'Anneliği çalan veya erteleyen’ Polikistik Over Sendromu ile ilgili yeni çarpıcı sonuçlar!

Doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluk olan “Polikistik Over Sendromu”

'Anneliği çalan veya erteleyen’ Polikistik Over Sendromu ile ilgili yeni çarpıcı sonuçlar!

(PKOS), dünyada 120, Türkiye’de ise 2 milyondan fazla kadını etkiliyor. Hastalığın belirtileri arasında âdet düzensizliği, yüzde ve vücutta tüylenme artışı, saç dökülmesi, ciltte yağlanma, sivilcelenme ve kilo artışı bulunuyor. Hastalar, kanda erkeklik hormonu artışı, yumurtlama bozukluğu ve yumurtalık kistlerinin saptanmasıyla tanı alıyor.

 

PKOS hastaları kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini de sağlıklı kadınlara göre daha erken ve daha sık yaşıyor. PKOS’a ilişkin yapılan 2 yeni araştırma, hastalığın çok yönlü ele alınması ve belirtileri doğru değerlendirme gerekliliğini ortaya koydu.

 

İlk araştırmayla bu hastalarda depresyon riskinin 8 kat arttığı gösterilirken, ikinci araştırma bu gruptaki hastalarda diş eti rahatsızlıklarına daha fazla rastlandığını ortaya koyuyor.


PKOS hastasının depresyona girme riski, 8 kat daha fazla

1. Araştırma

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız ve ekibi tarafından yapılan çalışma, PKOS hastalarında depresyon riskinin sağlıklı kadınlara göre 8 kat arttığını ve her 10 hastanın 3’ünde depresyon bulunduğunu gösterdi. Çalışmanın sonuçları, Avrupa Üreme Sağlığı Derneği’nin yayın organı “Human Reproduction” Dergisi’nde yayımlandı. 226 PKOS hastası ile 85 sağlıklı kadının karşılaştırmalı olarak değerlendirildiği araştırmada, PKOS hastalarında yüksek oranda depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesinde azalma görüldü. Hastaların yaşam kalitelerini en olumsuz etkileyen şikâyetlerin ise âdet düzensizliği ve vücutta tüylenme artışı olduğu belirtildi.

Obezlerin durumu
Araştırmada ayrıca obez PKOS hastalarında depresyon ve anksiyete skorlarının, normal vücut ağırlığına sahip PKOS hastalarına göre daha yüksek olması dikkat çekti. Bu durum, bu hastalardaki depresyon skorlarının, vücut ağırlığının yanı sıra, tokluk şekeri, Ensülin direnci, trigliserid ve iyi kolesterol düzeyleri ile de ilişkili bulunduğunu göstermesi açısından önemli olarak değerlendirildi.

Metabolik ve psikolojik
Prof. Dr. Yıldız, çalışmanın kendilerine PKOS’ta metabolik ve psikolojik bozuklukların arttığını ve bu faktörlerin birbiriyle ilişkili olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu nedenle PKOS hastalarının, tanı ve takiplerinde hastalığa eşlik edebilecek diyabet, lipid bozukluklar, depresyon ve anksiyete bozuklukları yönünden de değerlendirilmeleri önerildi.

PKOS’ta erken belirti: Dişeti hastalığı
2. araştırma

Yine Hacettepe Üniversitesi’nde aynı
Ekip tarafından Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Bölümü’yle ortaklaşa gerçekleştirilen bir başka çalışmada, Polikistik Over Sendromu (PKOS) hastalarında dişeti hastalığı riskinin arttığı gösterildi. Yaş ortalamaları 23 olan 25 PKOS hastası ile 27 sağlıklı kadın, periodontal hastalık durumu konusunda klinik ve laboratuvar değerlendirmeler açısından karşılaştırıldı. PKOS hastalarında erken bulgular olarak kabul edilen dişeti sıvısında artış ve yüksek oranda dişeti iltihabı saptandı. Çalışmanın sonuçları 2011 yılında Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nin resmi yayın organı olan “Fertility and Sterility” Dergisi’nde yayımlandı.

Diyabet ve kalple ilişkili
Diş çevresindeki dokuların rahatsızlığı olan, “Periodontitis”, diyabetle iki yönlü ilişki gösteren bir hastalık. Şeker değerleri kontrolsüz olan diyabet hastalarında dişeti hastalıkları artmış sıklıkta görülürken bu değerlerin yüksek bulunduğu belirtildi. Diş eti hastalıklarının PKOS ve diyabetin yanı sıra, metabolik sendrom ve kalp hastalığı ile olan ilişkisine de dikkat çekildi.

Yapılan ilk çalışma
İnsanda dokulara toksik olabilecek oksitleyici maddelerin ve serbest radikallerin artışının yarattığı patolojik duruma, “oksidatif stres” adı verildiğini söyleyen Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız’a göre oksidatif stres, dişeti hastalığının yanı sıra kalp hastalıklarının gelişiminde de etkili. Yıldız, çalışmada PKOS hastalarının dişeti sıvılarında oksidatif stres belirteçlerinin arttığının görüldüğünü söyledi. Bu konuda yapılmış ilk çalışma olduğu için bundan sonraki çalışmalarda da benzer sonuçlar elde edilmesi halinde, bu hastaların tanı esnasında periodontal hastalık riski yönünden bilgilendirilip bir diş hekimi tarafından da değerlendirilmeleri gerekecek.

Ceren Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 574

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 318

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 5213

 • Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23 Nisan kutlaması
  Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 342

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 880

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön