Estetik terimler sözlüğü...

Yüze yapılan her türlü ameliyatsız estetik uygulaması botoks ile karıştırılıyor. Oysa dolgu da olabilir yağ enjeksiyonu da... İşte kafa karışıklığını önleyecek estetik terimler sözlüğü.

Estetik terimler sözlüğü...

Kırışıklıklardan, sarkmalardan, lekelerden kurtulmak için artık doktorların kullandığı pek çok yöntem var. Neşter ve anestezi gerektirmediği için ameliyatsız uygulamalar çok revaçta. Zira artık cerrahlar da bu uygulamaları sıkça kullanıyor. Öyle ki Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin yaptığı son araştırmalara göre 2012’de dünya üzerinde toplam8 milyon 536 bin 379 estetik ameliyat yapılmış.

 

Ameliyathaneye girilmeden yapılan estetik uygulama sayısı ise 8milyon 759 bin 187. Aynı sonucu hedefleyen pek çok yöntem var ama genelde yüze yapılan her türlü uygulama botoksla karıştırılıyor. Estetik terminoloji hakkında ciddi bir karmaşa yaşandığını söyleyen Acıbadem Fulya Hastanesi Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ferit Demirkan, karıştırılan uygulamaları anlattı.

 

Botoks

Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen bir toksindir. Kaş arası, alın, göz çevresi, dudak çevresi kırışıklıkları ve boyundaki bantların tedavisinde kullanılıyor. Sadece mimik kaslarının yarattığı kırışıklıkları giderebiliyor çünkü görevi bu mimik kaslarını geçici olarak (5 ay kadar) felç etmek. Güneşten, sigaradan ve diğer sebeplerden oluşan kırışıklıklara bir etkisi yok. Yüzde herhangi bir şişme etkisi yaratmıyor,

 

Dolgu

Yüzde yaşlanmayla ortaya çıkan yumuşak doku azalmalarını tedavi etmek amacıyla cilt altına enjekte edilen maddeler. Kalıcı ve eriyen şeklinde 2 grup dolgu var. Kalıcı olanlar, alerjik reaksiyon söz konusuysa çıkarmak pek mümkün olmadığı için önerilmiyor.

 

Fraksiyonel lazer

Yüz gençleştirmede peeling’ler gibi cildin üst tabakasını soyan bir başka yöntem. Sıkılaştırma etkisi daha belirgin. Ayrıca yara izlerini azaltmakta da başarılı.

 

Hyaluronik asit

En sık kullanılan ve eriyebilen dolgu maddesi grubu. Hyaluronik asit zaten doğal olarak cilt yapısında mevcut bir molekül.

 

Işık dolgusu

Dolgu, mezoterapi, vitamin destekleri ve cildi yeniden yapılandırma kompleksi içeren, doğal

görünümü bozmadan gençleştirme sağlayan yeni bir uygulama. Cildin yapı taşlarından hyaluronik asit içeren ışık dolgusu; uygulama kolaylığı, acısız olması, 1-2 yıl ciltte kalması nedeyle tercih ediliyor. Uygulamanın ardından hemen günlük hayata devam edilebiliyor.

 

Kök hücre

Vücudumuzda bulunan ve başka dokulara dönme potansiyeli olan hücre tipi. Ancak yağ hücrelerinden ayrılabilmeleri için özel işlemlerden geçmeleri gerekiyor. Yaklaşık 120 cc yağdan 45 dakika içinde 1 milyon adet bu potansiyele sahip hücre ayırt edilebiliyor. Elde edilen hücrelere mesenkimal hücre deniyor çünkü bunlar, kök hücre davranışını ancak uyarıldıklarında kazanıyor. Kök hücre uygulaması cilt gençleştirmede kullanılan en etkili yöntemlerden biri.

 

Lipoliz

Cilt altındaki yağların eritilmesi işlemi. Bu amaçla ultrason dalgaları, lazer ışınları, ilaç içeren solüsyon enjeksiyonları kullanılabiliyor.

 

Liposuction

Cilt altındaki yağların ince bir çubuk yardımıyla vücut dışına alınması.

 

Lifting

Kaldırma, sıkılaştırma anlamında kullanılan bir terim. Elektrik stimülasyonu, kozmetikler, peeling uygulamaları ile cildin sıkılaşması yüzde ve vücudun diğer kısımlarındaki sarkmaları azaltabiliyor.

 

Mezoterapi

Formülü standart olmayan ve uygulayıcıya göre değişen bir ilaç kokteylinin çok ince iğnesi olan bir enjektörle cildin üst tabakalarına uygulanmasına verilen ad.

 

Peeling

Gençleştirme amacıyla cildin üst tabakalarının kimyasal bir solüsyonla soyulması işlemi. Genel olarak alfa hidroksi asit (AHA) veya trikloroasetik asit (TCA) ile yapılıyor. Soyulan cilt 3-4 gün içinde yenileniyor. Siyah lekeler, ince kırışıklıklar ve gözenekler azalıyor.

 

Yağ enjeksiyonu

Dolgu maddeleri gibi yüzde yaşla kaybedilen hacmi artırmak için kullanılan bir yöntem. Vücudun farklı bir bölgesinden (karın, bel, diz içi gibi) enjektörle çekilen yağların yüze kanüllerle verilmesinden oluşuyor.

 

Haber: Aysun Öz

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön