İlişkinizde bencil misiniz?

Mutlu, sevecen ilişkiler, işbirliği ve bağlılık temeline dayanmaktadır. Sizin için eşiniz ve ilişkiniz ilk önceliğiniz olmalıdır. Bencillik, ya da aşırı olarak sadece ihtiyaçlar, istekler, duygularınızı ön planda tutmak sizi sonuna kadar yaşanacak karşılıklı doyurucu bir ilişki için engeller.

İlişkinizde bencil misiniz?

İnsan ilişki esnasında kendisinin bencil olduğunun farkına varamaz. İşte burada size bahsedeceğimiz ipuçları ile bencil olup olmadığınıza karar verebilirsiniz.

İlişkideki mutluluk sadece partnerinize bağlı olmayıp aynı zamanda sizin davranışlarınızla da ilgilidir.

Sağlıklı, mutlu, sevecen ilişkiler, işbirliği ve bağlılık temeline dayanmaktadır. Sizin için eşiniz ve ilişkiniz ilk önceliğiniz olmalıdır. Bencillik, ya da aşırı olarak sadece ihtiyaçlar, istekler, duygularınızı ön planda tutmak sizi sonuna kadar yaşanacak karşılıklı doyurucu bir ilişki için engeller.

İçinizde sürekli benim düşüncelerim, benim inançlarım gibi düşünceler beslenirken birçok insan bencilliğini tanımlayamaz.

Kendinizi ilk sıraya koymak bir alışkanlık haline gelir. Örneğin, her zaman arkadaşları ve meslektaşlarınız ile, kendinizi sahnenin merkezine koymak için fırsat kollarsınız. Dinlemeye çok az zaman harcayarak dikkatlerin size doğru geri çekilmesine odaklanırsınız. Bu da diğer kişilerin sizden uzaklaşmasına neden olur.

Burada bencil olup olmadığınızı anlamak için altı yol vardır. Şimdi bunların neler olduğuna bir göz atalım...
1. Olayları kontrolünüz altında tutmak istersiniz ve zor uzlaşmacısınızdır.
2. Vermek ve paylaşmak sizin için kolay değildir.
3. Kendinizden önce eşinizin ihtiyaçlarını ilk sıraya koymak çok zordur.
4. Yapıcı eleştirileri kişisel saldırı olarak görürsünüz.
5. Başkaları ilgi odağı olduğu zaman mutsuz olursunuz.
6. Diğerlerini bağışlamak sizin için zordur.

Artık bu özelliklere sahipseniz ya değilseniz bencil olup olmadığınız hakkında fikir sahibi oldunuz.
Bencillik aslında başkalarına karşı yöneltilmiş bir davranıl değildir; kendinizi daha yeterli ve değerli hissetmemizin yanlış bir yoludur.

Bencillik gen değil öğrenilmiş bir davranıştır. Yani herhangi bir başka bir kötü alışkanlık gibi değiştirilebilir anlamına gelir. İlişkinizde bencilliğinizi değiştirmek için iyi bir fırsattır. Günlük etkileşimlerinizde, ilişkinizde daha az bencil olmak için çaba sarf edin. Ben bilincinden biz bilincine odaklanarak yavaş yavaş bu alışkanlığınızı olumlu yönde değiştirebilir ve ilişkinizde mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön