Arka cepte taşınan şişkin cüzdan fıtık nedeni olabilir

Medical Park Samsun Hastanesi Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. Fuat Güldoğuş; bel ve boyun ağrılarının çoğunun kas-iskelet sistemi kökenli mekanik ağrılar olduğunu, daha küçük bir kısmınınsa bölgedeki sinirlerin ve komşu iç organların hastalıklarının bu bölgelere yansıması olarak hissedildiğini söylüyor.

Arka cepte taşınan şişkin cüzdan fıtık nedeni olabilir

Ağrı çekmeyenimiz yok gibi. Yapılan araştırmalar da bu oranın yüksekliğini gösteriyor. Medical Park Samsun Hastanesi Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. Fuat Güldoğuş; bel ve boyun ağrılarının çoğunun kas-iskelet sistemi kökenli mekanik ağrılar olduğunu, daha küçük bir kısmınınsa bölgedeki sinirlerin ve komşu iç organların hastalıklarının bu bölgelere yansıması olarak hissedildiğini söylüyor.

 

Bel ağrısı daha yaygın

Her 10 kişiden 8’i, yaşamının bir döneminde bel ağrısı yaşarken; boyun bölgesinde bu oranın 10 kişiden 4’ü civarında olduğu belirtiliyor. Bel ağrılarının çoğu herhangi bir tedavi yapılmadan, 2 gün ila 2 hafta arasında gerileyebiliyor. Ancak 18 yaş altı ve 65 yaş üstü hastalarda; ağrının ilk kez yaşanması, şiddetli olması, hareketlerle değişmemesi ve gece-gündüz fark etmemesi halinde hastanın iç organ hastalıkları yönünden incelenmesi gerekiyor. Prof. Dr. Fuat Güldoğuş, bel ve boyun ağrılarının en yaygın nedenlerini şu şekilde sıralıyor.

• Kasların hırpalanması sonucu elastiki yetlerini kaybetmesi. (Yaş ve çalışma şartları)
• Omur eklemlerinin düzen bozukluğu ve sert eşmesi. (Yaş, kireçlenme ve kemik erimesi.)
• Omurlar arasından geçen sinirlerin fıtık veya kemik çıkıntısı nedeniyle kanalında sıkışması. (Yapısal nedenler, travma, yaş.)
• Organ hastalıkları. (Kanser hastalarında hastalığın omurlara sıçraması veya organdan sinirler yoluyla yansıma.)
• Oturma alışkanlığı. (Sandalyede dik oturmak yerine kayarak oturmak bel kaslarının, omuzları öne düşürerek oturmaksa boyun kaslarının fonksiyonunu bozar.)
• Boyun ve bel kıtlatma veya kütletmesi. (Boyun bölgesinde çevre dokudesteği zayıf olduğundan, omur eklemlerini zedeler.)
• Arka cepte şişkin cüzdan taşımak. (Siyatik sinire bası ile bel fıtığını taklit eden bel-bacak ağrısı nedeni olabilir. Cüzdan sendromu oluşabilir.)

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 343

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 305

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8767

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3500

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2152

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön