Takalım takıştıralım derken alerji olmayalım…

Şıklığın tamamlayıcı parçalarından biri olan takı ve aksesuarlar pek çok kadının vazgeçilmezi... Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var...

Takalım takıştıralım derken alerji olmayalım…

Kolye, bilezik, küpe, saat ve daha birçok takı günlük hayatın olmazsa olmazlarındandır. İmitasyon takılar ve aksesuarların çeşitliliği aynı zamanda ucuz olması da birçok kadın için cazip bir seçenektir. Her takı güvenli midir? Alerjik bünyelerin imitasyon ürünlerle temasında ne gibi durumlar ortaya çıkabilir? Emsey Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Serpil Özyılmaz konuyla ilgili görüşlerini bildirdi.

 

Takı alerjisi nedir?
Takı alerjisi birçok kişide sıkça görülebilen; yabancı bir maddenin cilde temasıyla derinin bu duruma verdiği tepki olarak ortaya çıkmasıdır. Bu maddelerden yapılmış ürünlerle temas olduğunda vücutta kaşınma, yanma, kızarıklık ve döküntü ile başlayan süreç; ciltte sulanma, kabarıklık, çatlak ya da aşırı alerjik bünyelerde doku hasarı ve açık yaralara kadar uzanabilmektedir.  Göz kapakları, kulak memesi gibi vücudun hassas bölgelerinde daha çok ortaya çıktığı görülmektedir.

Zararsız metaller olarak bilinen; nikel, kobalt ve krom bazı kişilerde alerjiye yol açmaktadır. Alerji nedeniyle bazı kadınlar takı ve aksesuarlara uzaktan bakmakla yetinirken bazıları da cildine zarar vermeyecek altın, gümüş ya da titanyumdan yapılmış takıları tercih etmektedir…

 

Nikel hassasiyeti egzamaya neden oluyor

Egzama cildin birçok madde ile temas etmesi sonucu duyarlı hale gelmesiyle veya çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan alerjik bir deri hastalığıdır. Takı alerjisine neden olan metallerin en başında nikel gelir. Nikel pek çok imitasyon takının ana malzemesidir. Nikel hassasiyeti olan kişilerde alerjik durumlar ortaya çıkabilir. Nikele alerjisi olan kişilerde terlemeyle birlikte vücut tepki olarak egzamayı şiddetlendirir. Terlemeyle birlikte deride kaşıntı görülür ve bir iki gün içinde deride döküntü meydana gelebilir.  

Nikel alerjisi olan kişilerin daha çok altın, gümüş ve naylon aksesuarlar kullanmaları tavsiye edilir.  Altın, nikel gibi başka metallerle karıştırıldığında hassas bünyelerde yine alerjiye neden olabilirken; saf altın alerjiye neden olmamakla birlikte bazı bünyelerde nadiren alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabiliyor.

 

Kimlerde daha sık görülür?

Takı ve aksesuarları daha çok kullanan kadınlarda genellikle takı alerjisi daha sık görülür. Özellikle kız çocuklarında erken yaşlarda kulak deldirme alışkanlığı olduğundan metal alerjisi kadınlarda daha sık yaşanır.  Çocuk ve yaşlılarda daha az olmakla birlikte imitasyon ürün kullanan erkeklerde de karşımıza çıkabilir. 

Aslında metal alerjisi sadece takılarla sınırlı değildir. İçerisinde metal içeren pek çok madde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu sebeple bazı meslek gruplarında çalışan kişilerde de alerji oluşabilir. Örneğin: inşaat ve yapı sektöründe çalışan nikel ile temas halinde olan işlerde çalışan kişilerde özellikle ellerde deri döküntüleri, egzama görülebilir.

 

Hangi ürünlerde daha çok görülür?
Kolye, küpe, bileklik, zincir, kemer, deodorantlar, gözlük, toka, iğne, traş bıçağı, çanta tokaları, takılar, metal aksesuar - düğme ve süs eşyaları, bazı kozmetik ve temizlik ürünlerinde görülebilir. 

 

Vücudun hangi bölgelerinde görülür?
Vücudun herhangi bir bölgesinde değişken özellikte alerjen izler görülebilir.

 

Kullanılan aksesuarın temas ettiği bölgeye göre genellikle en çok:

 • Toka, firkete, metal tarak nedeniyle; saç derisinde
 • Küpe ve gözlük çerçevesi nedeniyle; burun ve kulak çevresinde
 • Kolye, kopça, broş, zincir, fermuar nedeniyle; boyun ve göğüs çevresinde
 • Bilezik, bileklik, saat; kol ve çevresinde
 • Yüzük, yüksük, metal para, iğne; parmak ve el çevresinde
 • Piercing kullanımı nedeniyle; kulak, kaş, burun, dudak, göbek ve çevresinde
 • Giysilerin ve çantaların metal aksesuarları, metal para, kemer tokası, pantolon düğme ve zımbasına göre; vücudun temas eden bölgeleriyle, el, sırt ve bel çevresinde alerji oluşabilir.   

Tedavisi nasıldır?

Metal alerjisinin bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Metal alerjisi olan kişiler bu durumu fark ettiklerinde öncelikle taktıkları ürünü çıkartıp bir daha kullanmamalılar. Satın alma alışkanlıklarını da değiştirerek imitasyon ürünlerden vazgeçmelidirler. Çünkü alerjiye neden olabilecek benzeri maddelerden uzak durmak daha sonraki dönemlerde ortaya çıkabilecek reaksiyonların da önüne geçecektir. Alerjik bünyeye sahip kişilerin mutlaka bir doktora başvurmaları gerekir. Böylece farklı maddelere de alerjileri olup olmadığı tespit edilebilir. Doktorunuz alerji tedavisinde döküntü ve kaşıntıları gidermeye yönelik krem ve ilaç tedavisi uygulayabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön