60 yaş üstü 100 kişiden 87’si kalp hastalıklarından ölüyor!

istatistikler kalp ve damar hastalıklarının bir numaralı ölüm nedeni olduğunu gösteriyor.

60 yaş üstü 100 kişiden 87’si kalp hastalıklarından ölüyor!

Henüz kalbinizle ilgili bir problem yaşamadıysanız, kalp hastalıklarının sadece başkaları için önemli bir problem olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak istatistikler kalp ve damar hastalıklarının bir numaralı ölüm nedeni olduğunu gösteriyor ve herkesin bu tehlikeyi ciddiye alması gerektiğini vurguluyor.

 

Kalp yumruk büyüklüğünde durmaksızın çalışan özel bir kas kitlesi olarak tanımlanıyor ve kalp hastalıklarının birçok formu bulunuyor Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Nuri Cömert, en sık görüleninin kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu kalbin beslenmesini bozan ve kalp krizine neden olan koroner arter hastalıkları olduğu belirtiliyor. Diğer formlar kalp kapak hastalıkları, kalp yetersizliği, ritim problemleri ve doğumsal kalp hastalıkları olarak sıralanıyor. Kalp hastalıkları önlenebilir hastalıklar arasında olmasına rağmen her beş erkekten ve sekiz kadından biri bu hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor.

 

Ölümlerin 3’te biri kalp damar hastalığı kaynaklı

Dünya üzerinde ki ölümlerin üçte birinin kalp-damar hastalıkları kaynaklı olduğu belirtiliyor. Türkiye’de yapılan tek harf çalışmasıyla ortaya konan verilere göre ülkemizde yaklaşık 3.5 milyon kalp hastası buluyor. Bu sayıya her yıl 120bin yeni kalp hastası ekleniyor. Her yüz bin kişinin erkeklerde 760, kadınlar da ise 380 kişisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu rakamın Avrupa ülkelerinden dört kat fazla olduğuna dikkat çekiliyor. Bu çarpıcı rakamların artmasında ki nedenin aşırı stres, hareketsiz yaşam, obezite, kan şekeri ve kan basıncı yüksekliği ile yoğun sigara kullanımı olduğu belirtiliyor.

 

Düşük ekonomik düzeylilerin kalbi daha hasta

Düşük veya orta gelirli sosyo-ekonomik duruma sahip bireyler de kalp hastalıkları daha sık görülüyor. Kalp hastalığı tanısının geç konması, tedaviye uyumsuzluk ve yoğun sigara kullanımı başlıca nedenler arasında bulunuyor. Az gelişmekte olan ülkeler de kalp hastalıklarından ölüm oranları yüz de 80’le re ulaşıyor.

 

45 yaş üstü erkekler dikkat!

Kalp hastalıkları her yaş ta görülmekle birlikte erkeklerde 45 yaş, kadınlarda ise menopoz sonrası sıklığı artış gösteriyor. 60 yaş üzeri her 100 kişi’den 87’si kalp hastalıklarından ölüyor. Oysa kalp hastalıklarının önemli bir bölümü önlenebilir grupta yer alıyor. Stres, hareketsiz yaşam, obezite kolesterol yüksekliği, sigara kullanımı gibi faktörler önlenebilir risk faktörleri arasında olup yaşam tarzı değişiklikleriyle ortadan kaldırılabiliyor.

 

Erkeklerin riski daha fazla

Orta yaş erkeklerde kalp-damar hastalığı kadınlardan 2-5 kat daha sık görülüyor. Menopoz sonrası dönemde oranlar kadın ve erkeklerde eşitleniyor. İleri yaşlarda kalp hastalıklarının sonuçları kadınlarda daha ağır seyrediyor.

 

Yatkınlık çocuklukta başlıyor

Yapılan çalışmalar kalp-damar hastalığı yatkınlığının çocukluk çağından itibaren başladığını gösteriyor. Koroner kalp hastalıkları bu yaş grubunda nadir görülüyor. Çocukluk çağında anne karnında kalp ve damarların gelişim bozukluğuna bağlı olarak kalp delikleri ile kapak veya damarların uygunsuz yerleşimi gibi hastalıklar daha sık görülüyor.

 

İşte kalp krizi riskini artıran faktörler

 • Yaşla birlikte risk ar tar.
 • Erkekler de daha sık görülür.
 • Sigara kullanımı ani kalp krizlerinin sık nedenidir.
 • Yüksek kan basıncı ve kolesterol etkilidir.
 • Şeker hastaları, riski en yüksek gruptur.
 • Obezit, kilo fazlalığı etkilidir.
 • Ailede erken yaşta kalp hastalığı öyküsü önemlidir.

 

Kalbi besleyen damarlar tıkanınca

Türkiye ’de kalp hastalığının en sık nedeni kalbi besleyen damarların daralması veya ani tıkanması sonucu meydana gelen, kalbin beslenmesini bozan ateroskleroz olarak adlandırılan damar sertleşmesi veya tıkanıklığıdır.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön