Birden kramp girdi!

Kadınların hamileliğinde yaşadığı bazı sorunlar, bu güzel ve hassas döneme gölge düşürebiliyor. Kramp da bunlardan biri.

Birden kramp girdi!

Kramplar, hamileliğin 24. haftasından itibaren başlayan ve sık karşılaşılan problemlerden. Daha çok geceleri rahatsız eden kramplar zaman zaman aniden uykudan uyanmalara neden oluyor.

 

Kramp nedir?

Kramp aslında bir doku spazmıdır. Burada doku kasılır ve ani ve şiddetli ağrıya yol açar. Yaygın bir kramp çeşidi, uyku sırasında baldır adalelerinde oluşur. Fazla yüklenme, incinme, adale zorlanması veya uzun süre aynı pozisyonda kalmak adale kramplarına yol açabilir.

 

Magnezyum eksikliği

Hamilelikte kramp oluşumuna neden olarak kalsiyum ve magnezyum eksikliği gösteriliyor. Ayrıca büyüyen rahim, toplardamar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı oluşan dolaşım problemleri de kramp oluşumunda önemli bir etken.

 

Kramplarla baş edebilirsiniz

Lohusalık döneminde kramplar hafifler ve sonrasında geçer. Kalsiyum açısından zengin dengeli beslenme, çeşitli egzersizler, masaj, bölgesel sıcak uygulama gibi yöntemlerle krampların hafifletilmesi mümkündür. Çoğu zaman kalsiyum ve magnezyum içeren ilaç takviyesi de yapılabilir.

 

Yüzerken kramp girerse...

Deniz ya da havuzda kramp girdiğinde ise yapılması gereken tek şey sakin olup, karaya doğru sırtüstü, kendinizi yormadan yüzmektir. Panik yapmanız en çok kendinize zarar verir. Eğer suyun içinde yanınızdaki kişiye kramp girerse, siz suyun içinde arkadaşınızın bacağını ovalayarak ya da hafif vuruşlar yaparak rahatlatmaya çalışabilirsiniz.

Krampların, kişiyi normalden n daha fazla yorgun düşüreceği unutulmamalıdır. Ayrıca gün n içi yorgunluk, fazla ayakta kalma, aşırı kilo alımı ve varisler bacak kramplarını artırır. Bu nedenle krampta azalma olmuyorsa vakit kaybetmeden sırt üstü yüzerek karaya ulaşmaya çalışmak, yapılacak en doğru u hareket olacaktır. Kas krampı geçiren birine yapılabilecek en iyi yardım, öncelikle yardım eden kişinin sakin olmasıdır.

 

Doğru bildiğimiz yanlışlar

Uyku dengesizliği, hava değişimi, stres, yorgunluk gibi faktörler, krampın ortaya çıkmasındaki en büyük nedenler. Bulantı, kusma, aşırı sıcak, kalsiyum eksikliği veya su kaybı gibi durumlar yaşandığı zamanlarda vücudunuzda bazı kramplar görülebilir. Birçoğumuz kramplar konusunda pek az bilgiye sahibiz. Oysaki kramp giren bölgeye, birçok kişinin uyguladığı germe, kıl çekme, iğne batırma gibi yöntemlerin bilimsel olmadığını unutmayın. Çünkü bir dokuya batırılan iğne ya da o bölgeden kıl çekme, kilitlenen kasın iyice kasılmasına neden olur.

Oysa yapılması gereken şey çok basit: Eğer bükücü olarak nitelenen kaslara kramp girerse, onun tam tersindeki açıcı kaslara hafif bir mukavemet uygulanır. Böylece, kilitlenen kaslar, kısa süre içinde birbirinden ayrılır.

 

Nasıl önleyebilirsiniz?


Sizde de kramp problemi varsa;

 • Otururken ayağınızın altına yükseklik koyun.
 • Yatmadan önce ılık duş alın.
 • Sol yana yatın.
 • Varis varsa mutlaka varis çorabı kullanın.
 • Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.
 • Aşırı kilo almamaya ölzen gösterin.
 • Uzun süre ayakta kalmayın.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 566

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 317

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 5202

 • Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23 Nisan kutlaması
  Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 340

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 875

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön