Sevgi hiçbir şey istemez

Sevgi hiçbir şey istemez

Her şeye hazır bulunan ve kimden ne geleceğini bilen bir insan sarsılır mı? İnsanın kendisini anlamadan başkasını anlaması mümkün mü? Kendisini ne kadar anlayabilir? Sevgi de öyle kendini sevmeden başkasını sevemezsin, içindeki yaşamı var etmek için yaşamaya değer bir duygu. Sevilmenin anlamanın içi dolmalı, sevmeyi öğretmek, öğrenmek gerekir. Sevgi hiçbir şey istemez tamamlanmaktan başka. Anahtarın sevgiden ve mutluluktan geçtiğini anladığımız zaman hayatımızda cennete dönüşüyor. Başkaları için değil kendimiz için sevelim, sevgiyle nefes alalım.


Çıkarsız sevince gerçek sevgiyi yakalarız. Kendi içimizde biriktirdiğimiz yargılar sonucu kalbimizde olmasa bile aklımızda oluşturduğumuz çıkar duygusunun iki kişi içinde bir faydası olmadığı gibi bizden öteye gitmez, o zaman ise teslim olmuş, vazgeçtiğin için öldürmüş olursun sevgiyi. Kaygılı ve sorgulayıcı bakış açımız bizi ele verir, yalnızlık huysuzlukları yanımıza gelir ve bu yeni tercihler özgürlük kaygımızı arttırır.Bütün iyimser ve koruyucu cümleler seni seviyorumları barındırır. Bazen ise söylenmemesi söylenmesinden çok daha iyidir. Yine bazen duygular için kelimeler hafif ve anlamsız kalır tavırlar ön plana çıkar. Sözcüklerin anlamını yitirdiği günümüzde belki söylemek yerine uygulamak, sevgiyi davranışlara dökmek daha iyidir hiç değilse bu güzel eylemi uygulayarak sevgimizi göstermiş oluruz. Çünkü sözcükleri bile kirletti günümüz dünyası inandırıcılığını da öldürdük hep birlikte.Hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inanmak gerekir. Her şey bir ders, bir test, bir aydınlanmadır. Geçmiş tecrübe iyi ya da kötü, gelecek umut olur yada olmaz, asıl gerçek şu an beğeniriz yada beğenmeyiz, sahip olduğumuz güzeliklere sarılmak kusurlu yada kusursuz, sevgi her şeyi örter kendimizle ve sahip olduklarımızla daha hoşgörülü olmamızı sağlar.Sevmiyorsan sevemezsin, sevmiyorsa sevemez, sevgi içten gelmeli. İnsanlar değişiyor, sevdiği ve sevmediği şeylerde değişiyor. Sevgin gerçekse eğer doğrudan dolaylı, sözlü sözsüz her şekilde söyleme imkanı olur. Gönül temiz ve duygu dolu düşüncelere açık olursa kirlilikten uzak kaldığı sürece ruhta güzelleşir, ağızdan da kötü sözler çıkmaz.

 

Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5483

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3298

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 914

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 560

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2406

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön