Jetlagi atlatmanın yolları

Uzun ve zorlu bir uçak yolculuğundan sonra kendinize gelmeniz 5 gün sürebilir.

Jetlag'i atlatmanın yolları

Uzun ve zorlu bir uçak yolculuğundan sonra kendinize gelmeniz 5 gün sürebilir. Gün içinde uyku hali, gece kaçan uykular, iştahsızlık, bulanık bir zihin hepsi jetlagin uzun süren etkileri. Eğer uçağa uykusuz bindiyseniz, 4 saat farkı veya fazlasına gidiyorsanız, uçuş süresinde alkol aldıysanız ya da vücudun alışması batıya göre daha zorlandığı doğuya yolculuk ediyorsanız jetlagi atlatmak biraz daha zor olacaktır.Jetlag, beden saatimizi düzenleyen gündelik ritmin bozulması sonucu ortaya çıkar. Bu bedensel saat beynimizde küçük hücreler grubundan oluşur. Bu saat aydınlık, karanlık ve karanlıkta üretilen ve uyurken vücut ısımızı kontrol eden melatonin hormonu tarafından kontrol edilir.Sentetik olarak da üretilen melatonini günümüzde bitkisel ürün satan mağazalarda bulmak artık mümkün. ABD' de reçetesiz olarak bulunabilen melatonin, İngiltere'de 55 yaş üzeri uykusuzluk çeken kişilere doktor tarafından veriliyor.Jetlagin kolay atlatılmasında başka ne yardımcı olabilir? Uyku hapları mı kafein mi yoksa başka uyarıcılar mı?

Yapılan araştırmalara göre melatonin, iki veya daha fazla saat farkı olacak  yolculuklarda jetlagi hafifletmede yardımcı olabiliyor. Günlük 0.5 mg ile 5 mg arası dozlarda akşam uykudan önce alınacak melatoninin rahat bir uyku ile gün içindeki uyku haline yardımcı olduğu araştırmalarda ortaya çıkmış. Büyük saat farkları ile doğuya yolculuklarda etkisi ise daha fazla. Epilepsi ve benzeri hastalıklarda ise kullanılması tavsiye edilmiyor. Batıya yolculuk ediyor ve yalnızca birkaç gün kalmayı planlıyorsanız jetlagi en aza indirmek için kendi zaman diliminizde hareket etmeniz uzmanlarca tavsiye ediliyor. Eğer yolculuğunuz doğuya ise gittiğiniz yere vardıktan sonra beden ritminizi ayarlamak için en az üç saat karanlıkta kalmalısınız. Batıya gidenler ise bol bol gün ışığına çıkarak jetlagin etkisini azaltabilirler.Uyku düzenine bir an önce kavuşmak için uyku haplarını kullananlar olsa da bunun ne kadar işe yaradığı çok da net değil. Kafein ise uykuyu açarken tekrar uykuya dalmayı zorlaştıran bir madde. Uçakta uyumak ise yapılan araştırmalara göre eğer normalde uyku saatiniz değilse jetlagi azaltmaya hiç yardımcı değil.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön