Saat kaç hemşerim?

Saat kaç hemşerim?

Saatlerin ileri geri alınması konusu her sene belli bir kafa karışıklığına yol açar. Bu sene iptal edilen kış saati uygulaması, her ne kadar saatlerde bir değişiklik olmadıysa da, yine kafa karışıklığına yol açtı. Neden derseniz, artık bir uzvumuz gibi her an bizimle olan teknolojik aletlerimiz, saatleri otomatik olarak kış saatine almışlardı bile...

 

Yaz saatinden kış saatine geçiş, sabahları aydınlığa uyanmayı sağlarken, mesai bitiminin zifiri karanlığa kalmasına sebep olur(du). Artık öyle değil. Mevsimin ilerlemesiyle 16.40'a kadar gerileyen güneş batışı en karanlık günlerde bile 17.30 da kalacak.

 

Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı, diye yazıyor konuyla ilgili kaynaklar.

 

Her ülkenin saat politikası kendine. Mesela 2011 yılında zamanın Rusya başkanı Medvedev kış saati uygulamasını kaldırmış ve Rusya'da daimi yaz saatine geçilmesini sağlamıştır. Medvedev bu uygulamanın amacının sağım saatlerinin değişmesi yüzünden travmatize olan inekleri bu dertten kurtarmak olarak açıklamış. Lakin Rusya'nın bu hali kalıcı olmamış. Sabahları erken kalkmakta zorlanan Vladimir Putin 2014 yılında daimi yaz saati uygulamasını tersine çevirmiş ve daimi kış saati uygulamasını yürürlüğe koymuş.

 

Almanya ise her sene yaz ve kış saati değişimlerini hala yaşıyor fakat bundan hiç hoşnut değil. Çocukların okulda sonra dışarıda oynayamayacağını, güneşli günlerin hemencecik biteceğini ve bunun da mevsimsel depresyon riskini arttıracağını düşünen Almanlar da daimi yaz saatinde kalmak istiyorlar.

 

Türkiye'nin yaz saatinde kalma uygulaması güneşli günlerin tadını çıkarmak anlamında güzel olsa da kış saatine geçen Avrupa ile aramızda saat farkının 3'e çıkması pratikte sıkıntılar yaratacak gibi görünüyor. Özellikle de borsa gibi uluslararası ticari ilişkilerin zora gireceği aşikar. Borsa İstanbul'da işlemler 9.15'te başlıyor ve son fiyatlamalar 17.40'ta yapılıyor. Londra'daki bir finans kuruluşu eğer Türkiye piyasasında işlem yapmak istiyorsa kış aylarında Londra - İstanbul arasındaki saat farkı 3'e çıkacağı için, Türkiye'de yapılacak bir finansal işlem için son emir saati Londra saatiyle 14.40 olacak.

 

Bize kalan ise uzayan günlerin, karanlık sabahların yanı sıra her sene dünyanın saat değişimi günlerinde kendimizle dalga geçeceğimiz karikatürler olacak...

 

Lale Maran 

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 470

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2921

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2455

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1534

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4913

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön