30 dakikada bel fıtığından kurtulmak mümkün!

Uzun zamandır fizik tedavi uygulanmasına rağmen bel fıtığı ağrılarına çözüm bulamamak ise kişilerin günden güne yaşam kalitelerini düşürerek psikolojilerini dahi bozabilmektedir.

30 dakikada bel fıtığından kurtulmak mümkün!

Oturmak, ayakta durmak, yürümek hatta uyumak sağlıklı bir insan için basit sayılabilecek eylemlerdir. Ancak bel fıtığı ağrısı çekenler için bu hareketler büyük bir özlem haline gelebilmektedir. Uzun zamandır fizik tedavi uygulanmasına rağmen bel fıtığı ağrılarına çözüm bulamamak ise kişilerin günden güne yaşam kalitelerini düşürerek psikolojilerini dahi bozabilmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Murat İmer, bel fıtığından kurtulmayı sağlayacak tedavi yolları hakkında bilgi verdi.

Bu ağrıyla yaşamak kader değil
Uzun zaman tedavi görmelerine rağmen bu ağrılardan kurtulamayacağını anlayıp onunla yaşamaya çalışan birçok kişi bulunmaktadır. Ancak bu rahatsızlıkla yaşamak kaderiniz değil. Endoskopik cerrahi artık tüm cerrahi alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan bir tekniktir. Bel fıtığı ameliyatlarında ilk amaç sinir üzerindeki baskıyı kaldırmaktır. Bugün bütün dünyada geçerli olan tedavi yöntemi mikrocerrahi (mikroskopik diskusektomi) tekniğidir. Ancak yeni gelişen endoskopi teknolojileri sayesinde bel fıtığı ameliyatlarında endoskopik yöntem ciddi bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun için doğru hasta seçimi çok önemlidir. Tam endoskopik bel fıtığı cerrahisinde ameliyat yaklaşık 0.5 cm’lik bir kesiden yapılır. Kas ve kemik dokulara herhangi bir zarar verilmediğinden ameliyat sonrası erken dönemde bel ağrısı nispeten daha azdır.

Aynı gün taburcu olabilirsiniz
Tam endoskopik bel fıtığı operasyonundan sonra hasta kısa bir süre içerisinde ayağa kaldırılarak aynı gün içinde taburcu edilebilmektedir. Kas ve kemik dokularına zarar verilmediğinden tam endoskopik bel fıtığı ameliyatlarından sonra instabilite (bel kayması) riski hemen hemen hiç yoktur. Tam endoskopik bel fıtığı ameliyatları, yandan (transforaminal) veya orta hattan (interlaminar) olmak üzere iki yöntemle yapılmaktadır. Hangi yöntemin seçileceği fıtığın omurga kanalı içindeki yeri ve kalça kemiğinin yandan girişe imkan verip vermemesi gibi teknik nedenlere bağlıdır.

Her yaş grubuna uygulanan bir tedavi yöntemi
Bu operasyonda cerrahiye bağlı kan kaybı, enfeksiyon ve ameliyat sahasında oluşabilecek kan birikimi riski daha azdır. Endoskopik disk ameliyatı; bel fıtığı şikayeti olup, ameliyat olması gereken uygun hastalarda güvenle kullanılabilen bir yöntemdir. Bunun için deneyimli ve gerekli eğitimleri almış cerrahlar tarafından her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Örneğin yaşlı, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalarda da ameliyat sonrası iyileşme süresinin çok kısa olması nedeniyle büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Ocak 2018 Cumartesi 17:47

  yürüyüş yapın arkadaşlar hergün yürüyüş 15 20 gün sonra ağrılarınız ½80 azalacaktır

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2017 Pazartesi 14:47

  ben 57 yaşındayım 12 yıldır bel fıtığım var ama son bir yılda olan şiddetli ağrılarım yüzünden psikoloji diye bir durumum kalmadı., en küçük olayda bile sinirlenir oldum. kendini kanıtlamış bir pröfösöre muayene oldum bel fıtığımın solda var olduğunu söyledi ama ağrılarım sağdan olunca ortopedistin görmesini istedi flimlerde kalçada kireçlenme ve kis olduğu bunların ilaçla geçileceğini söylediler verdikleri iğneler ilaçlar mide kanamasına yol açtı şimdi ikisiyledi uğraşmak zorunda kaldım. alternatif denilen tıp arayışına geçtim tasvsiye idilen bir vatandaşın belime ve ayağıma sürdüğü bir ağaç

  Cevapla
 •  
  22 Kasım 2016 Salı 12:14

  18 yasindaym bel fitigi yuzunden haytim igrenc geiyor

  Cevapla
 •  
  28 Şubat 2016 Pazar 22:55

  Ytrr

  Cevapla
 •  
  26 Aralık 2015 Cumartesi 12:36

  Bende devar iki kere fizik tedavi gördüm agrilarim çok artikdayanamiyrum

  Cevapla
 •  
  11 Mart 2015 Çarşamba 23:37

  spor yap surekli yuruyus hareket bacak hareketleri rahatliyor gercekten cok ayakta durma cokta oturma

  Cevapla
 •  
  13 Aralık 2014 Cumartesi 21:13

  merhaba benimde yaklaşık 8 aydır sıddetli ağrım var beldeb bacağıma doğru yürüyemiyorum ame3iyat olmakta istemiyorum ne yapabilirim yardımcı olursanız sevınırım.

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2017 Pazartesi 14:55

  günnük ağacinin yağini aktarlarda bulabi̇li̇rsi̇n ( yalniz eli̇ni̇ sürmeyeceksi̇n) spatula veye kaşik ağaç sapiyla beli̇ne ve ağriyan bölgeye krem gi̇bi̇ sür üzeri̇ni̇ sargi pamuklarla kapat ameli̇yat bantlariyla sikica bantla. bu onbeşgün kalsin ağrin büyük i̇hti̇malle azalacaktir. ondan sonra sen kararini ver. (bunun temi̇zlenmesi̇ sade i̇spi̇rto i̇le yapilir, temi̇zlendi̇kten sonra kupa atmayi bi̇li̇n bi̇ri̇ne o bölgeye kupa attir) geçmi̇ş olsun allah(cc) bütün hastalara şafii ismi hürmetine şifasını versin ismet ünsal

 •  
  17 Kasım 2014 Pazartesi 12:21

  hocamsizenasil ulaşîrîm

  Cevapla

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 7026

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 2214

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 1713

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 25979

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 5931

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön