahim iltihabının nedenleri ve tedavisi

Üreme çağındaki aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda görülen bir enfeksiyondur

Rahim iltihabının nedenleri ve tedavisi

Kasık ve karın alt bölgesinde ağrı, vajinal akıntı, ateş, kusma ve adet dışı kanamalar… Bu belirtilerle kendini gösteren, yumurtalık ve tüplerde oluşan bakteriyel enfeksiyonlar, üreme çağındaki aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda görülmektedir. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Eylem Şeker Arı: 

 

Rahim iltihabının nedenleri ve tedavi yöntemleri


Nedensiz ağrı ve kanamalara dikkat!

Pelvik enfeksiyonun rahim, yumurtalıklar ve tüplerde oluşan bakteriyel bir hastalık olduğu söylenen, üreme çağındaki, cinsel olarak aktif olan kadınlarda ortaya çıkan bir sorundur. Vajina iltihabı problemi olan kadınlarda, vajinada enfeksiyon oluşturan bakteriler üst kısma çıkarak rahme girer, buradan da tüplere ve yumurtalıklara yayılabilir. Doğum, kürtaj, endometriyal biyopsi gibi işlemler mevcut bakterilerin yayılmasına neden olabilir. Kasık ve alt karın bölgesinde ağrı, cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya ağrı, adet (menstruasyon) harici ara kanamalar, sarımsı ya da yeşilimsi vajinal akıntı, ateş, kusma, makat bölgesinde ağrı gibi değişik belirtiler görülebilir.


Düzenli jinekolojik muayenenizi ihmal etmeyin

Hastalığın teşhisinin muayene ile mümkün olabileceğini belirtildi. Jinekolojik muayene sırasında rahimde ve yumurtalık bölgelerinde ağrı ve hassasiyet, anormal vajinal akıntı tanının konulmasına yardımcı olur. Hastalığın ilerlediği durumlarda ultrasonografi (apse oluşumu, tüplerde sıvı birikmesi, karın içinde sıvı görüntüsü gibi) ek bulgular gösterebilir, ancak tanıyı desteklemek için özel bir ultrasonografi bulgusu şart değildir. Yani bir kadının pelvik enfeksiyonu olsa bile ultrason görüntüsünde bu ortaya çıkmayabilir. Bazen tanı için laparoskopi (“Laparoskop” adı verilen, ucunda ışık ve kamera bulunan bir alet yardımıyla inceleme)gerekebilir.


Kısırlık tehlikesine karşı önleminizi alın

Tedavi edilmeyen pelvik enfeksiyon kadınlar için risk oluşturmaktadır.
Bulantı, kusma, yüksek ateş, karında şiddetli ağrı ve hassasiyet, apse oluşumu; hastanın hastaneye yatırılarak tedavi edilmesini gereken durumlardır. Pelvik enfeksiyon hafif olanlarında, ayaktan antibiyotik tedavisi uygulanarak hasta takip edilir. Antibiyotik tedavisi genellikle 14 gün uygulanır. Tedavide gecikme, enfeksiyonun ileri düzeyde olması gibi durumlar tüplerde yapışıklık ve tıkanmaya neden olur. Döllenme tüplerde gerçekleştiği için, bu durum doğal yollardan gebe kalınmasına engel olabilir. Tüplerle ilgili bu tür sorunlarda laparoskopik uygulamalar gerekebilir.


Pelvik enfeksiyondan korunma yolları

Hastalıktan korunmak için alınması gereken tedbirler ile ilgili şu bilgiler verildi: Pelvik enfeksiyonların adet kanaması döneminde daha kolay oluşabilmesi nedeniyle, bu dönemde ilişkide bulunulmaması uygun olur. Genital hijyen kurallarına uymak ve prezervatif kullanmak en iyi korunma yoludur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön