sünnet gerekli midir?

Sünnet nedir;ne zaman yapılmalıdır;faydaları ya da zararları nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarını uzman görüşlerimizle birlikte yazımızda bulabilirsiniz.

Sünnet 41 kere maşallah!

Sünnet, ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası yara bakımı kurallarına uygun davranılırsa her yaşta da yapılabilir.Nedir?


Erkek çocuklarda prepisyumun-penisin ucundaki fazlalık- penisin baş kısmı tamamen ortaya çıkacak şekilde, cerrahi yolla kesilerek alınmasına sünnet denir. Her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de aslında cerrahi bir müdahale. Bu da tabii her cerrahi müdahale olduğu gibi profesyonelce işlem yapılmasını gerektirir.

 


Faydaları...

 

 

Günümüzde sünnet, dini inanışın yerine getirilmesinin dışında sağlık açısından, Müslüman ya da Musevi olmayanlar tarafından da yapılıyor.


Sünnet olanlarda penis kanseri riskinin azaldığı iddia ediliyor. 


AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların geçişini azalttığı söyleniyor (aslında bu işi prezervatifle de yapmak mümkün).


Sünnet olmuş erkeklerle ilişkiye giren kadınlarda rahim ağzı kanseri riski düşük deniyor. 


Sünnet idrar yolları enfeksiyonlarını on kat azaltır çünkü sünnet derisinin altında bakteri birikimi ve çoğalması engellenmiş olur. (tabii bu da günlük hijyenine dikkat etmeyen erkekler için önemli)


Yenidoğan dönemi en uygun zaman


Sünnet için en uygun zaman yenidoğan dönemi olduğu söyleniyor Bu dönemde sünnet olan bebeklerin idrar yolu enfeksiyonu geçirme olasılıkları diğerlerine oranla çok daha az. Bu yolla ailenin ve bebeğin ilk günün koşullarına uyum sağlaması mümkün. Yenidoğan döneminde yapılan sünnet sonrası iyileşme çok hızlı olur ve bebeğe belirgin bir sıkıntı vermez. Emzirilmesi açısından da sorun çıkarmaz. Bebeğinizin büyüme potansiyeli çok hızlı olduğu için buna paralel olarak yara izinin kaybolması da hızlı gerçekleşir. Ayrıca annenin içerisinde bulunduğu lohusalık dönemi nedeniyle, vücut sıvılarında salgılanan mevcut hormon ve bir takım proteinlerin (endorfinler) kan savunma sistemi elemanları, emzirme yoluyla bebeğe ileterek cerrahi girişim üzerinde koruma etkisi sağlar.


Oğlunuzu 2-6 yaş arasında sünnet ettirmeyi düşünüyorsanız, genel anestezi altında sünnet yaptırılmalısınız. Çünkü bu yaşlarda yapılan sünnet çocukta ‘kısırlaştırılma korkusu’ denilen psikolojik bozukluğa neden olabilir.


Bunun dışında 3 yaş civarında çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başladıklarından, bu yaşlarda bölgeyle ilgili cerrahi girişimlerde daha hassas olabilirler. Şunu da hatırlatmakta fayda var, yaşça büyük çocuklarda bile yaşıtlarından duydukları hikayeler nedeniyle, uygun psikolojik hazırlık sağlanamadığı takdirde, sünnet travmatik bir girişim olarak hafızada kalabilir.


Bebeğinizin rahatı için

Yenidoğan sünneti sırasında da bebekler ağrı duyar ancak bunu önlemek için işlem öncesinde penisin çevresine çok küçük bir iğne yardımıyla lokal anestetik madde uygulanır. Bu yaş grubunda genel m anestezi uygulamaya gerek duyulmaz. Bu da bebeğinizi operasyon sırasında beslemeyebilmenizi sağlar. Yemek yemeye odaklanan bebekse ağrısını hissetmez.


Bakımı da çok kolay

Sünnetin ertesi günü bebeğinizin kontrolü ve pansumanı önemli. Verilen k antiseptikli kremler sünnetli bölge a üzerine günde 4-5 kez sürülüp üzeri ü kirlenme ya da yapışmaya karşı steril k gazlı bezle örtülmeli. Sonraki 3-4 gün g bebeğin altının kirli olup olmadığı b kontrolü çok sık yapılmalı. Yıkanma k konusuna gelince de, ameliyattan birkaç k gün sonra gönül rahatlığıyla bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Sünnet sırasında uygulanan dikişlerin kendiliğinden tamamen erimesiyse yaklaşık 10 günü bulur.


Uygun olmadığı durumlar

1- Halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen ‘hipospadias’ durumundaki çocuklar kesinlikle sünnet olmamalı. Çünkü bu hastalarda idrar deliği, olması gereken yerde değildir. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir.


2- Ailede kan hastalığı ya da kanama hastalığı varsa çocuk hiç bir yakınması olmasa bile bir doktora başvurulmadan sünnet ettirilmemeli.


3- Düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü olan, iğne yapıldıktan sonra ya da bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan çocuklarla zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocuklar, mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmeli. Ailede bulunan kronik hastalıklar, önceden geçirilmiş önemli rahatsızlıklar ve ameliyatlar da doktora söylenerek tehlikeli durumlar oluşmasının önüne geçilebilir.

 

Bu ameliyatın da komplikasyonları olabilir. 


Ayrıca, her ameliyatta olabildiği gibi ne yazık ki sünnet sonrasında da kanama ve yara yeri enfeksiyonu görülebilir. Tahmin edeceğiniz gibi steril olmayan ortamda ve ehliyetsiz kişiler tarafından yapılan sünnet sonucunda kalıcı estetik kusurlarla karşılaşılabilir. Sakın endişelenmeyin, bu durum tedaviyle çözülebilir.

 

 

 

İşte sünnet sonrasında erken dönemde doktorun görmesi gerekebileceği durumlar:

 

Eğer gözyaşı akıyor gibi devam eden bir kanama varsa,


Bebek idrar yaparken zorlanıyor ve ağlıyorsa,


Penis ve çevresinde beklenenden fazla şişme veya ateşlenme olursa doktorun yeniden değerlendirmesinde fayda var. iletilerek cerrahi girişim üzerinde koruma etkisi sağlar.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 163

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2819

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2326

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1525

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4897

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön