Karga dövmesinin anlamı nedir?

Bir sonraki dövme tasarımınıza karar vermeden önce, neden karganın sembolik anlamını öğrenmeyesiniz? İşte size ilham kaynağı: Johnny Depp. Elinin üzerindeki karga dövmesini 1994 yapımı "The Crow" filminden esinlenerek yaptırmış.

Karga dövmesinin anlamı nedir?

Karganın yan anlamları yıllar içerisinde değişti ve hem kültürden kültüre hem de kişiden kişiye farklılaştı. İşte bir sonraki dövmeniz için yapacağınız tasarımda kullanabileceğiniz karganın sembolü olduğu birkaç şey:

 

 • Ölüm ve kıyamet alameti

Birçok batı kültürü, kargayı kötü bir alamet olarak görür. Bu yaratıklar, karanlığın ve ‘bilinmeyenin’ kurallarının koruyucuları olarak bilinir. İrlanda ve İngiltere kültürlerinde karga ölüm alametidir ve yalnız bir karga görmek, kötü şans göstergesidir. İrlandalılar, bir ağacın dallarına konmuş karga topluluklarının araftaki ruhların varlıklarını işaret ettiklerine inanırlar. Kargaların ve kuzgunların pagan efsanelerinde şeytanlaştırılmaları, bu yaratıkların cadılarla ilişkilendirilmelerine sebep olmuştur. Ölü bir karga görmeninse iyi şans getirdiğine inanılmıştır.  

 

 • Kötü haber taşıyıcısı

Kargaların kötü şöhretinin birçok farklı sebepten kaynaklandığı söyleniyor; İncil’de ve Yunan mitlerinde geçen karga hikâyelerinin de bu zavallı hayvanın kaderini iyileştirdikleri söylenemez. İncil’in gönderildiği zamanlardan beri Hristiyanlar, kargaların Şeytanın yoldaşları olduklarına ve lanetlenmiş ruhları taşıdıklarına inandılar. Kuşun ‘özellikle suçluları sevdiği, günahkârların gözlerini oyduğu’ düşünülüyordu. Yunan mitolojisine göre ise, tanrı Apollo, sevdiği kadın hakkında kötü haberler getiren kargayı cezalandırdı ve beyaz olan rengini siyaha çevirdi. Bu hikâye, karganın kötü haber taşıyıcısı olarak yaftalanmasının sebeplerinden biridir. • Dönüşümün simgesi

Görünen o ki herkes karganın kötü olduğunu düşünmüyor. Çin ve Japon mitolojileri, kargaları sevgi dolu bir sembol olarak tasvir ediyor ve üç bacaklı karga hakkındaki Çin efsanesine göre, kargalar, güneşi de temsil ederler; hikâyedeki karga, bir gök cismine dönüşür. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda, kargaların kaderi ve dönüşümü de temsil ettikleri söylenebilir; birçok dövmede, kargaların herhangi bir objeden (mesela ağaç) gerçek formlarına dönüştükleri resmedilir.  

 

 • Bilge ruhun rehberliği

Kargalar, inanılmaz zekâlarıyla da bilinirler ve sıklıkla bilge ruhlar olarak görülürler. Kuzey Amerika kültürleri, kargaların bir tür ruh rehberleri ve hatta zaman zaman kâhin varlılar olduklarına inanırlar. Gerçek değişim için gereken tüm bilgeliği ve esnekliği elinde tutan geleceğin habercileridirler. Kuzey Amerika gelenekleri, bazen kargaları ve kuzgunları, yaşayanlar diyarı ile ölüler diyarı arasındaki, ölü ruhlara son yolculuklarında eşlik eden aracılar olarak görürler.

 

 • Edebi yaklaşım

“Kuzgun”u algılama şeklinize göre değişse de, Edgar Allen Poe, yaratığın kendi ölümünü tahmin ettiğine ve hatta bizzat ölüm olarak gelip kendisiyle konuştuğuna inanır. Bu yaklaşım, kargaların ve kuzgunların farklı kültürlerdeki iyi ve kötü şöhretlerinin başarılı bir kombinasyonudur. 

 

Karga dövme desenleri
+34
karga dövmesi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 226

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2853

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2357

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1528

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4899

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön