Okul öncesi check-up

‘Çocuğunuzu psikolojik olarak okula hazırlamış olabilirsiniz. Peki, beden sağlığı açısından okula gitmeye ne kadar hazır?’

Sağlıklı bir okul dönemi için


Malum okul günleri geldi. Şimdi çocukları ve anne-babaları bir telaş ve okul heyecanı sardı. Kimilerinizin çocukları bu sene 1. sınıfa başlıyor olabilir. Minicik yavrularınızı kendi ellerinizle yabancı bir ortama teslim etmek önceleri size zor gelebilir. Ama zamanla siz de o da bu kısa ayrılıklara alışırsınız.Mutlaka aranızda çocuğunun sağlığı konusunda pimpirikli olanlarınız vardır. Peki, çocuğuna okul öncesi check-up yaptırmayı düşüneniniz, yaptıranınız oldu mu?Henüz yaptırmadıysanız okul öncesi check-up konusunda yazımızdan bol bol bilgi alabilirsiniz. Yazımızda Memorial Hastanesi Okmeydanı’nda 6 yaşındaki İrem Keleş’e yapılan check-up’a dair detayları bulabilirsiniz.Onu ikna edin  

Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Dr. Leyla Benkurt Alkaş çocuğunuzu check-up’a nasıl ikna edebileceğinizden bahsediyor.


Çocuğunuza, ‘Artık büyüdün ve abla abi oluyorsun. Okula gideceksin, bir sürü yeni arkadaşın olacak, bahçede koşup oynayacaksın, çantanı kendin taşıyacaksın… (her çocuğun kendi başına yapmaktan zevk duyacağı, beceri ve idealleri var, özellikle onlar hedef gösterilerek çocuğa anlatılabilir.)


Şu an hiçbir hastalığın yok ama bakalım ne kadar güzel büyümüşsün, yeterince güçlü müsün? Doktorların senin boyuna, kilona baksınlar, dişlerini saysınlar, gözüne kulağına baksınlar, kalemle nasıl resim yapıyorsun, ismini biliyor musun görsünler.’ gibi sözler söylenebilir. Muayenenin mümkün olduğu kadar çocuğu rahatsız etmeyecek ölçüm ve şekillerde yapılması gerekir.


Kan alma ve daha zor incelemeleri en sona bırakmak uygun olur. Böylece tüm doktorların istekleri bir kan alımıyla halledilebilir. Muayeneye çocuğun okul olgunluğunun değerlendirildiği, çocuk psikiyatri muayenesiyle başlansın. Bedensel temas ve vücut muayenesinden önce sohbet ve çizim incelemeleri yapılan bu görüşme çocuğunuzun kendini daha rahat hissetmesini sağlar. Kan alma gibi incelemeler için, çocuğu günler önceden hazırlamak, gereksiz korku, endişe ve isteksizliklere, huzursuzluklara yol açar. Bu nedenle çocuğun yanında çok konuşmamak, kan alınmadan kısa süre önce bilgi vermek daha uygun olur.Göz muayenesi


Memorial Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Şule Kadıoğlu Er, İrem Keleş’e yaptığı okul öncesi göz muayenesinden bahsediyor.


Bugün 6 yaşındaki İrem Keleş’e okul öncesi göz muayenesi yaptık. Bu yaşta yapılması gereken muayeneleri yapmadığımız sürece ileride daha büyük problemlerle karşılaşılabilir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar, detayları kaçırmamak için İrem’in gözlerini dikkatlice muayene ettik. İlk önce duvardaki ışıklı tabloda gösterdiğim harfleri ve sembolleri okumasını istedik. Hiç takılmadı ve gösterdiğim her şeyi söyledi. Hatta arada babamız da sorular sordu. Daha sonra benzer muayeneleri daha iyi ve net bir sonuç almak için makinelerde yaptık.

Bir tanesinde uçan balon şeklinde bir görüntü izledi İrem. Göz muayenesi yaptıran yetişkinler bunu bilirler. Gözün görme netliğini anlamamızı sağlıyor bu makine. Burada sadece 0,50 derece miyop yakalayabildik. Diğer makinede de mikroskopla İrem’in gözlerini merceğinden başlayıp arkasındaki dokulara kadar muayene ettik. İnce muayene bu yüzden yapılıyor.

Bir de bu muayeneleri İrem’in gözüne bir damla damlattıktan sonra tekrar yaptık. Bu damla sayesinde gözbebekleri büyüdü ve daha iyi bir sonuç almamızı sağladı. Ayrıca bu damla muayenede retinanın içini daha iyi görmemize yardımcı oluyor. Her iki şekilde de gözlerimizde 0,50 derece miyobun dışında bir problem çıkmadı. Tabii ki ilerisi için bunun önlemini anlamakta fayda var. Normalinde daha büyük bir göz rahatsızlığı bulunmuş olsaydı 6 yaş göz muayenesi için geç olabilirdi.Genel kontrol


Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dicle İnanç sizlere okul öncesi pediatri muayeneye dair bazı bilgiler veriyor.


Çocukluk çağı check-up’ında bize gelen hastanın önce tansiyon, boy, kilo ve kalp durumuna bakıyoruz. Daha sonra önceden geçirmiş olduğu bir hastalığı olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bir de ailenin geçmişinde olan hastalıklar hakkında bilgi alıyoruz.


Ayrıca okul öncesi dönemde çocukların mutlaka aşılarının tamamlanması gerekiyor. Yoksa istenmeyen bulaşıcı hastalıklara maruz kalabilirler.


Bu kontrollerde de önce İrem’in boy, kilo ve tansiyonuna baktık. Boy ve tansiyonumuzda bir problem yok. Ama İrem’in yaşına göre yedi kilo fazlası var. Bu konuda aileyi bilgilendirmemiz gerekiyor. Büyüme çağındaki bir çocuğa diyet yaptırmak çok doğru olmaz. Ama makarna, fazla miktarda ekmek ve abur cubur yemekten uzak tutmak yararlı olacaktır. Bir de çocuğu küçük yaşlardan spor aktivitelerine yönlendirmek önemli.


Muayenemizi bitirdikten sonra kan ve idrar tahlili yaptırılmasını istiyoruz. Karın ultrasonu ve akciğer filmi çekilmesini istiyoruz. Bazı çocuklarda EKG (Kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını gösterir) de isteyebiliyoruz. Daha sonra da diğer branşlara muayeneye gönderiyoruz.


Kulak Burun Boğaz muayenesi


Memorial Hastanesi KBB Uzmanı Operatör Dr. Oray Karaçaylı okul öncesi KBB muayenesinin önemine değiniyor.


 Okul öncesinde çocuklarımızı KBB muayenesinden geçirmemiz gerekir. Çünkü çocuktaki herhangi bir duyma bozukluğu derste başarısızlığa neden olur. Ayrıca okulda çocuklardan birbirlerine çok fazla mikrop bulaşır. Bu da sürekli hastalanmalarına neden olur. Bu yüzden düzenli kontroller yapılıp gerekli önlemler alınmadığı sürece çocuğunuz üç ayda bir hasta olur. Kontrollerde İrem’e önce boğazında, kulaklarının içinde ve gözlerinde kaşıntı olup olmadığını sordum. Eğer çocuğunuz herhangi bir problem yaşıyorsa ve size söylemiyorsa bu çok riskli olabilir. İrem’in bademciklerini, burun ve kulaklarının içini kontrol ettik. Şu an için hiçbir sorun yok. Gayet sağlıklı bir çocuk. Anne ve babası okul döneminde de kızlarının bu kadar sağlıklı olmasını istiyorsa kontrollerini aksatmadan yaptırmalarında fayda var.Diş sağlığı


Memorial Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü’nden Uzman Dr. Emek Külür okul öncesi diş kontrolü hakkında bilgi veriyor.


Normalinde çocukların, 2 yaşından itibaren yılda bir kez diş muayenesinden geçirilmesini öneriyoruz. Ama 6 yaşına geldiklerinde, okul öncesi ve şubat tatili olacak şekilde iki kez muayene ediyoruz. Bunu çocuklara ücretsiz olarak yapıyoruz. Herhangi bir tedaviye ihtiyaçları olduğunda da aileye bilgi veriyoruz tabii. Böylece kontrol altında oluyorlar. Çünkü çocukların 20 tane süt dişleri var ve bunlar 28 tane kalıcı dişe çevrilecek. 16-17 yaşından sonra da 20 yaş problemleri oluşuyor, ediyor 32 diş. İrem’in ön dişleri çıkmış durumda.Arkada da ilk azı dişleri çıkmış durumda. Bunlara çok iyi bakılması lazım. Çünkü genelde 100 kişinin 80’inde bu ilk çıkan azı dişleri ne yazık ki çabucak çürür.İnsanlar o yaşlarda diş fırçalama bilincine sahip değil. Biz de bu rutin ve ücretsiz kontrollerle, çocukları ve aileyi bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Çünkü azı dişleri bir kişinin hayatı boyunca en çok kullanacağız, çiğneme özelliği en fazla olan dişler.Çocukların dişçi korkusunu bu yaşta yenmesini sağlayarak, hayatı boyunca diş kontrollerini ihmal etmesi deengellenebilir. Günde iki kere diş fırçalaması yeterli. Bunu mutlaka anne ya da babasının kontrolünde yapması gerekir. Böylece çocuklar dişlerini güzelce fırçalayabilir.Ultrason incelemesi


Radyoloji Uzmanı Şelale Dinç tüm batın (kaburgadan kasıklara kadar olan kısım) US incelemesi hakkında bilgi veriyor.


İrem’in tüm batın ultrasonuna baktık. Bu muayenede safra kesesi, dalak, pankreas gibi iç organlarına bakıp iyice inceliyoruz. İçi sıvı dolu organlarını daha net değerlendirebiliyoruz. Ama bağırsak ve mide gibi içi gaz dolu olan organları ultrasonda tam olarak inceleyemediğimiz oluyor. Çok belirgin bir bağırsak duvarı kalınlaşması gibi bir durum varsa görebiliyoruz tabii. Ama daha gizli bir patoloji (hastalık) varsa bunu göremiyoruz. Bu yüzden mide ve bağırsak için endoskopi yapılmasını öneriyoruz.


Okul öncesi çocuğunuzun bir check up kontrolünden geçmiş olması önemli. Çünkü ultrasonla saptadığımız şeyler ileri boyuta ulaşmadan tedavi edilebiliyor. İrem’in sol böbrek ufak bir genişleme saptadık. Çok önemli bir rahatsızlık söz konusu değil. Daha önceden bakılmış olsaydı anne karnında da saptanmış olabilirdi.


Böbrekte kalıcı bir hasar oluşmadan saptanırsa tedavi edilebilir. Bu da çocuğu ve anne-babasını can sıkıcı durumlarla karşılaşmaktan kurtarır. Tabii ki biz radyolojide sadece patolojiyi saptıyoruz sonra İrem’in sonuçlarını kliniğe yönlendiriyoruz. Onlar İrem’in anne ve babasını gerekli tedaviye yönlendirirler. Böylece İrem'in check-up kontrolü tamamlanmış olur. Siz de çocuğunuzun kontrollerini ihmal etmeyin.  Neden okul öncesi check up?


Cengiz Keleş kızı İrem’e neden okul öncesi check-up yaptırdığını anlatıyor.


İrem bebekliğinden beri sağlıklı bir çocuk. Çok şükür şu ana hiçbir zaman sağlık sorunuyla karşılaşmadık. Ama şimdi okula başlayacak ve bir sürü çocukla iç içe olacak. Ayrıca okuldayken kendine ne kadar bakabileceğini de bilmiyoruz. Bu yüzden bir sorun varsa en azından önceden önlem almak için check-up yaptırmamız gerektiğini düşündük. Kontrollerde çok önemli bir sağlık problemi çıkmadı. Ama kızımızın kilosunu kontrol etmemiz gerekiyor. İrem’in bebekliğinden beri kilo fazlası var. Neyse ki okula başladığında daha fazla enerji sarf edecek. Arkadaşlarıyla sürekli hareket halinde olacak. Bu da onun kilo vermesine yardımcı olabilir. Tabii egzersize başlaması için de elimizden geleni yapacağız. Yapılan kontrollerde önemli bir sorun çıkmadığı için mutluyum. Çıkan bazı rahatsızlıklar için de şimdiden önlem alacağız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 179

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 1647

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1352

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3150

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 1262

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön