Kıskançlık duygusu anne karnında başlıyor!

Günümüzde rekabete dayalı yaşam, kıskançlık, kindarlık gibi olumsuz duygularımızı tetikliyor. Peki bu duygular sonradan mı kazanılıyor yoksa sanılanın aksine doğuştan mı geliyor? Uzmanlar bebeğin duygularının anneden geçtiğini söylüyor.

Kıskançlık duygusu anne karnında başlıyor!

Kıskançlık, kindarlık ve benzer duyguları çok yoğun yaşayan kişilerin bu hisleri doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı kazanılır? Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, “Bu tür duygular anne karnından çıkar ve öğrenme süreci başlarken çok hızlı şekilde oluşur” diyor.

 

Bu süreçte bebek kendini güvende hissetmez ise olumsuz duygulara zemin oluşuyor ve “fallik” adı verilen 3 yaş sonrasındaki dönemde (cinselliğin keşfi dönemi) söz konusu duygular kişide yer ediyor.

 

Gergin annenin bebeği de gergin

Bebeğin anne karnına düştüğü andan itibaren, anne adayının içinde bulunduğu şartlar ve yaşam tecrübeleri, bebeği olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Bu sürecin son derece aktif olduğu belirtiliyor.

 

Özellikle annenin düzenli beslenmesi, sakinliği ve dinlenmeye yeterli zaman ayırması bebeği gerginliklerden uzak tutuyor. Gergin ve kaygılı annelerin bebeklerinin de gazlı ve gergin olabildiğine dikkat çekilirken, istenmeyen bebeklerde; hamilelikte daha fazla bulantı olmasının bu karşılıklı etkileşimden kaynaklandığı belirtiliyor.

 

Bebeğinizi kucaklayın

Bebeğin doğumundan sonra anneden etkilenme sürecinde, fiziksel temas ve 5 algı modalitesinin aktif çalışmasının önemli etkileri bulunuyor. Annenin teni, kokusu, sesi, tadı ve görüntüsünün bebeğe olan etkilerinin yanında anne - çocuk arasındaki bağlantı mekanizmalarında bozukluk yaşanması da çocuk gelişimini doğrudan etkileyen unsurlar arasında görülüyor.

 

Bazı araştırmalar ise bebeğine sarılmayan ve emzirmeyen annelerin, çocuklarının psikolojilerini olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

 

Çocuğunuzun olumlu duygularını artırın

“Bir çocukta kıskançlık ve kindarlık duygularının oluşumunda en çok anneler mi etkili dir?” sorusuna, “Bu durum genellenemez!” yanıtını veren Kulaksızoğlu, bir çocuğu herhangi bir duygudan uzak yetiştirmenin mümkün olmamasına karşın, olumlu duyguların daha baskın olmasını sağ lamanın düşünüldüğü kadar zor olmadığını söylüyor. Bu noktada, sevgi verilerek tüm duygusal ihtiyaçları karşılanan ve ailesinin çok sevilen bir bireyi olduğunu hisseden çocukların yaşam algıları ve mutluluk düzeyleri de olumlu oluyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön