Eyvah! Eşimle sürekli kavga ediyoruz

Aşkın ilk günlerindeki heyecan zamanla geçiyor ve her ilişkide olduğu gibi sizin de aranızda çatışmalar oluyor, peki bu durumda ne yapmak gerekir?

Eyvah! Eşimle sürekli kavga ediyoruz

İlişkilerin sağlıklı devam edebilmesinin en önemli ve özel yolu sağlıklı iletişimden geçer. Eğer birbirinizi anlamaya çalışırsanız her şey daha kolay olacaktır. Şimdi sizlere süre gelen çatışmalarınızı önlemek için işinize yarayacak Birkaç araştırma sonucu vereceğiz. Dileriz eşinizi de bunları okumaya ikna edersiniz.

Başarılı iletişim
Bir ilişki içinde anlaşmazlıklar çözümlenemezse, ilişkiyi güçlendirmek gerekiyor demektir. Üzüntü, gerilim, sinir, stres, durumları her ilişkide kaçınılmazdır. Bu sorunların kaynağı, gerçeklikten uzak, mantıksız talepler, keşfedilmemiş beklentiler ya da daha önce gün yüzüne çıkmış ama çözümlenmemiş konular olabilir.

 

Anlaşmazlıkların çözümünde, dürüstlük, anlayış ve empati gerekir. Taraflar sakin kalmalı ve iletişim içinde olmalıdır. Sağlıklı iletişim, seks, kariyer, evlilik, aile ilgili önemli ve düzgün kararlar aldırır. İletişim kritik bir öneme sahiptir. Başarılı iletişim, çatışmaları her zaman çözmüştür.

Gergin anlarda yapmanız gerekenler

 • Ailesini öğrenmeye çalışın. Çatışmaların iki tarafında aileden gördüğü durumlar, tutumlar ve kurallardan kaynaklanması muhtemeldir. Eşinizin aile geçmişini araştırın. Eğer aileler ifade farklılıklarını çözmekte yapıcıysa bu bireylere de geçmiştir. Ailenin iletişimi iyi değilse eşinizle aranızı düzeltmek ve kavga etmemek için yeni yollar denemeniz gerekebilir.

 

 • Zaman tanıyın. Belki bu sefer daha önceki küçük kavgalarınız gibi değil daha şiddetli bir çatışma içine girdiniz. Bu ihtilafı konuşarak çözemiyorsanız biraz zamana ihtiyacınız var demektir. Bu 'zaman aşımı' dönemi her iki taraf içinde yaralayıcı şeyler söylemeye engel olabilir. Neyin haklı, neyin haksız olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

 

 • Duygusal destek, eşinizin farklılıklarınızı kabul etmesine ve ihtiyaçlarınızı karşılamasına yardımcı olur. Ona olan aşkınızı, saygınızı her seferinde dile getirir, hissettirirseniz size farklı ya da anlayışsız davranması için bir neden kalmaz.

 

 • Tartışmaya girmeyin. Çoğu çift genelde karşılıklı olarak tartışırlar ve bu durum genellikle kavgaya dönüşür. Sürekli tekrarlanan kavgalar bir döngü olacağına bazen çiftlerin tartışmadan çekilmeleri ya da hiç tartışmaya girmemeleri gerekir. Eninde sonunda bir uzlaşma yoluna gidilecektir.

 

 • Mesajlarınızı birleştirin. Bir çok şeyi tek bir defada söylemeniz işinize yarayacaktır. Sizin istek ve ihtiyaçlarınıza saygılı olmasını istiyorsanız duygularınızı doğrudan ifade etmeniz gerekir. Eşinizle konuşmadan önce gerçekten ne istediğinizi anlamak için biraz zaman ayırın. Net ve gözlemlenebilir biri olmak açısından tarifi mümkün birisi olun. Örneğin oldukça net 'elini daha sık tutmak istiyorum' diyebilirsiniz.

 

 • Kaygılarınızın ya da şikayetlerinizin oluşturduğu bir liste çıkarmak işe yarayabilir. Her seferinde bir konu hakkında konuşun. Bir seferde sorunu çözme odaklı kalmak için elinizden geleni yapın.

 

 • Gerçekten dinleyin, iyi bir dinleyici olmak için  eşinizin sözünü kesmeyin, yanıtınıza değil eşinizin söylediklerine odaklanın, doğru mu duydunuz kontrol edin. Bunlar yanlış anlamaları ortadan kaldıracaktır.


İlişkilerden beklentiler

 • Beraberliğinizin ilk aylarında bir ilişki istiyordunuz ama birlikte geçirdiğiniz bir süre sonra istekleriniz çok farklı olabilir. Hem siz hemde eşinizin zamanla değişeceğini tahmin ediyorsunuzdur. Zamanla aşk ve tutku değişecektir. Bu değişikliklere saygı göstermek gerekir.  Sağlıklı olanda budur.

 

 • Farklılıkları kabul etmelisiniz. Ortak noktalarımız ne kadar çok varsa farklı yönlerimizde bir o kadar çoktur. Bazı farklılıklarımız zamanla değişirken bazıları değişmez karakter yapılarımızdır. Eşimizin ne yazık ki bizim istediğimiz şekilde değişmesi asla gerçekçi bir beklenti olmayacaktır.

 

 • Eşinizin haklarına saygı göstermelisiniz. Sağlıklı ilişkilerde her bir kişinin haklarına, kendi duyguları, arkadaşları, sosyal faaliyetlerine saygı duymak gerekir. Bunları değiştirmesini beklemek, kendi çıkarlarınız doğrultusunda bir şeyler talep etmek eşimizi bambaşka bir insan yapmamıza sebebiyet verir.


İlişkilerde dış etkenler

 • Farklı kültürler, dini ya da ekonomik etkenler ilişkileri çoğu zaman etkilerler. Bu durumda eşinizin karakterinin büyük önemi vardır. Birbirinize olan duygularınız gerçek ve sağlamsa bu etkenler karşısında birbirinize razı gelirsiniz. Birbirinizin beklentileri hakkında konuşmak işinize yarayabilir. Farklı geçmişlere sahipseniz sağlıklı bir ilişki için fazla zaman ve enerji harcamanız gerekebilir. Eşinizin kültürü ya da dini hakkında bilgi sahibi olmak için zaman ayırın.

 

 • Birlikte ayrı zaman harcamak ortak bir ilişki sorunudur. Eşinizin sizden ayrı çok vakit geçirmesi sizi incitebilir. İlişkinize eşinizle beraber göz atın ve birlikte zaman geçirme açısından neye ihtiyacınız olduğunu tartışın. İlişkinize katmanız gerekenler hakkında konuşun ve bunun için uzlaşın.İlişkiyi sürdürebilmek için 8 temel adım

 • Siz ve eşiniz, nasıl bir ilişki istediğinizin farkında olun.
 • Eşinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak mümkün olmayacaktır. Bazı ihtiyaçların ilişki dışında karşılanması gerekecektir. Bunu kabullenin.
 • Birbirinizden istediğiniz şeyler için müzakere ve uzlaşmaya istekli olun.
 • Tüm beklentileri karşılayacak bir partner değişikliği talep etmeyin. Eşinizin farklılıklarını kabul etmeye çalışın.
 • Birbirinize güvenin. Zor şartlar altında aklınıza ilk gelen gitmek olmasın.
 • Hislerinizi dürüstçe söylemekten çekinmeyin.
Facebook Yorumları
Yorumlar
21
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Ağustos 2017 Çarşamba 08:27

  bir eski zamanın kadınlarına bakıyorum kocalarına okadar ılımlı yaklaşıyolar okadar iyi anlaşıyorlarki şimdinin kadınlarına bakıyorum kocasına devamlı saygısızlık ağza alınmayacak laflar heleki kocasının ailesine saygısı olmayan iyi yetişmemiş kadınlarla doldu piyasa yaptıklarınızın hesabını bir gün ahirette soracaklar ettiğiniz yanınıza kalmaz merak etmeyin

  Cevapla
 •  
  16 Nisan 2018 Pazartesi 12:08

  hocam aynı derten muzdaribim. eski kadınlara bak şimdikilere bak. saygısız, karşında kocanmı var köpeğinmi var belli değil. allah hesabı soracaktır elbet. nedir bu zamanın kocalarının çektiği.

 •  
  23 Mayıs 2017 Salı 16:51

  bende

  Cevapla
 •  
  23 Mart 2017 Perşembe 15:36

  yoruldum artık her şeyden 2 tane yavrum var ne yapacağımı blmyorum hep aldatma hep kavga ayrılalım diyorum hayır diyor yaşamak istemiyorum çocuklarım diyorum bensiz ne yaparlar ikiside bana düşkün

  Cevapla
 •  
  11 Temmuz 2017 Salı 20:49

  meraba 2 çoçunuz varmıs çok üzüldüm buyuk mu kız mı erkekmi bunlar atlatabilirlermi onu merak etim

 •  
  15 Kasım 2016 Salı 20:17

  İyi diyorsunuzda mesela ben kavga etmemek icin kendimi o ortamdan uzaklaştırayım diyorum evden cıkıyorum biraz dolaşıp eve geliyorum ortam düzelsin sinirler yatışsın diye bu seferde eve almıyor kapıda kalıyorum genel anlamda soruyorum yaw biz neden anlaşamıyoruz

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2016 Çarşamba 23:24

  kardeşim kadın milleti bu nerde napcağı belli olmuyor zayıf ve akıl eksikleri var hepsinin bendede senin sorundan var şaşırdım kaldım valla

 •  
  29 Ekim 2016 Cumartesi 09:29

  bende sekiz yllık evliyim bi türlü uzlaşamıyoruz ama birbirimizi çok seviyoruz ayrılamıyoruzda o beni bende onu bırakamıyorum üstelik bi oglum var 7 yaşında ikimizide çok seviyo ama kavgalardan yoruldum artık ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2016 Çarşamba 23:22

  valla aynı bende senin gibiyim evde karıma söz geçiremiyorum öyle kadınlar var yani ne yapsan ne desen olmuyor kadınlar bize odun derler asıl aslında onlar dilotu yemiş kütükler bence

 •  
  10 Ekim 2016 Pazartesi 16:18

  4.5 yildir evliyiz cok tartisiyoruz konusmayi dinlemeyi tercih etmiyor bir anda parliyor kiriyoruz birbirimiZi o disari atiyor kendini Ben 2 cocukla evde vergessen icime kapaniyorum cok daraliyorum ayrilmayi istemiyorum ama bazen tek cöZümmüs gibi görüyorum yipranmamak vergessen yipranmamak adina :(

  Cevapla
 •  
  03 Ekim 2016 Pazartesi 00:03

  Bende 4 senedir evliyim ama bir kere sevdiğini hissettirmedi ve çok anneci ya o ne derse o oluyo benim isteklerim asla olmaz

  Cevapla
 •  
  12 Eylül 2016 Pazartesi 02:22

  Değişen öküze bağlayan genelde erkekler oluyor . 8 yıllık evliyim bu yıl kızım oldu ve gergin lkavga gürültü ... İş güç dışarda . Yatak olayı zaten bitti doğum falan derken . Harala gürele gidiyor . Erkeğe hak tabi demi gidip aldatmaya da başlar yakında . Boşanalım diyorum ona da yok diyor . Off

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2016 Çarşamba 23:27

  bence erkek değil kütük olan çok konuşan daraltan bunaltan siz kadınlarsınız bizim köylerde yetişmiş analarımız bacılarımız sizin yaptığınız saygısızlıkları yapmadı huzurlu yaşadılar islam dininde kocaya itaat et denir hem ayet hem hadis buyurun şimdi bakalım kütük kadınlar

 •  
  03 Eylül 2016 Cumartesi 23:05

  Hamileyken ittirip kalktirdimi ?

  Cevapla
 •  
  31 Ağustos 2016 Çarşamba 08:10

  Artik bende cok yoruldum kavgadan

  Cevapla
 •  
  29 Temmuz 2016 Cuma 00:48

  Bende cok yoruldum..

  Cevapla
 •  
  29 Temmuz 2016 Cuma 00:46

  Bende cok yoruldum daha 1 yilimiz dolmadi bile inanin yaşamak falan istemiyorum

  Cevapla
 •  
  25 Temmuz 2016 Pazartesi 01:14

  Bende2senelik evliyim neden bilmiyorum ama biweyler yolunda gitmiyor artik cok yoruldum

  Cevapla
 •  
  07 Ağustos 2015 Cuma 10:37

  offf off daha 8 aydır evliyim ama sürekli benim değişmemi bekliyor her konuda çok yaş farkımız var kendisi gibi olgun olmamı kendisi gibi düşünmemi bekliyor ki 5 yıl da geçmişimiz var ben seni böyle seviyorum derken iyiydi şimdi ne değiştiiii !!!!!

  Cevapla
 •  
  21 Aralık 2014 Pazar 23:09

  benim söyleyeceklerim var bizde eşimle sürekli kavga ediyoruz hatta birkac kez sinirden bana vurduguda oluyordu bende sürekli aramız bozulmasin diye yataga uzandigimizda ona sariliyorum o beni itiyo sizce ne yapmalıyım bana yrdm edn yalvariyorum

  Cevapla
 •  
  24 Kasım 2014 Pazartesi 10:07

  tesekkurler soylediklerinizi deniycem ama sanmiyorum ama benim esim duzelmez

  Cevapla

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 516

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 298

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 5132

 • Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23 Nisan kutlaması
  Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 333

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 870

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön