Okulda can güvenliği!

30-40 saniyelik bir haber olarak hayatımızdan geçen olaydan bişeyler öğrenmemiz, yeni kazaları önlememiz gerek. Hemen yapacağım şey, sokağımın başındaki ilkokula giderek müdürle konuşup, dolapların sabit olup olmadığını sormak. Çocuğum bu okulda okumuyorken bunu yapacağım.

Okulda can güvenliği!

Okullar, bir sürü yeni ile birlikte binlerce hayatımızın odak noktalarına kapılarını açtı. Artık bizden çok vakit geçirecekleri öğretmenleri ve arkadaşları ile, ikinci evleri okullarında yavrularımız. En önemli şey ne okul hayatında, sizi en çok düşündüren?

 

MEB’in son zamanlarda saat başı değiştirerek hepimiz için içinden çıkılması imkansız yaptığı sistem mi? Müfredat, öğretmen, farklı yaşlarda çocukların birarada olmasıyla yaşanan akran zorbalıkları mı, yoksa okullardaki yiyecek sistemsiziliği mi?

 

Anaokul çalışmalarımız sırasında bunların hepsine endişelenirken, görüştüğümüz bir uzman; “önce güvenlik... Güvenlik için tasalanmalısınız, can güvenliği yoksa bir çocuğu hangi sistemde yetiştirdiğiniz, ne yedirdiğiniz hiç önemli değil” demişti. Kulağa buralarda dolan bilgilerle, kızım için okul bakarken sınıflarda dolapları sallamıştım.

 

Çocuklarımızın okulda önce can güvenliğinden emin olmalıyız. Geçen hafta Mardin’de bir çocuğumuzu, okulda dolap altında kalması sebebiyle kaybettik.  Yapılabilecek bir sürü şey, alınabilecek onlarca önlem bizim bile oturduğumuz yerde aklımıza gelirken, Reşat hepimizin ihmaliyle hayatını kaybetti.

 

30-40 saniyelik bir haber olarak hayatımızdan geçen olaydan bişeyler öğrenmemiz, yeni kazaları önlememiz gerek. Mesela benim hemen yapacağım şey, sokağımın başındaki ilkokula giderek, müdür ile konuşup, dolapların sabit olup olmadığını sormak. Çocuğum bu okulda okumuyorken bunu yapacağım. Sabit değilse, nasıl yardım edebileceğimi sorup, destek isterlerse duvara sabitleme işini üstlenebileceğimi söyleyeceğim. Emin olun bütün müdürler yardıma açık ve destek görmekten çok mutlu oluyorlar.

 

Sizin de mahallenizdeki ilkokulların dolapları duvara sabit mi? Sadece tırmanma sebebiyle yaşanacak kazayı önlemek için değil, deprem gerçeği ile yaşayan İstanbul’da güvenlik önlemi olarak bir küçük maddenin üstünü çizmek amaç...

 

Seda Aydın

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5287

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3214

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 874

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 552

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2404

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön