Egzersiz yapmak, vücutta susuzluğa neden olur mu?

"Egzersiz yapmak, vücutta susuzluğa neden olur" algısına inanmayın! İşte doğrusu...

Yanlış bilinen: Egzersiz yapmak, vücutta susuzluğa neden olur!

Kas oranı yağ oranına nazaran ne kadar fazlaysa, hücreler de bir o kadar fazla su depolama şansına sahip oluyor. Düzenli yapılan egzersizler, vücuttaki su seviyesinin yükselmesini sağlıyor. Kısacası fit kişiler daha az su içme ihtiyacı duyuyor.

 

2009 yılının eylül ayında Kate L. Moss triatlonda bitiş çizgisini geçtiği zaman, kendi rekorunu egale ettiğinin farkındaydı. Bileğindeki kronometre koşu süresini iki saat 49 dakika ve 18 saniye olarak gösteriyordu ve Moss bu veriyle 30 – 35 yaş grubunda dördüncü olmaya hak kazanmıştı. Yarış bitiminde gazetecilerle konuşan sporcu, kendini çok iyi hissettiğini ve hiç yorulmadığını dile getirmişti. Üstelik yarış süresince çok az su içtiğini de ekleyerek... Oysa rakipleri su standına gidene ya da termoslarına ulaşana kadar adım atmakta güçlük çekiyorlardı. Kate L. Moss’un son yarışını eskisine nazaran daha çabuk bitirmesini sağlayan nedeni tam olarak saptamak mümkün olmasa da, susuzluğa direncinin önemli faktör olduğunu söyleyebiliriz. Ünlü sporcu, formda olmayı yeniden tanımlayarak, yarıştan birkaç ay önce hücrelerinin daha güçlü ve su dolu olmalarını sağlamak adına mineraller ile yıkanmalarını sağladığını itiraf ediyordu. Kişinin fit kalmasının getirdiği bir dizi avantajdan bahsedilirken, genellikle vücudun su tutmasının getirdiği avantajlardan pek söz edilmiyor. Yapılan son laboratuar araştırmalarına göre düzenli egzersiz yapan kişilerin, su depolama seviyesinin hareketsiz kalanlara oranla daha fazla olduğu saptandı. Bunun nedeni de kasların yağ hücrelerine kıyasla daha fazla su tutuyor olması... Ayrıca aynı nedenden ötürü vücudun bileşimlerini ölçmek için gönderilen suni biyoelektriksel kalp atışları da, kas oranı fazla olan kişilerde çok daha hızlı hareket ediyor.

 

Alınacak ders: Kas oranı yağ oranına nazaran ne kadar fazlaysa, hücreler de bir o kadar fazla su depolama şansına sahip oluyor. Düzenli yapılan egzersizler, vücuttaki su seviyesinin yükselmesini sağlıyor. Kısacası fit kişiler daha az su içme ihtiyacı duyuyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön