Gerçek olmayan sosyal medya fenomenleri

Gerçek olduğunu düşünüdüğünüz bu fenomenler aslında üç boyutlu.

Bu modeller gerçek değil!

Son zamanlarda Instagram dünyasını ele geçiren pek çok birey var. Tarzları sayesinde binlerce takipçiye sahip olan bu starlar gerçek ve sanal dünya arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor.

 

En ürkütücü nokta ise, bu kişilerin gerçek olmamaları. Alek Wek ve Grace Jones gibi temiz ve parlak bir cilde sahip olan siyahi model Shudu, bunun en büyük örneği.

 

Shudu fotoğrafta göründüğü gibi etkileyici ama gerçek değil.

 

 

Aslında Shudu, bir yıl önce Londra'da yaşayan moda fotoğrafçısı Cameron James Wilson tarafından yaratıldı. Shudu, bir insanın 3D görüntüsü. Cameron James Wilson: "Shudu benim eserim, aslında onun için üzerinde çalıştığım bir sanat eseri diyebilirim. Onu yaratırken Güney Afrika Prensesi adlı bir Barbie bebekten ilham aldım. Ne yazık ki gerçek bir model değil ama bugünün gerçek modellerinden birçoğunu temsil ediyor. Amacım kimseyi kandırmak değil, aksine ilham veren güzellik ve yaratıcılığın bir işareti haline getirmek." 

 

Cameron James Wilson ayrıca; "Şu anda filtrelenmiş bir dünyada yaşıyoruz. Gerçeğe daha uygun ve onu tamamen tersine döndürmeye yönelik fantastik bir şey yaratmak istedim" açıklamasında bulundu.

 

 

Bilgisayarda üretilen tek model Shudu değil. Lil Miquela olarak bilinen Miquela, Instagram'da 1 milyondan fazla takipçiye sahip.

 

 

Gerçek adı Miquela Sousa olan fenomen Lil Miquela, Instagram modeli ve müzik sanatçısı. Politik ve sosyal sorunlara değinen Lil, feminizm konusunda da sessiz kalmıyor. Miquela’nın gerçeküstü resimleri herkesin kafasını karıştırıyor. Bazı teorilere göre Miquela aslında gerçek bir kız, 3D yazıcı ve fotoğraflarla yaratılmış sanal bir yansıma...

 

MODA ENDÜSTRİSİNİ YENİDEN TANIMLAYAN 15 MODEL Bu modeller genç, güzel, uzun ba... BÜYÜK BEDEN MANKENLERDEN BEDEN OLUMLAMA MESAJI Medyadaki güzellik ve zayıflık a...

 

Blawko adındaki dijital erkek model ise kuşkusuz kadın meslektaşları kadar gerçekçi görünmüyor. Blawko, video oyunundan çıkan bir karaktere benziyor.

 

 

Teknolojinin buralara geliyor olması gerçekten biraz korkutucu.

 

Lil Miquela kimdir?
+16
Sosyal medyada şu sıralar “Lilmiquela” adı ile açılan Instagram hesabındaki fotoğrafların gerçek bir kişiye ait olup olmadığı tartışılıyor.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön