Çocuğum dişçiden korkuyor

Gelişen teknoloji çocuklardaki diş hekimi korkusunun üstesinden gelebilir mi?

Çocuklarınızın dişçi korkusu olmasın

Diş problemleri ve diş tedavi süreci her yaş grubundaki insanı etkileyebiliyor. Bilhassa çocuklar, tedavi sırasında acı duymaktan ve işlem sırasında kullanılan cihaz seslerinden tedirginlik yaşayabiliyor. Bu da genellikle diş tedavilerinin ertelenmesine neden olabiliyor. Ancak son dönemde diş çürükleri ve diş ağrıları gibi rahatsızlıkları tedavi etmede kullanılan lazer yöntemleri, çocuklar başta olmak üzere insanlarda korku hissini azaltıyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, “Lazer tedavi uygulaması esnasında hastalar, ağız içine baskı veya ağrı hissetmeden steril bir ortamda diş problemlerinden kurtulabiliyor” diyor. Dental lazerler ile yapılan diş tedavileri de, çocuklarda ağrılı bir işlemden ziyade eğlenceli bir uygulama izlenimi bırakabiliyor.

 

Anestezisiz tedavi olanağı

 

Dental lazerler ile yapılabilen tedavilerin başında diş çürükleri geliyor. Hastalar, bu tedavi esnasında, geleneksel uygulamalardaki gibi bir ağrı, basınç ve titreşim hissetmiyor. Lazer tedavisi büyük çoğunlukla anestezi olmaksızın tamamlanabiliyor.

 

 

Daha hızlı iyileşme süreci

 

Gelişimini tamamlayamayan dişlerin, dişeti kısmı kaldırılarak ağızda daha rahat çıkmasına olanak sağlanıyor. Dudak ve dil bağlarının (kas ataçmanları) serbestleştirilmesi gibi dişetini kapsayan işlemler de, dental lazerler ile gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca, tedavi yaralarının iyileşme süreci de geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı ve ağrısız geçiriliyor. Dental lazerler, genel olarak 2’ye ayrılıyor. Bunlardan biri; yalnızca yumuşak dokuda, diğeri ise, diş sert dokularında işlem yapabilen yani çürük dokuyu temizleyebilen lazerlerdir.

 

Dental lazer eğitimi alan hekimler tercih edilmeli

 

Diş hekimliği branşı içinde, dental lazer alanında bir uzmanlık birimi olmamakla birlikte bu konuda verilen kurslarda eğitim almış hekimler bulunuyor. Dental lazer tedavisi yaptırırken, mutlaka bu alanda eğitim almış hekimleri tercih etmek gerekiyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

 • Corona virüsü nasıl bulaşır?
  Corona virüsü nasıl bulaşır?

  Süresi : 02:08 İzlenme : 249

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön