Ülkemizde israf

Ülkemizde israf

Üzülerek görüyoruz ki devletimiz son zamanlarda kamunun her alanında tasarrufa gitme kararı aldı. Şimdi de devlete memur alımlarına kısıtlama getirildi. Bundan sonra emekli olan memur sayısı kadar memur alımı yapılacak. Peki, bu kadar mezun olan öğrenci nerede çalışacak? Her ile bir üniversite açtık açmasına da üniversitelerden mezun olan öğrencilerimize devlet kapımızı açamadık!

 

Bakanlıklarımızda, yerel yönetimlerimizde hep israfa gittik. "Ayaklarımızı yorganımıza göre uzatmadık!" Şimdi de dört bir yandan tasarrufa gidiyoruz. Kimi kaymakamlar, kimi başkanlar maaşlarını devletimize bağışladı. Kimi kaymakamlar, kimi başkanlar makam araçlarını bırakıp bisiklet sürmeye başladı.

 

Şimdi yukarda değindiğim israfı iki örnekle pekiştirmek istiyorum:

 

1- Ordu’ya 102 milyon liralık stad yapımı.

2- Ordu’ya botanik bahçe yapımı.

 

Birincisinden başlayacak olursak:

Ordu’ya 102 milyon lira değerinde şaşalı mı şaşalı bir stad yapıldı. Biz elbette Ordu'ya stad yapımına karşı değiliz. Ancak mesele bu kadar büyük bir meblağ olunca insan birkaç saniye duraklayıp düşünüyor. Tam tamına 102 milyon lira! Şimdi de 2017’de bazı belediyelerimizin yıllık bütçelerine bakalım:

Akkuş Belediyesi: 10 milyon 100 bin lira

Altınordu Belediyesi: 135 milyon lira

Fatsa Belediyesi: 69 milyon lira

Ünye Belediyesi: 80 milyon 68 bin lira

Ordu Büyükşehir Belediyesi: 405 milyon lira

 

Yukarıda da görüldüğü gibi 20 belediyemizin sadece 5 tanesini örnek gösterdik. Bu tabloya bakacak olursak yapılan stadyumun maliyeti yaklaşık 1 yıl boyunca Altınordu Belediyesi’nin bütçesini, 10 yıl boyunca da Akkuş Belediyesi’nin bütçesini oluşturmaktadır. Diğerlerini saymamıza gerek var mı, bilmiyorum. Bu örnekleri vermemin sebebi yapılan bu stadın ne kadar yanlış ve ne kadar israfi bir olay olduğunu göstermektedir. Üstelik Orduspor tarihin derinliklerine gömülmüşken!

 

2-Botanik bahçe olayı…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Ordu’ya 2014 yılında 14 milyon lira değerinde botanik bahçe yapıldı. Henüz açılmamıştı ki bu sefer de botanik bahçenin olduğu yere şehir hastanesinin yapılması olayı gündeme geldi. O zamanın 14 milyon lirası şimdinin 30milyon lirası… Yani açılmamış botanik bahçeye harcanan para Fatsa Belediyesi’nin veya Ünye Belediyesi’nin bugünkü 6 aylık bütçesi.

 

Ne şehir hastanesi yapıldı ne de botanik bahçe açıldı! Olan yine Türkiye halkının 14 milyon lirasına oldu. Bahsettiğimiz sebeplerden dolayı ülkemiz ekonomik anlamda geriledi. Bakanlıklarımızda ve yerel yönetimlerimizde kaynakları verimsiz şekilde kullandığımız için kaynakları yanlış yerlere aktardığımız için ülkemiz ekonomik buhrana girdi. Bu sebeplerden ötürü kamuya kısıtlama getirildi!

 

Lütfü Can Şen

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön