W oturuşu nedir? W oturuşunun zararları nelerdir?

Birçok ebeveyn, 'W' oturuş pozisyonunun (kelebek oturuş) sağlıklı olmadığını duymuştur. Peki gerçekten öyle mi?

Sizin çocuğunuz da W şeklinde oturuyorsa dikkat!

Çocuklarımızı doğdukları günden itibaren yakın markaja alırız ve sürekli onları izleriz. Çocukların ya da bizim farkında olmadan yaptığımız herhangi bir hareketin gelişimlerini etkilememesi için elimizden geleni yaparız. Yemek yeme alışkanlığı kazanmaları ve motor becerileri kritik dönemlerinde kazanmaları için türlü türlü aktiviteler uygularız. Bebeklikten çocukluğa sağlıkla geçmelerini beklediğiniz dönemlerde, çoğunu sonradan öğrenerek yaptığımız bu davranışların dışında, doğal olarak atladığımız veya neden sağlıksız olduğunu tahmin edemeyeceğimiz bazı durumlar olabilir. İşte W oturuşu ya da kelebek oturuşu da bunlardan bir tanesi.

 

W oturuşu nasıldır?

W oturuşu aslında bir bozukluk değil, tamamen doğal bir durum. Herhangi bir hastalığın belirtisi de değil. Bu bir oturuş pozisyonudur. İki bacağın birden tamamen yana açılıp diz kapaklarının önde olduğu ve vücudun bir W harfine benzediği bir oturma şeklidir. Dikkatli olmamız gereken nokta, doktorların çoğunun zararlı olduğuna inandığı bir oturuş şekli olmasıdır.

 

BAŞARILI ÇOCUKLARIN EBEVEYNLERİNİN 17 ORTAK ÖZELLİĞİ İyi anneler babalar çocuklarının... TEHLİKELİ OYUNCAKLAR Hangi oyuncakların çocuklarınız ...

 

W oturuşunun zararları nelerdir?

 • W oturuşunun vücuttaki ana gücü sınırladığı düşünülüyor. Bu oturuş pozisyonu çoğu çocuğa büyük bir destek sağlıyor. Çocuğun karın ve sırt kaslarını aynı anda kullanmasına gerek olmadığından, genelde bunu bacakların önde olduğu ya da üst üste olduğu pozisyonları tercih ediyorlar.

 

 • W oturuşunun kas sertliğine sebep olduğu biliniyor. Bu sertliğin özellikle de bacaklarda ve kalçada olabileceği söyleniyor ancak dizleri ve bilekleri de etkileyebileceği düşünülüyor.

 

 • Bazı nörolojik sıkıntılara da sebep olduğu düşünülüyor. Bu oturuşta aktif olarak kullanılmayan kasların zamanla aktivitesini azalttığı düşünüldüğünden, yumuşayan kaslar pozisyonun uzun vadede kişinin vücudunu dik tutmakta sorun yaşayacağı öngörülüyor.

 

 • Aslında teknik olarak, çoğu doktorun da aynı fikirde olduğu konu, uzun süreli W oturuşun çocukluk dönemi boyunca edinilmesi gereken kaba motor becerilerin geliştirilmesini geciktirdiği konusu. Eğer çocuğunuzun özellikle fiziksel olarak güçlü olmasını bekliyorsanız, bu pozisyon ileride ona engel olabilir.

 

 

Neden çocuklar böyle oturmayı tercih ediyorlar?

Çocukların bu oturuş pozisyonunu benimsemekteki en önemli sebepleri içgüdüsel olarak sahip oldukları denge güdüsüdür. Çocuklar en stabil oldukları pozisyonda olmak istiyorlar. Bununla birlikte de araba koltukları, salıncaklar, ev içi salıncaklı yataklar, özetle bebek taşıma için üretilmiş her şey de bu oturuş pozisyonunu destekliyor gibi.

 

Bu noktada, W oturuşunun herhangi bir zararı olmadığına inanan Rachel Coley açıklasında şunları dile getirdi: "Çocukların böyle oturması tamamen doğal ve üstelik çok normal. Çünkü bu oturuş esnek olduklarının bir göstergesidir. İçgüdüsel olarak aradıkları doğal dengeyi bulmuş olduklarının bir ifadesi. Üstelik de bu pozisyon, özellikle emekleme dönemindeki bebeklerde, emeklemeden dizlerinin üzerine çıkmaya ve ardından yeniden oturmaya karşı doğal bir ortam ve pozisyon hazırlıyor. Yani, aslında hiçbir zararı yok, tam tersine her şeyin yolunda olduğunun bir göstergesidir."

 

Genel çoğunluğun içinde tek başına faydalı olduğunu savunan Rachel Coley’den mi taraf olursunuz, yoksa zararlı ve mutlaka üstünde durdurulması gerektiğini düşünen uzmanlar ordusuna mı katılırsınız, o noktada elbette ki seçim sizin.

 

W oturuşunu önlemek için neler yapılabilir?

W oturuş denilen oturuş pozisyonunun zararı konusunda kesin olarak ikna olmuş olan uzmanlara göre yapılacak en iyi şey, çocuğu bu pozisyonda otururken yakaladığınız takdirde pozisyonunu hemen değiştirmeye yardımcı olmaktır. Alışkanlıklarını değiştirmek biraz zaman alacak olsa da, doğru pozisyona getirmek yapılacak en doğru şey.

 

 

Mutlu çocuk yetiştirmenin 10 yolu
+10
1. Çocuğunuza güvenin, onu olduğu şekilde kabul edin ve her türlü seçimine saygı duyun. Ona güvenir ve saygı duyarsanız o da kendisine ve çevresine karşı güven, saygı ve duyarlılık hissedecektir. Sadece yaşı küçük olduğu için sizin düşüncelerinizden farklı seçimleri olması, her koşulda bunların yanlış olduğunu göstermeyecektir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
11
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Ekim 2018 Çarşamba 17:32

  BENDE

  Cevapla
 •  
  18 Temmuz 2018 Çarşamba 18:52

  52 yasindayim hala bu sekilde oturabiliyorum.

  Cevapla
 •  
  18 Temmuz 2018 Çarşamba 18:50

  peki nasil oturmasi gerekir?

  Cevapla
 •  
  27 Haziran 2018 Çarşamba 18:50

  bence de üstün beceri bir sürü insanın 5 dk dan sonra bacaklarının sızlamasına yol açan durumda biz rahat bir şekilde kullana biliyoruz. 28 yaşına kadar bir sıkıntısı oldugunu görmedim ve hala oturuyorum ..

  Cevapla
 •  
  13 Haziran 2018 Çarşamba 08:05

  bağdaş kurunuz :)

  Cevapla
 •  
  12 Haziran 2018 Salı 08:55

  bende küçükken böyle oturuyordum arada hala oturuyorum ama bacağım ağrıyor eskisi kadar esnek değilim. dik oturma konusunda belki haklı olabilirler pek dik oturamıyorum

  Cevapla
 •  
  08 Haziran 2018 Cuma 18:40

  ben çocukken böyle oturması daha kolay ve çabuk oluyordu ondan. bacakları önde oturmak için iki hareket daha yaparsınız .dengeyle alakalı değil. ama şimdi w oturuşu yapmam mümkün değil bir yerimi kırarım.

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2018 Çarşamba 10:26

  sadece düşünülüyor, düşünülüyor, düşünülüyor ... denmiş. demek ki daha kesin bir sonuç yok. kimse endişelenmesin. aramızda bir sürü sağlıklı insanlar dolanıyor çocukken bu şekilde oturanlar yani. endişelenmeyin, maksat haber olsun diye yazmışlar.

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2018 Çarşamba 09:59

  ben çocukken hep böyle otururdum hatta şu an bile zaman zaman oturuyorum. hiç bir sağlık sorunum yok.

  Cevapla
 •  
  24 Mart 2018 Cumartesi 22:00

  tşk

  Cevapla
 •  
  05 Eylül 2017 Salı 22:19

  aaaah

  Cevapla

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 344

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 1758

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1514

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3173

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 1302

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön