Sarmısak dişini ne pişirin ne bütün yutun, etkisi kaybolur...

Spor yapanlara vişne ve kiraz tüketmeleri öneriliyor. Kuşburnu meyvesi, zerdeçal ve zeytin yaprağı, romatizmal şikâyetlerin hafifletilmesine katkıda bulunuyor. İşte, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın rehberliğinde bitkilerin insanların sağlığına yararlı yönleri...

Sarmısak dişini ne pişirin ne bütün yutun, etkisi kaybolur...

Vişne ve kiraz yiyin

Spor yapan kişilerde, yapılan egzersizin derecesine göre eklemlerde ve kaslarda ortaya çıkan ağrıların, önemli bir sorun teşkil ettiği belirtiliyor. Yapılan çalışmalar, vişne ve kirazın, ağrıya yol açan yangıyı önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Her gün 250 gram kadar vişne tüketilmesi ya da yarım litre şekersiz vişne suyu içilmesi durumunda vücuttaki oksidatif stresin de azaldığı belirtiliyor. Eklem sağlığının korunması için ise her gün düzenli olarak zeytin yaprağı çayı tüketilmesi öneriliyor.

 

Kuşburnu meyvesi

Romatizma hastalarında, bazı bitkilerin, şikâyetlerin hafifletilmesindeki etkisi deneysel ve klinik olarak ortaya konuyor. Bunlar arasında en dikkat çekici olanların; zerdeçal, kuşburnu meyvesi ve zeytin yaprağı olduğu belirtiliyor. Deney hayvanları üzerinde yürütülen bir çalışma, kuşburnu meyvelerinin bu konudaki etkisini gösterirken zencefilin sentetik yangı gidericiler kadar etkili olduğu belirtiliyor. Zeytin yaprağının çay formu, şikâyetlerin hafifletilmesinde yararlı bulunuyor. Omega 3 ve limonotunun birlikte uygulanması ise artrit şikâyetlerini hafifletmeye yarıyor. Bu tip önlemlerin yanı sıra eczanelerde satılan ve içerisinde söğüt kabuğu özütü, şeytan pençesi özütü (Harpagophytum), boswelik asit gibi bitkisel özütler taşıyan ve ağrıyı hafifleten formüllerden yararlanılabileceği belirtiliyor.

 

Her bitkinin çayı olmaz

 • Bilinçli kullanılmadığında bitkilerin de diğer ilaçlar gibi zararları olabilir.
 • Her bitkinin çayı olmaz; bitkinin etkili bileşenleri su içerisinde çözünmüyorsa hazırlanan çay etkili değildir.
 • Bir bitkinin özütü için bildirilen biyolojik yarar, bitkinin ham halde tüketilmesi ile sağlanamaz.
 • Bitkinin yaprağı, meyvesi, kökü, çiçeği, tohumu gibi farklı kısımlarının yararları farklıdır.
 • Sarmısak dişini bütün halde yuttuğunuzda ya da pişirdiğinizde etkisi kaybolur.

 

Nane, yağlı besinlerin sindirimine yarar

Baharatların, yemeklerin lezzet öğeleri olmalarının yanında sindirimi kolaylaştırıcı ve sağlığı koruyucu görevleri de bulunuyor. Örneğin karabiber ve kırmızı biber yararlı bileşenlerin emilimini kolaylaştırırken, nane, zencefil, zerdeçal gibi baharatlar safra oluşumunu ve akışını daha basit hale getirerek yağlı besinlerin sindirimini sağlıyor. Kekik, zahter gibi baharatlar özellikle et yemeklerinde vücudun kolesterol seviyesini düzenliyor. Tarçın, çörek otu, çemen tohumu, sarmısak gibi baharatlar ise kan şekerinde yemeğin yol açacağı ani yükselmeleri engelliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön