Eyvah! Ailesiyle tanışıyorum...

Uzun zamandır birliktesiniz ve artık ailesiyle tanışmanızın zamanı geldi. Peki nasıl davranmanız gerekir?

Eyvah! Ailesiyle tanışıyorum...

Uzun süreli ilişkilerin güzel ama en zor yanlarından biridir ailesiyle tanışmak. Sevdiğinizin ailesiyle tanışmanın heyecanı fakat hiç bilmediğiniz bir eve gitmenin tedirginliği olur üzerinizde. Hele ki ilk defa tanışacaksanız işte bu iyice gerilmenize ve hiç yapmadığınız davranışları heyecanınız nedeniyle yaparsınız. İşte ailesiyle tanışırken yapmamanız gerekenler;

Uygun giyinin!
Her ne kadar modern ya da günümüzün farkında olurlarsa olsunlar, sevdiğiniz insanın ailesi ile tanışacaksınız. Nasıl, onunla ilk buluşmanızda giydiklerinize özen gösterdiyseniz ailesi ile tanışırken de aynı özeni göstermelisiniz. Günlük rahat fakat şık detayların bulunduğu kıyafetler tercih edin.

İlk izlenimin önemli olduğunu unutmayın!
Kapıyı ilk açtığında karşısında elinde bir çiçek veya hediye tutan birini gördüğünde kim sevinmez ki? Onlara gitmeden önce her ne kadar sevgiliniz bunun çok anlamsız ve gereksiz olduğunu söyleyecek olsa da bu seferlik onun söylediklerini dikkate almayın. Küçük bir şey olsa bile, onlara verdiğiniz değeri gösteren temsili bir hediye alın. Eğer daha önceden bir kaç ipucu alabilirseniz, ailenin zevklerine ve eve uygun bir ev hediyesi alabilirsiniz. Durumunuz varsa ailenin üyeleri için ufak birer hediye almakta gayet güzel olur.

Yemek masasına telefonunuzu getirmeyin!
Masada birlikte oturacağınız insanlar sizden yaşça büyük ve saygı göstermeniz gerektiğinden onların anlattıklarını can kulağıyla dinlemelisiniz. Eğer telefonunuzu yanınıza alırsanız, gelen bildirimler ve mesajlar nedeniyle bir gözünüz sürekli telefonunuzda olacak. Yeterince heyecanınız olduğundan hem masada konuşulanı anlamayacak hem de ailesi sizin onlarla ilgilenmediğinizi düşünecek.

Birbirinizi ne kadar sevsenizde aranızda mesafe olsun!
Her ne kadar sevgiliniz olsa da, onu çok seviyor olsanız da ailesinin yanında olduğunuzu unutmayın! Onu sizin kadar hatta belki daha fazla seven insanların yanındasınız. Bu nedenle onların yanında, onu öpmeye, ayrılmayacakmışçasına ellerinizi bırakmadan oturmamaya dikkat edin.

Her şeye maydonoz olmayın!
Sevgiliniz ailesiyle konuşurken, ailesi ile hasret giderirken aralarına girip laflarını bölmeyin. Sizin kadar onlarında onu çok sevdiğini unutmayın. Onun hakkında onlardan çok şey bildiğiniz göstermeniz itici olabilir.

Her zamankinden daha kibar ve saygılı davranmaya özen gösterin!
Yemek yediniz herkes masadan kalktıktan sonra sizde kendinizi misafir olarak görüp bir köşeye çekilmeyin.  Ev halkıyla birlikte masanın kaldırılmasına yardım edin. Böylece onlara hem kaynaştığınızı göstermiş olur hem de her şeyi birlikte yapmaya hazır olduğunuzu göstermiş olursunuz.

Söylenmeyi bırakın!
Ailece futbolu çok seviyorlar, ya da ailece dizi izlemeye bayılıyorlar. Bu durumun tadını çıkarmaya, onlardan biriymiş gibi davranmaya özen gösterin. Aksi halde söylenip sürekli şikayet edip, hem ailenin hem de sevgilinizin huzurunu kaçırmayın.

Onların yanında tartışmayın!
Yolda giderken tatıştınız, ona karşı siniriniz hala geçmedi. Öncelikle, önden o girsin ya da birlikte dışarıda probleminizi halledip öyle girin yanlarına. Yoksa sizin hakkınızda hiç iyi düşünmeyecekler. Asık suratlı ve isteksiz tavırlarınız sevgilinizi ailesinin yanında küçük düşürecek ve yeni bir tartışma daha alevlenecek. Bu durumdan kaçınmak için onların yanında olabildiğince sakin ve mutlu görünmeye çalışın. Sürekli kavga ediyormuşsunuz gibi algılamasınlar.

Fikirlerine saygı duyun!
Uzmanlık alanınız, eğitiminiz ne olursa olsun onları yaptıklarıyla yargılamayın. Fikrinizi söyleyin ama onların düşüncelerini değiştirmeye çalışmayın. Siz her ne kadar çok sevdikleri çocuklarının hayatını paylaşacağınız bir insan olsanız bile onların fikirlerine ve nasıl düşündüklerine müdahale edemezsiniz.

Yapmacık olmayın!
Daha onları tanımadan yapmacık bir samimiyet ve sevgi gösterilerinde bulunmayın. Yaşları itibariyle sizden daha büyük ve tecrübeli insanlar olduklarından bu davranışınızın hiç samimi olmadığını anlayacaklar.

Yalan söylemeyin!
Kendinizi onlara sevdirmek ve kabul ettirmek belki de muhabbette ortak bir yön bulmak için yalan söylemeyin. Çekimser olmanız ses çıkarmamanız yalan söylediğinizin ortaya çıkmasından çok daha iyidir.

Aile kurallarını çiğnemeyin!
Onlarda kalacaksanız, evin düzeninin bozulmasına izin vermeyin. Erkek ya da kız arkadaşınızla aynı odada kalmak için ısrarcı davranmayın. Bu onların hiç hoşuna gitmeyecektir ve sizi oldukça kaba bulacaklardır.

Arkalarından konuşmayın!
Evlerindeyken konuştuklarınıza çok dikkat edin. Onları eleştirdiğiniz bir sırada hiç olmadık ve beklemediğiniz bir yerden biri çıkabilir ve dediklerinizin hepsini duymuş olabilir. Bu nedenle biraz çeneyi tutmakta fayda var.

Geç kalmayın!
Erkek / kız arkadaşınızın ailesine sevgilinizden ayrı gidecekseniz zamanında orada olmaya çalışın. Yemek öncesi acıkan insanları masa başında bekletmeye hakkınız yok.

Ailenin tüm üyeleri ile zaman geçirmeye çalışın!
Gözünüze kestirdiğiniz, kendinize yakın hissettiğiniz insanlarla konuşun fakat bunun yanında ailenin tüm üyeleri ile konuşun, onları tanımaya çalışın. Kabul ediyoruz onun ailesi ile tanışmak, hiç bilmediğiniz bir evde  hiç tanımadığınız insanlarla birlikte zaman geçirmek kolay değil fakat insanları onlarla konuşarak tanıyabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  27 Haziran 2016 Pazartesi 10:31

  Ben oğlumun sevgilisiyle ilk defa tanışıyorum kuza ne hediye allayım.

  Cevapla
 •  
  20 Aralık 2014 Cumartesi 00:58

  özellikle aile kurallarını bozmayın babında tamamen koptum. kız arkadaşınızla aynı odada kalmak konusunda ısrarcı olmayın )))))))))))) nassı yaaaa

  Cevapla
 •  
  23 Mart 2016 Çarşamba 16:01

  :))


 • Mindful Ebeveynlik semineri gerçekleşti
  Mindful Ebeveynlik semineri gerçekleşti

  Süresi : 11:02 İzlenme : 852

 • Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar canlı yayın konuğumuz
  Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar...

  Süresi : 27:46 İzlenme : 1707

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 1759

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 483

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 5523

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön