Daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek için 20 neden!

Sağlıklı yaşamak için hala sebep arayanlar aşağıdaki listeye mutlaka göz atmalı...

Daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek için 20 neden!

Daha uzun yaşamak: Yaşlanmanın korkunç olduğunu mu düşünüyorsunuz? Peki teknoloji alanında meydana gelen olağanüstü gelişmelere bakıldığında, gelecekte neler olabileceği konusunda heyecanlanmıyor musunuz? Akıl almaz bir teknolojiyle karşılaşacağımızı hayal edebilirsiniz. Çok açık ve net bir şekilde daha sağlıklı bir yaşam sürmek için en iyi gerekçe daha uzun yaşamak!

 

Daha iyi hissetmek: Daha sağlıklı bir yaşam, kendini iyi hissetmektir. Eğer düzgün besleniyorsanız ve arada bir egzersiz yapıyorsanız, neden bahsettiğimizi anlamışsınızdır. Rayından çıkmış birkaç gün kendinizi çok kötü hissetmenize neden olabilir. Elbette ki hepimiz hayatımızda en az bir kere her şeyi yüzümüze gözümüze bulaştırırız. Her ne kadar zaman zaman kendimizi berbat hissetsek de her zaman hissetmemeyi tercih etmez misiniz?

 

Daha iyi görünmek: Kendini daha iyi hisseden insanlar aynı zamanda daha iyi görünen insanlardır. Gerçekten de eğer kendinizi bitkin hissediyorsanız, karnınızda garip bir sancı varsa ve bu sıradan, genel bir his ise nasıl "en iyi" görünüme sahip olabilirsiniz ki? Eğer bu hislerin görünüşünüzü ekilemediğini düşünüyorsanız kendinize yalan söylüyorsunuz.

 

Daha iyi uyumak: Uyumayı sevmemek mümkün mü? Peki çeşitli nedenlerden uykusuzluğu hiç tattınız mı? Bölünmeyen, rahat ve dinlendirici uykular için sağlıklı yaşamalısınız.

 

Kendine güvenmek: Şu bir gerçek ki sağlıklı insanların özgüveni daha gelişkin oluyor. Kulağa ne harika geliyor. Her gün çalışıyorsunuz, hedeflerinize ulaşıyorsunuz ve kişisel olarak yapabileceklerinizin en iyisine sürekli bir şeyler ekliyorsunuz. Bunlar hep kişinin özgüvenini artıracak unsurlar!

 

İntikam: Sağlıklı bir yaşam sürmek için "çağdışı kalmış" bir gerekçe gibi görünse de  önemli olan sizi teşvik edip etmeyeceği. Sağlıklı bir yaşam sürersen, iyi hissedersen, iyi görünürsen ve ortalamanın üstünde mutluysan birileri seni illa ki fark edecektir ve biraz da kıskanacaktır. (Bu belki de lisendeki şu kaba kızdır, hani senin bunların hepsine sahip olduğunu düşündüğün kız ya da sana hiç şans vermeyen o çocuk) Her kimse şu an pişmanlık duyacağı kesin!

 

Gelecekteki torunlar: Çocuğunuzun büyüdüğünü ve kendi çocuklarına sahip olduğunu görmek istemez misiniz?  Sağlıklı yaşamak için en önemli gerekçelerden biri bu olmalı. Sizin küçük bebeğinizin harika bir ebeveyn olmak için kullanacağı olağanüstü yaratıcılığı görmek ne büyük keyif olacaktır. Ve hatta belki torunlarınızın büyüdüğünü ve çok iyi yerlere geldiğini de görebilirsiniz…

 

Daha rahat aşık olmak: Bazen özgüven eksikliğimiz yüzünden reddedilmekten ya da incitilmekten korkarak kalbimizi kapatırız. Bir türlü tüm potansiyelimizle sevemeyiz. Oysa ki sağlıklı bir yaşam sürdürdüğünüzde korkularınızın arkasına sığınmaktan vazgeçiyor ve kendinizi aşık olmak için serbest bırakıyorsunuz.

 

Dişleri korumak: Sağlıklı olmak yalnızca iyi yemek ve egzersiz yapmak değildir. Dişlerinize iyi bakmak gibi başka şeyleri de kapsar. Ağız hijyeninin korunması kendi dişlerinizi daha uzun süre kullanabileceğiniz ve proteze ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. Bunun için düzenli olarak fırçalayın.

 

Kanserle savaşmak: Uzmanlar bazı genetiği değiştirilmiş yiyeceklerin kanserle ilişkili oldukları konusunda hemfikirler. Eğer sağlıklı bir yaşam sürüyorsanız ve bu korkunç yiyecek ve içeceklerden düzenli olarak uzak duruyorsanız, bedeniniz kansere karşı daha donanımlı halde demektir.

 

Daha az hasta olmak: Soğuk algınlıkları, nezle ve diğer hastalıklar genellikle bedenlerine yeterince dikkat etmeyen insanlarda görülmektedir. Sağlıklı olmanın yollarından biri sıkça ellerini yıkamak, diğeri ise her gün multi-vitamin almaktır. Bunlar bağışıklık sisteminizi koruyacak ve nezleyle mücadelenizde destek olacaktır.

 

Dans etmek: Yaşlandıkça bedenlerimiz de yavaş yavaş değişir. Kemiklerimiz ve eklemlerimiz ağrımaya başlar. Kaslarımız artık eskisi kadar güçlü olmaz. Ve bunlar eskisi kadar kolay hareket edemememize neden olur. O zaman dans etmek hem zor hem de acı verici olacak. Dans etmek asla acı verici olmamalı!

 

Hayatın tadını çıkartmak: Sağlıklı yaşıyorsun, iyi görünüyorsun, iyi hissediyorsun, rahatlıkla sevebiliyorsun, her zaman dans ediyorsun  yani hayatı yaşanabilecek en güzel şekilde yaşıyorsun! Suçluluk duygusu hissetmeden bir dilim kek yiyebilir, ailenle ve arkadaşlarınla ağız dolusu gülebilirsin. Hayattan keyif alabilmek, sağlıklı yaşam için en iyi neden olmalı.

 

Daha fazla para: Sağlıksız insanlar dışarıda yemeye, kötü yemeklere, alkole, sigaraya ve tıbbi bakıma çok para harcarlar. Eğer paranızın değerini biliyorsanız ve iyi yerlere harcandığını görmek istiyorsanız şimdi yaşam tarzınızı değiştirme zamanı. Sağlıklı bir yaşam, daha iyi şeyler için bir kenara daha fazla para ayırmanızı sağlayacaktır.

 

İyi örnek olmak: Kaç yaşında olduğunuzu dert etmeyin, her daim sizin rehberliğinize ihtiyaç duyacak daha genç bir jenerasyon olacak.  Daha büyük ve olgunlaşmış bir birey olarak iyi bir örnek oluşturmanız gerekir. Eğer küçük kız kardeşinizin sigara içtiğini görmek istemiyorsanız, ya da genç yaşta hamile kalmasını veya sağlıksız yaşamasını, o zaman onu olumlu yönde etkilemelisiniz. Yaptıklarınız her zaman  sözlerinizden daha etkili olacaktır, inanın.

 

Daha iyi seks: Zayıf bir bünye, seks yaşamınızı doğrudan etkileyecektir. Yapılan çalışmalar sağlıksız insanlarda cinsel isteksizlik olduğunu göstermiştir. Eğer seks yaşamınıza önem veriyorsanız sağlığınızı koruyun.

 

Odaklanmak: Sağlıklı bir yaşam sürmenin bir diğer getirisi ise daha iyi odaklanmayı sağlaması. Sağlıklı yaşamanın bir parçası kahvaltıyı da içeren iyi beslenmedir. Yapılan çalışmalar sınav sabahında güzel bir kahvaltı yapan öğrencinin çok daha iyi odaklandığını ve de daha iyi sonuçlar aldığını göstermiştir.

 

Mutluluk: Egzersiz yapmanın depresyona karşı bir tedavi yöntemi olduğuna inanabiliyor musunuz? Bu doğru! Yapılan bir araştırmaya göre haftada en az 3 defa 30’ar dakikalık egzersizler yapmak hastaların ilaç almadan depresyonun üstesinden gelmesini sağlıyor.

 

Enerji: Bir antrenmandan sonra daha enerjik olduğunuzu hiç fark ettiniz mi? Tempolu bir yürüyüşten veya koşudan sonra daha büyük bir enerji hissedilir. Günün geri kalanında daha enerjik olmak, sağlıklı yaşamak için bir diğer gerekçe.

 

Genç görünmek: Sağlıklı alışkanlıklara sahip olmak, genç ve çekici bir görünüme sahip olmanın olmazsa olmazıdır. Doğru vitaminler ve beslenme desteği ile güzel sağlıklı bir cilde sahip olup sarkmaları önleyebilirisiniz. Daha uzun süre genç kalmak için sağlıklı yaşamaya var mısınız? 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Nisan 2016 Çarşamba 22:06

  çooooooooooooooooooooooooooooooooooooook uzunnn. harikaaaaaa

  Cevapla
 •  
  01 Aralık 2015 Salı 19:11

  İgrenc

  Cevapla

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

 • Burçlara göre stil!
  Burçlara göre stil!

  Süresi : 01:29 İzlenme : 5077

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."
  "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."

  Süresi : 07:13 İzlenme : 4854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön