Yepyeni bir hayat: Organ bağışı!

Sağlıklı bir kişinin ya da beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın organının/organlarının, organ yetmezliği yaşayan bir kişiye nakledilmek üzere bağışlanmasıdır.

Yepyeni bir hayat: Organ bağışı!

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, Türkiye’nin de önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Ülkemizde her geçen gün, organ ve doku nakli bekleyen hasta sayısı artıyor. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Siz de organ bağışlayarak “yeni bir hayat” verebilirsiniz.

 

Türk Nefroloji Derneği verilerine göre, ülkemizde Kronik Böbrek Yetmezliği nedeniyle 60 bin hasta diyalize giriyor. Bu sayının, gelişmiş birçok ülkenin neredeyse 2 katı olan yıllık yüzde 10 artış oranı ile 2015 yılında 100 bini aşacağı tahmin ediliyor. Tedavi masraflarının ise iki katına çıkacağı, yaklaşık 1,5 milyar dolar olabileceği belirtiliyor.

 

Karaciğer naklinde de benzer bir tablo yaşanıyor. Karaciğer nakli için sıra bekleyen binlerce hasta bulunuyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde 15 bin kişinin karaciğer nakli ihtiyacı olacağı öngörülüyor. Hem böbrek hem karaciğer bekleyen pek çok hasta olmasına rağmen nakil yapılan hasta sayısı çok düşük. Sebebi ise, Türkiye’de organ bağışının yeterli düzeyde olmaması. Bu nedenle pek çok hasta nakil sırası beklerken hayatını kaybedebiliyor. Oysa organ bağışının yaygınlaşması ile binlerce kişi “yeni bir hayata merhaba” diyebilir…

 

Organ bağışı nedir?

Sağlıklı bir kişinin ya da beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın organının/organlarının, organ yetmezliği yaşayan bir kişiye nakledilmek üzere bağışlanmasıdır.

 

Organ bağışı nasıl yapılıyor?

İki türlü organ bağışı yapılabiliyor;

 

1. Beyin ölümü gerçekleşmiş vericiden organ bağışı:

Ölüm sonrası organlarını kullanmak kaydıyla kişi, kendi rızasıyla organlarını bağışlayabiliyor. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra organları, nakil ihtiyacı olan hastalara naklediliyor. Kişi, yaşarken organ bağışı yapmamış ise, beyin ölümü gerçekleştikten sonra vasileri de yakınlarının organlarını bağışlayabiliyorlar.

 

2. Canlı vericiden organ bağışı:

Verici vücutta iki tane olan organlardan birini (böbrek) ya da bir organın bölümünü (karaciğer) akrabalarından birine bağışlayabiliyor. Bunun için bağış yapan kişide “tam sağlıklı olma” koşulu aranıyor. Öncelikle vericiye sağlık kontrolü yapılıyor. Böbrek ya da karaciğer veren kişinin sağlığına zarar gelmeyeceğinden emin olunduğunda nakil için organ alınıyor.

 

Organ bağışı yapacak kişilerde hangi koşullar aranıyor?

- Özgür iradesi ile bağış yapması

- Alıcının 4. dereceye kadar akrabası olması

- Herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması

- 2238 sayılı yasaya göre 18 yaşından büyük ve mümeyyiz (karar verme yetisine sahip) olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabiliyor.

 

Beyin ölümü nedir?

Beyin ölümü; tüm beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldığı beyin sapı denilen özel beyin bölgesinin fonksiyonlarının geri dönülmez şekilde kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreç. Beyin ölümü kavramı ile koma, bitkisel hayat ifadeleri karıştırılmamalı. Koma ve bitkisel hayat tanısı konulan hastalarda bazı beyin fonksiyonları çalışıyor. Hasta tıbbi destek ile yaşamını yıllarca devam ettirebiliyor. Beyin ölümünde ise hastaya ne kadar tıbbi destek sağlanırsa sağlansın yaşaması mümkün olmuyor.

 

Beyin ölümü tanısı, organ nakli ekibinden bağımsız, 4 sorumlu anabilim dalının (nöroloji, nöroşirürji, kardiyoloji ve anestezi-reanimasyon) uzman doktorlarının yaptığı muayene ve testler sonucunda konuluyor.

 

Bağışlanan organlar kime naklediliyor?

T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal Organ ve Doku Bilgi Sistemi’nde kayıtlı organ bekleyen hastalara naklediliyor. Hastalar öncelikle kan grubu uyumuna daha sonra da doku grubu uyumuna göre belirleniyor. Kan ve doku uyumunun yanı sıra hastanın tıbbi aciliyet durumu göz önünde bulunduruluyor.

 

Organ bağışının dini yönden sakıncası var mı?

Büyük dinlerin çoğu organ bağışını onaylıyor ve destekliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 6.3.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıkladı. Bu kararda; Kuran-ı Kerim’de Maide Suresi 32. ayette “Kim bir insana hayat verirse o, tüm insanlara hayat vermişcesine sevap kazanır”  ifadesi yer alıyor.

 

Organ bağışı nerede yapılabiliyor?

-  Organ nakli yapan merkezler

-  Hastaneler

- Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlar

 

Bağışta bulunmak için Organ Bağışı Belgesini iki tanık ve doktor onayı sonrası imzalamak yeterli. Bağışlanmış olan organın uygunluğu, organ bağışlayan kişide beyin ölümü gerçekleştikten sonra araştırılıyor.

 

Nakil yapılabilen organlar

- Kalp

- Karaciğer

- Böbrek

- Akciğer

- Pankreas

- İnce bağırsak

- Dokular

- Kornea

- Kemik iliği

- Tendon

- Kalp Kapağı

- Deri

- Kemik

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön