Koku duyusunu kaybetmek erken ölüm işareti

Yeni bir araştırmaya göre, koku almakla ilgili problem yaşayan insanların erken ölüm riski artıyor.

Koku duyusunu kaybetmek erken ölüm işareti

Araştırmacılar denek olarak New York’ta yaşayan ve ortalama 80 yaşlarında olan 1.100 yetişkin ile çalıştı. Katılımcılara kazı-kokla testi uygulandı ve 40 ortak kokuyu tanımlamaları istendi. 18’ten azını bilenlere koku almada yetersizlik olan anozmi tanısı kondu.

Çalışmada düşük aralıkta puan alan (0 ile 20 arası) insanların, geri kalana oranla gelecek 4 yıl içinde ölme oranlarının 4 kat daha fazla olduğu ortaya kondu. Bahsi geçen düşük skorlu bu insanların yüzde 45’i araştırma hala sürerken hayatını kaybetti.

 

 

Araştırmacılar yaş, alkol ve sigara kullanımı, kafa travması, demans gibi faktörleri hesaba kattıklarında bile elde edilen sonuçlar değişmedi.

 

“Ölüm riski koku kimlik testinde kötü performans sergiledikçe arttı ve en çok en kötü performansı sergileyenlerde çoğaldı” diyor Columbia Üniversitesi'nde psikiyatri ve nöroloji profesörü Dr. Davangere Devanand.

 

İnsanlar yaşlandıkça koku testlerindeki başarı seviyeleri düşer ve koku bozuklukları genellikle Alzheimer ve Parkinson hastalıkları ile bağlantılıdır. Ama bu yeni araştırma gösteriyor ki tek başına koku kaybı da ölüm riskini yükseltiyor.

 

 

Araştırmacılar koku duyusu kaybının, insanları bayatlamış yiyecekler ya da gaz sızıntısı gibi belirli tehlikeler için risk altına sokabileceğini kaydetti.

 

Koku kaybı aynı zamanda bireyin vücudunun artık hücrelerini yenileyemediği anlamına da gelebilir. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 105

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2793

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2306

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1517

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4894

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön