Yemeyi durduramıyor musunuz? İşte kendinize hakim olmanıza yardımcı olacak 5 öneri!

İşte size duygusal olarak yemek yemeden uzak durmanın yolları…

Yemeyi durduramıyor musunuz? İşte kendinize hakim olmanıza yardımcı olacak 5 öneri!

Üzüntülerinizi dondurma ile atmak kısa vadede mutlu eder ama uzun vadede kendinizi iyi hissettirmeyecektir. İşte size duygusal olarak yemek yemeden uzak durmanın yolları…

Kendini oyalama
Yapılan bir çalışmada fazla çalışan işinden sıkılmış kadınlar, fazla çalışmayan kadınlara oranla; mutluluk için kontrolsüz yemeye daha yatkın oldukları ortaya çıktı. Çalışmanın yazarları, obezite tedavisinde; insanların iş stresi ve duygusal yeme alışkanlıklarının değerlendirmelerini önerdi.

Sadece stresli bir iş haftası değil, aynı zamanda eş ile kavga ve çevredeki her türlü etken çikolatalı dondurmayı baştan çıkarıcı kılar. Stres, kaygı, depresyon gibi güçlü bir duygu ve her türlü duygusal değişim yeme bozukluğunu tetikleyebilir. Klinik psikolog yönetilemeyen duygu değişiminin kişiyi yemeğe ittiğini belirtiyor. Bu duygu mutluluk bile olsa.

Ama yağlı yiyecekler yoluyla kendini rahatlatma geçicidir. Uzun vadede, kilo artışı ve buna bağlı sağlık sorunları için kendinizi hazırlamanız gerekir. Stresli olduğunuzda çikolata yemek eğilimindeyiz. Bu bizim kan şekerimizi arttırır, önce kendimizi iyi hisseder ama sonra ani bir şeker düşüşü yaşarız. Sonra vücut daha şekerli atıştırmalıklar ister.

Yediklerinizi yazın
Günlük gıda alımınızı yazmanız sizin duygusal yeme tetiklerini tanımanıza yardımcı olabilir. Doktorlar acıktığınızda duygusal olarak nasıl hissettiğinizi, saatleri not etmenizi önerir. Bu işlem, fiziksel mi duygusal mı açlık hissinin ayırt edilmesine yardımcı olur. Fiziksel açlığa genellikle bir mide ya da baş dönmesi gibi belirtiler eşlik eder. Eğer tetikleyicileri öğrendiğinizde, kendinizi durdurabilirsiniz.

Biliçli yeme
Zihinsel ve duygusal olarak aynı zamanda yemek yiyemezsiniz. Zihinsel yemenin anlamı yeme alışkanlıklarında bir farkındalık yaratmak ve yediğinizde karşılaşabileceğiniz tüm duyumlara almak demektir. Fiziksel tepkilere karşı yemek yediğimizde bunun duygulara nasıl etki ettiği önemlidir. Genellikle ne kadar yediğimizin farkına varmayız. Ne kadar yediğimizi takip edemeyiz çünkü bilinçsizce yeriz.

Düzenli egzersiz
Egzersiz gevşemeye yardımcı olur ve güçlü duygular ile başa çıkmak için daha iyi bir duruma getirir. Davranışları ve beyin üzerine fiziksel aktivitenin yeme etkisini nörobilişsel yönleri üzerinde literatür gözden geçirdikten sonra, Boston'daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'nden araştırmacılar egzersizin yemek yeme ile başa çıkmanın harika bir yol olduğu sonucuna varmışlardır. Doktorlar, özellikle duygusal yemek yiyenler için yoga önerir. Yoga baştan sona ve daha dikkatli yemeye yardımcı olabilir. Bu beden farkındalığı yaratır.

Yeterli uyku
Kronik olarak az uyku uyuyanlar atıştırmalara daha yatkın olabilir. Yeterli uyku depresyon, sinirlilik, stres ve anksiyete kontrol etmeye katkıda bulunur. Araştırmalara göre, yeterli uyku alanlara kıyasla uyumayanlar her gün ek 550 kalori aldığı belirlendi. Uyku yerine fazla yeme de kalori alımını arttırır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön