Obezitede en büyük suçlu kadınların kabul günlerinde...

Meclis’in doktor vekillerine göre Türk kadınlarında obezitenin yaygın olmasının en büyük nedenlerinden biri, kabul günleri. Vekillerin kadınlara tavsiyesi ise şöyle: “Günlerde hamur işi yerine meyve ikram edin.”

Obezitede en büyük suçlu kadınların kabul günlerinde...

Meclis’in doktor vekillerine göre Türk kadınlarında obezitenin yaygın olmasının en büyük nedenlerinden biri, kabul günleri. Vekillerin kadınlara tavsiyesi ise şöyle: “Günlerde hamur işi yerine meyve ikram edin.”

 

Sağlık Bakanlığı obeziteye karşı savaş açtı. Bakanlık verileri Türkiye nüfusunun yüzde 35’inin obez olduğunu gösterirken kadınların erkeklere oranla iki kat obez olduğu ortaya çıktı.

 

Kadınların yüzde 41.5’i, erkeklerin ise yüzde 21.5’i obez. Sağlık çalışanlarının ise yüzde 11’i kilolu. Türk halkının giderek kilo almasına, özellikle kadınların erkeklere oranla daha obez olmasına getirilen yorumlar ise birbirine yakın.

 

Hareketsizliği ana faktör olarak gören Meclis’in doktor vekillerinin kadınlara önerileri ise değişiyor.

 

Hamur işi yerine meyve

 

Mehmet Ali Ediboğlu (CHP):

Hazır yemek tüketimi ve hareketsizlik Türkiye’de de dünyadaki gibi en büyük sorun. Protein ağırlıklı beslenmeye önem verilmeli. Diyetle kilo verilir ama kiloyu korumak önemli. Türkiye’de özellikle göbek bölgesinde biriken yağlar büyük sorun. Küçük yaştan itibaren çocuklar internet başında vakit geçiriyor, sokakta oyun oynama kültürü yok oldu.

 

Diyet yapan kadınların hiçbiri kabul günlerinden ve oradaki hamur işlerinden vazgeçmiyor. Önce bunlardan vazgeçsinler. Pastanın böreğin üçte biri yağ bu unutulmasın. Günlerde meyve-sebze de yenebilmeli, ille de hamur işi şart değildir. “Meyve yiyin” diyorum ama oturup bir kavun da yenmesin.

 

Yemek ödül olmasın

 

Ruhsar Demirel (MHP):

Türkler sevinçlerinde de cezalarında da yemeği kullanır. Sınavı iyi geçen çocuğa pasta alınır, hata yapmışsa “Yemek yok” denir. “Can boğazdan gelir” diye bir sözümüz var, her şey yemek bizde. Yoksullara dağıtılan yardım paketlerine bakın, karbonhidrat dolu.

 

En büyük sorunumuz da spor yapmıyor oluşumuz. Eskiden evi temizlemek için dizlerinin üzerine çöküp elle yerler silinirdi. Şimdi ucunda bezi olan sopalar var. Kadınlar reklamlarda kalem etekle ellerinde yer silme sopalarıyla görülüyor. En büyük hareket bulaşık ya da çamaşır makinesine kirlileri yerleştirmek ya da temizleri çıkarmak.

 

Haftada 3 gün spor şart

 

Vural Kavuncu (AK Parti):

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanlar kısa bir mesafeye de gidecek olsa motorlu araçları kullanıyor. İşi evine yakın bir mesafedeyse evinden biraz erken çıkıp yürümüyor. İnsanlar işlerine bisikletle gidip gelebilmeli. Bunun için yerel yönetimlerin güvenli bisiklet alanları oluşturması gerekiyor. Yemek kültürümüz yaşam kültürümüze ayak uydurmalı. Haftada en az 3 gün spor şart.

 

Hazırlayan: Esra Yazdıç

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön