Alzheimer hakkında merak ettikleriniz

Alzheimer hastalığı nedir, belirtileri neler, nasıl tedavi edilir?

Alzheimer hakkında merak ettikleriniz

Alzheimer hastalığı (bunama ) hafızayı etkileyen yakın zamanı hatırlayamama ile başlayan sinsi seyreden ilerledikçe zamanı bulunduğu yeri unutma, karıştırma, günlük yaşam kalitesinde bozulma ile seyreden %5 genetik özelliği olan, tedavi edilebilen, yalnız şifa sağlanamayan bir hastalıktır.

Hastalık sürecinde hafif kişilik değişikliği, uyku bozukluğu, aşırı hareketlilik, depresyon görülebilir.

Uyku bozukluğunun en sık nedeni kötü uyku düzenidir. Çoğu hasta zamanlama hislerini kaybeder ve uyku zamanını geldiğini fark etmez.


Kısa zaman yatakta kaldıktan sonra kalkarlar. Hastanın gündüz uyumasının engellenmesi ve düzenli saatlerde yatağa yatmasının sağlanması uygundur.

Alzheimer,  başlangıçta depresyon ile karşımıza çıkabilir. Bu sebepten hem depresyon hem de Alzheimer tedavi edilmelidir. Alzheimer hastalarında sıkıntıların görülmesi doğaldır. Hastaya güven verilmeli, gün içinde rutin program hazırlayarak aklı bu konulardan uzaklaştırılmalıdır. Sıkıntılı bakıcı varsa hastalığının tetikleneceği unutulmamalıdır. Sıkıntı ve panik atakta varsa ilaçla tedavi edilmelidir.

Alzheimer hastaları bazen ajitasyon, sözel veya fiziksel saldırganlık, volta atmak gibi durumlar gösterebilirler. Bu durum bazen bakıcı tarafından tetikleniyorsa, tetikleyen sebebi ortadan kaldırmak gerekebilir. Ona rağmen saldırganlıkları artarsa anti psikotik ilaçlar verilebilir. Alzheimer hastaları ileri safhalarda sık sık hayaller görürler. Ölmüş yakınlarının yanında olduğunu kendileri ile konuştuğunu söylerler ve yardım edilmesini isterler. Çocuklarını, tanımazlar veya karıştırırlar. Onların kendilerine kötülük yapacaklarından korkarlar.

Alzheimer hastalarında idrar tutamama, kaçırma ileri safhalarda sık rastlanır. Uyanıkken hastayı 2 saatte 1 tuvalete götürmek tavsiye edilebilir.  Gece uygun, yatak- giyim düzeni sağlanmalıdır.

Dilimizde sık kullanılan bunama, demans kelimesi; Latince zihin anlamına gelen mens kelimesinden türemiştir. Demans zihin yitirilmesi anlamına gelir. Alzheimer hastalığı demans tanımının %66 sını teşkil eder.

Demanslar çok çeşitli olduğundan hastanın öyküsü esnasında, öz geçmişi içinde nörolojik, psikiyatrik muayenelerin yapılıp yapılmadığı ve toksik özelliklerin kaşılaşıp karşılaşmadığının sorgulanması önemlidir. Hipertansiyon, istemik kalp hastalığı, diyabet, hipotiroid (GUATR) ,B12 vitamin yetmezliği, tüberküloz, sifilis, AIDS, isistemil lupus, roma tio dantit, Behçet hastalığı, sistemik kanserler genel anestezi kullanılması ve cerrahi girişimler olmuşsa kaydedilmelidir. Bunlardan bir kısmı, ikincil demans (bunama ) nedeni olabilir.

Hastalık hakkında ailesini bilgilendirmek, uzun sürecek tedavi için ilgili hekimlere sevk etmek uygun olup aileye yardım alması için bakıcı tutması önerilmelidir. Alzheimer hastaları kalp, felç, kanser veya enfeksiyon sonucu kaybedilmektedir. Alzheimer hastalığının tedavisi için çalışmaların sürdürüldüğü yeni ilaçların denendiği bilinmektedir.

 

 
Uzm. Dr. Gamze Eroğlu Arığ
Nöroloji Uzmanı

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Haziran 2018 Salı 22:31

  Alzaymir hastalarinda dilin geri kacmasi varmidir

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön