Sevdiğim adam ve küçük rozet...

Önemli olan yaşadığın anın anlamını bilebilmek ve kavrayabilmektir.

Sevdiğim adam ve küçük rozet...

Bazı insanların uğurlu sayıları vardır ya da belli eşyalar hayatlarını değiştirir. Benim hayatımda ise hiç böyle mucizevî ya da anlamlı olaylara yer yoktur. Aslında hep özenmişimdir ama çok da inandırıcı gelememiştir hiçbir zaman. Hep çok normal bir hayatım oldu. Bu normal hayata o kadar alıştım ki, şu an daha önce yaşadığım her anın ne kadar anlamsız olduğunu anladım.

 

Aslında her insanın hayatında yaşadığı anlar bir şey anlatmaya çalışır. Bazılarımız farkında olur, bazılarımız ise, farkında olmaz yok olup gider. Önemli olan yaşadığın anın anlamını bilebilmek ve kavrayabilmektir. Evet, ben daha yeni anlıyorum ve kavrıyorum.

 

Hikâyeye en başından başlamak gerekirse, kaç yaşımda olduğumu hatırlamıyorum, tek hatırladığım ilkokula gidiyor olduğum. Elimde nerden geldiğini bilmediğim küçük bir rozet. Hani büyük rütbeli askerlerin yakalarında küçük ülke bayrakları vardır ya, aynı onlar gibi. Kenarları kırmızı ortası kare şeklinde beyaz bir bayrak.  Ama önemli olan bayrağın ortasında bulunan bir yaprak figürü. Tabii küçükken onun akçaağaç yaprağı olduğunu bilmiyordum. O küçük dünyamda nerden bilebilirdim o bayrağı ve yaprağı. Hemen benden yaşça büyük birine sordum. Ve Kanada'nın bayrağı olduğunu öğrendim. Ortasındaki yapraktan mıdır nedir bilmiyorum o bayrağa her geçen gün bir sempati ile yaklaşmaya başladım. Her zaman var olan dünyayı gezmek hayalimin içine, mutlaka bir gün Kanada'ya gideceğim diye bir hayal daha ekledim.

 

Hep yanımda taşıdığım bu rozet, bazen evin bir köşesinde kayboldu, bazen kırıldı, bazen de arkasındaki takma yeri düştü ama hayatımın belli aralıklarında hep vardı. Aslında o rozet bir şekilde benden kopmadı da. Şimdi düşününce fark ediyorum. Arkasında bulunan takma yeri düştü ve arkasına hemen küpe arkası yerleştirip arada sırada kullanmaya devam ettim. Hatta kenarındaki kırmızı yerlerden bir tanesi kırıldı ve Japon yapıştırıcısı ile yapıştırdığımı bile hatırlıyorum. Üstünde lekesi hala duruyor. Aslında bunu bilerek yapmadım, sadece o rozetin sağlam ve kullanılabilir bir şekilde bende olması gerektiği hissi ile yapıyordum bunları.

 

Büyüdüm, hayallerim biraz geride kaldı. Hayat erteledi ya da şansı azaldı. Bugün 25 yaşındayım ve daha yeni yeni yaşadığım bazı olayların mucizesini ve bir mesaj içerdiğini daha yeni anlıyorum. Aslında mucizevî mi bilmiyorum ama kesinlikle hiçbir şeyin rastlantısal olmadığını çok iyi biliyorum.

 

Gelelim bu zamana. İki yıldır süren muhteşem bir ilişkim var. Hemen kısaca şöyle anlatayım, erkek arkadaşım yurtdışı eğitimi için bazı okullara başvurdu. Ve bu okullar Kanada'da. Dünya'da bir sürü ülke var ama niye Kanada? O okullara başvurduğu ve kabul edildiğini öğrendiği sıralarda o küçük Kanada bayraklı rozet yine bir şekilde elime geçti.

 

Artık o rozet daha da anlamlı bir hale geldi benim için. Şimdi sevdiğim adam için, unuttuğum o hayali gerçekleştirmek için yeni bir hayat planı kuruyorum. Kim bilir belki Kanada'ya giderim ve hayatımı orada kurarım. Belki hiç gitmem. Ama bildiğim tek şey var, bu küçük bayrak hayatımın bu zamanında tekrar karşıma çıkarak beni tekrar heyecanlandırdı ve hayatta her şeyin bir sebebinin olduğuna inandırdı. Şimdi ise o küçük bayrak hem uğurum hem de mucizem oldu.

 

Burada önemli olan rozet değil, rozete o kadar anlam yüklemek belki de yanlış. Tanrının Kanada bayraklı rozetle anlatmak istediği tam olarak şu: Değerli ve kaybedilmemesi gereken bir aşk...

 

Aslında tek mesaj bu!

 

Yazı: Merve Kaya

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 315

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 1747

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1501

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3167

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 1294

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön