Bukalemunlar inanılmaz yaratıklar

Bukalemunlar ile ilgili bu bilgiler sizi çok şaşırtacak!

Bukalemunlar inanılmaz yaratıklar

İşte size bukalemunlar hakkında birkaç gerçek: Gözlerini birbirinden bağımsız bir şekilde hareket ettirebilir, renklerini istedikleri gibi değiştirebilir ve dillerini avlarını yakalamak için vücut uzunluklarının iki katı kadar uzatabilirler.

 

National Geographic’in hazırladığı yeni bir video, bukalemunların bu ve diğer özgün özelliklerini ortaya koyuyor ve bukalemun familyasındaki inanılmaz çeşitliliği tanımlıyor – renkleri ve boyutları farklı 202 tür.

 

Son yıllarda, bilim adamları bukalemunlar hakkında çarpıcı bulgular elde ettiler – özellikle de renklerini değiştirme yöntemleri hakkında. Örneğin çok renkli derileri, düşünüldüğü gibi esasen uyum sağlamak için değil, aslında iletişim için kullanılıyor. “Bukalemun, renkli bir dil kullanıyor; kendini etkileyen şeyleri ifade ediyor – kur, rekabet, çevresel stres gibi.” diyor National Geographic’ten Patricia Edmonds.

 

 

Peki ya dilleri? Bilim adamları, bukalemunların dillerini kanla doldurarak ya da hava ile şişirerek fırlattıklarını düşünüyorlardı. Ancak artık dillerinin yay prensibi ile hareket ettikleri biliniyor; kemikten bir yaylı besleme sistemi, elastik dokular ve saatte 13 mil hızla avını yakalayan kaslar kullanıyorlar.

 

Bukalemunlar, derginin eylül sayısında yer alacaklar. Bukalemun türlerinin neredeyse %40’ı, Uluslar arası Doğayı Koruma Birliği tarafından nesli tükenmekte ya da kritik tehlikede olarak sınıflandırılıyor. Hayvanların çoğu, habitat değişimi ve orman tahribi tehlikesiyle hayatta kalma mücadelesi veriyor.

 

Bazı bukalemun türleri, oldukça özel ve yalnızca belirli habitatlarda bulunabiliyorlar. Bu hayvanların yaklaşık %42’si doğu Afrika kıyılarındaki Madagaskar Adası’nda yaşıyor.

 

Bukalemunlar bir harika!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 633

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 420

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 9032

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3526

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2181

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön