Düztaban nedir?

Ayak gelişimi de bebeğiniz için önemli ve dikkat etmeniz gereken bir konu.

Çocuklarda en sık görülen ortopedik rahatsızlık: Düztabanlılık!

Küçücük elleri, tombul ayakları, minicik kulakları... Bebeğinizin her türlü gelişimini doğduğu andan itibaren yakından takip ediyorsunuz. Yolunda gitmeyen en ufak detay ise sizi tedirgin etmeye yetiyor. Gözlerinden, kulaklarına, tırnaklarından, burnuna kadar onun her yerini en ufacık özelliğine kadar resmen ezberlediniz. Ayak gelişimi de bebeğiniz için önemli ve dikkat etmeniz gereken bir konu. Normal gelişimini yıllar içerisinde tamamlayan tombul ayaklarının düztaban olma ihtimaline karşı ayakkabı seçiminden, yürüyüşüne kadar her türlü detaya muhtemelen dikkat ediyorsunuz. Özellikle 3 yaşına kadar düztaban olabilen bebek ayakları zaman içerisinde düzelebiliyor. Ancak düzelmeme ihtimali göz önünde bulundurulduğunda erken teşhis her zaman olduğu gibi çok büyük önem taşıyor.


Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Özgür Çetik’ten çocuklarda en sık görülen ortopedik sorunların arasında yer alan düztabanlığın oluşum nedenleri ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi aldık.

Çocuklarda düztaban sorunu 3 yaşına kadar normal

Çocuklar, 3 yaşına gelene kadar yüzde 70- 80’inde düztabanlık görülüyor. Bunun en önemli nedeni ayak tabanlarındaki yağ yastıkçıkları ve ayak bileklerini tutan bağların henüz tam olarak gelişmemiş olması. 3 yaşından sonra ise yağ yastıkları kayboluyor. Ayak kavisi ortaya çıkmaya başlıyor ve 8 yaşına geldiklerinde ayak kavisleri normal şeklini alıyor. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var: Düztabanlığın 2 farklı tipi bulunuyor ve hangi tipinin söz konusu olduğunun muhakkak ortaya çıkarılması gerekiyor. Çünkü bunlardan biri tedavi gerektirmeyen normal fizyolojik gelişimin bir parçası iken diğeri tamamen tedavi gerektiren bir rahatsızlık oluyor.

Esnek Düztabanlık nedir?

Ayak havadayken kavisi görülüyor. Yere bastığında ise taban düzleşiyor. Genetik yatkınlık yok ise 8 yaşından sonra ayak bağlarının yeterli güce ulaşmasıyla bu durum kendiliğinden düzeliyor. Ancak anne, baba veya yakın akrabalardan birinde düztabanlık var ise o zaman 8 yaşından sonra da düztabanlık kalıcı olarak devam edebiliyor.

Rijit Düztabanlık nedir?

Ayak yere basarken de havadayken de kavis görülmüyor. Düztabanlığın en önemli tipi bu rijit hali. Ayak kemiklerinin aralarındaki uyumun bozulması sonucu ortaya çıkıyor ve erken tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara bile neden olabiliyor.

Tedavide erken teşhis çok önemli

Dikkatli aileler, çocukları yürümeye başladığında içeri doğru basma söz konusu ise, hemen doktara gidiyorlar. Yapılan ortopedi muayenesinde düztabanlığın esnek mi, yoksa rijit mi olduğu ortaya çıkarılıyor. Çocukta, esnek düztabanlık söz konusu ise 8 yaşına kadar düzelmesi bekleniyor. Ancak sorun rijit ise öncelikle hastalığın oluşum sebepleriyle ilgili araştırma yapılıyor. Rijit düztabanlık sebepleri arasında yer alan vertical talus tespit edildiğinde ise cerrahi müdahale gerekebiliyor. Bu nedenle düztabanlık tedavisinde erken teşhis büyük önem taşıyor.

Ayakkabı çocuğu düztaban yapmıyor

 • Birkaç yıl öncesine kadar düztaban olan tüm çocuklara ortopedik botlar öneriliyordu. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ortopedik botların esnek düztabanlığın düzelmesi üzerinde herhangi bir olumlu etkisi bulunmuyor.

 

 • Çocuğunuza yumuşak tabanlı ayakkabı giydirin. Her yaş grubunda olduğu gibi çocukların da ayak kavisini destekleyen yumuşak tabanlı, topuk yüksekliği ön kısmından bir miktar daha yüksek ayakkabıları tercih etmek gerekiyor. Sandalet veya babet tarzı düz ve sert tabanlı ayakkabılarsa ayak sağlığını tehdit ediyor.

 

 • Tam teşhis için mutlaka doktora götürün. Sorunun rijit mi yoksa esnek düztabanlık mı olduğunu öğrenebilmek için çocuğun mutlaka ilk yürümeye başladığı dönemde bir ortopedist muayenesine götürülmesi gerekiyor. Rijit düztabanlık tespit edilmesi halinde erken yaşlarda tedavi ile başarılı sonuç elde etme şansı daha fazla. Ayrıca 8 yaşından sonra düztabanlık nedeniyle doktora götürülen çocuklarda esnek düztabanlık söz konusuysa ilk araştırılması gereken bu durumun herhangi bir şikâyete neden olup olmadığı. Bazen düztabanlığa ek olarak çocukta bağ gevşekliği nedeniyle topuk kemiğinin dışa eğilmesi durumu görülebiliyor. Eğer çocuğunuzun rahatsızlığı bu şekilde ise yüksek boğazlı ayakkabılar öneriliyor.

 

 • Yanlış ayakkabı çocuğu düztaban yapmıyor. Ayakkabıların düztabanlık oluşumu veya tedavisi üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor. Sadece düztabanlık sonucu ayak tabanı veya baldırda ağrı şikâyeti bulunan hastalarda ayak kavisini destekleyici yumuşak tabanlı ayakkabılar şikâyetlerin azalmasını sağlıyor.


‘Çocuğum spor yapamaz’ diye endişe etmeyin

Esnek düztabanlığı olan kişiler ileri yaşlarda her türlü sporu rahatlıkla yapabiliyor. Bu durumlarda hastaya uygun yumuşak tabanlık takviyesi ile bu şikâyetler ortadan kalkıyor. Ancak bazen ayak ve baldır ağrısı şikâyeti olabiliyor. Bu gibi durumlarda;

 • Ayakkabının değiştirilmesi gerekiyor.
 • Ayak kavisini destekleyen tabanlık kullanımı ile ağrıyı hafifleten ilaçların kullanımı gerekebiliyor.
 • İstirahat ve buz uygulanması iyi geliyor.
 • Fizik tedavi önerilebiliyor.
 • Bazı vakalarda ise problemi düzeltmek için cerrahi müdahale gerekebiliyor. Cerrahi yöntemler ağrıyı hafifletme ve kemik dizilimini geliştirmede yardımcı olabiliyor.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Eylül 2016 Salı 20:58

  Bende var 15 yasındayım karate yapıyorum yan etkisi varmı

  Cevapla
 •  
  12 Ağustos 2016 Cuma 17:17

  benim kuzenimde var ve 2 buçuk yaşında

  Cevapla
 •  
  14 Temmuz 2016 Perşembe 17:16

  Benim oglumda esnek duz tabanlik varmis

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2016 Pazartesi 21:10

  bencede bunların hepsine uyulması gerekiyor ama bazılarını çok abartmışınız

  Cevapla
 •  
  07 Ocak 2016 Perşembe 16:54

  en fazla 12 yaşına kadar tedavi edilmesi gerekir

  Cevapla
 •  
  07 Ocak 2016 Perşembe 16:53

  ge

  Cevapla

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 370

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2895

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2406

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1531

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4907

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön