Gerçek bakıcı, hayatımızın asistanı...

Çocuğumuz olduğunda bir de yetişkin giriyor hayatımıza... Bazen ailemizden daha yakın, bazen tahminimizden daha sakıncalı...

Gerçek bakıcı, hayatımızın asistanı...

Kimdir gerçek bakıcı? Çocuğumuz olduğunda bir de yetişkin giriyor hayatımıza... Bazen ailemizden daha yakın, bazen tahminimizden daha sakıncalı... Ama bir tarif yapmak gerekirse ihtiyaç duyulan, yardımcı olan, zaman zaman hayat kurtaran, uzun zaman anlaşabileceğim, kimseye zarar vermeyecek, iyi huylu, geçinmesi kolay, sabırlı, şefkatli, saygılı, sevgi dolu, hem evime hem çocuğuma ben gibi bakacak güvenilir biri. Bu konuyu bir önceki yazımızda paylaşıma açmıştık.

 

Bir daha okur musunuz? Hepsini bir arada bulmak kolay mı? Bakıcı bebeğe baktığı gibi aileye de hesap veren biri üstelik. Tüm bu ajanslarda çalışan özellikle yabancı uyruklu insanlar para kazanmak için evini, ailesini, yurdunu terk etmiş bir kişide aşağı yukarı bu insani özellikleri arıyorsunuz. Ve aramakta haklısınız.

 

Her memlekette iyi niyetli, kötü niyetli insan var. Önemli olan mezhebi, dini, dili değil niyeti.

 

Bakıcı seçerken en rahat ettiğinize mi karakteri en insani olanı mı seçersiniz? Hepsinin bir arada olduğu kaç kişi bulabilirsiniz? Ne demiştik en iyisi, dürüstü, güveniliri, bilgilisi, çalışkanı, sakinini bulmaya çalışıyoruz. Her birinden teker teker büyük parça olmalı ama bence en önemlisi gözbebeğimize zarar vermeyecek, yalan söylemeyecek, güven verecek biri olmalı... Belki bizlere düşen sadece insan olarak davranılmayı hak eden bu insanlara, insan gibi davranmalı, yerinden yurdundan uzak yaşayan, ailesinden uzakta belki kendi çocuğunu bırakmak zorunda kalarak para kazanmak için bizim evlerimizde birlikte yaşayacağımız insanlara sevgiyle, en önemlisi hoşgörüyle yaklaşmalı.

 

Şimdi bir daha dönüp kendimize bakalım mı? Beklentilerimiz, çalışma düzenleri hepsini gözden geçirirsek onlardan beklentilerimiz ve isteklerimiz ne kadar insani... Bir insan tüm bunları yaparken birde size masaj yapmalı mı?

 

Ben diyorum ki asgari müştereklerde buluşabileceğimiz, öncelikle güvenilir ve iyi niyetli birileri olmalı. Siz ne istediğinizi biliyorsanız mutlaka bulunur aradığınız kişi. Şanssızlıklar, yaşanmış veya duyulmuş kötü referanslar, yapılmış onlarca başarısız mülakat ve seçimler bir sonraki adayınıza olumsuz referans olmamalı. Siz bilin isteklerinizi ve neler verebileceğinizi, çok net çizin ilk günden çizgilerinizi. Sonrası biraz şans biraz yönetim işi. Yönetirken övüyor musunuz, sövüyor musunuz, sadece zaman geçirip işinizi yapmasını mı istiyorsunuz? Hangisini yapıyor olsanız her durumda sizsiniz evinizin YÖNETİCİSİ.

 

Kimdir Bakıcı? Bence hayatımızın başrol oyuncusunun asistanı… Sizin bakıcınız nasıl bir bakıcı? Asistan mı, yardımcı mı, sorun yaratan mı, çözüm sunan mı? Yazın birlikte konuşalım, belki farklı bir bakış açısıyla bakabilir, paylaşabiliriz ortak sorunlarımızı..

 

Sevgilerimle...

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  30 Eylül 2015 Çarşamba 09:12

  değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2015 Pazar 00:39

  Bence çok güzel yorumlamışsınız bir bakıcı çocuğun hayatında ki önemli rollerden biri bence de

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2015 Pazar 00:31

  Bir anne için bakıcısı zaman içinde bence sıra ile tüm karekterlerin içine girdiği oluyordur...Burada annenin ne kadar sabırlı, anlayışlı ve yapici olduğu en az bakıcı kadar önemli bence....

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2015 Pazar 00:21

  İÇok faydalı bir yazı, bazen isteklerimizi bizimde gözden geçirmemiz gerekiyor. Özeleştiri yapmalı, düşünmeli , beklentilerin dozu ayarlanmalı. Güzel yorumlamanız için teşekkürler

  Cevapla
 •  
  18 Eylül 2015 Cuma 11:42

  yazınızda anlatmak istedikleriniz editör gözüyle bence düzenlenmeliydi.anlam karmaşası yaşanıyor,birşey anlamak zor

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön