Ev tozu alerjisine karşı alınması gereken önlemler!

Çocuklarınızı görünmeyen tozlardan koruyun!

Ev tozu alerjisine karşı alınması gereken önlemler!

Sabah oldu ve evi havalandırmak için camlarınızı açtınız, harika bir hava var dışarıda. Bu havalanma sırasında eve dolan tozlar bebeğinizde alerjik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu sebeple aslında uzmanlar evi havalandırmak için doğru zamanın sabah değil, öğleden sonra ya da akşam olduğunu söylüyor.

Çocuklarda astım ya da ev tozu alerjisi sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Ev tozu alerjisi 3 yaşından sonra yapılan deri testleri ile saptanır. 3 yaş öncesindeki bebeklerde kan ile yapılan testte de pozitif çıkmış ise alerjinin varlığından söz edilebilir.

Çözüm; evdeki toz miktarını ve alerjen ortamı minimum düzeye indirebilmek. Bunun için alınabilecek önlemler:

Yatak odası
Minik en büyük toza aslında hiç aklımıza gelmeyen yatağında gece uykusunda maruz kalıyor.Bu sebeple sentetik dolgu malzemeli yastıklar ve alerji için üretilmiş yastık ve çarşaflar tercih edilmeli. Çarşaflar en az 60 derecede yıkanmalı ve yatak aralıklar ile elektrik süpürgesi ile temizlenmeli.

Tüylü oyuncaklar
Tüylü oyuncaklar oldukça fazla toz tutan şeylerdir. Bu sebeple yatak odasında mümkün olduğunca az olması ve mümkünse sık aralıklar ile temizlenmeleri gerekmektedir.

Sert zemin ve halılar
Bunun dışında sert zeminlerin sıkça temizliği, yıkanabilir paspas ya da halı kullanımı, eğer mümkünse HEPA filtreli elektrik süpürgesi ilk akla gelenlerden.

Peki bu Hepa filtre neden önemlidir? Ev süpürürken nelere dikkat etmeli sorularını Dyson Pazarlama Müdürü Gökçe Şahin’ e sorduk;

"Evlerimizde, ne kadar özen göstersek dahi, küçük mikroorganizmalarla birlikte yaşarız. Evdeki tozun içinde bakteriler, küf hücreleri ve deri organizmaları bulunur. Sadece mikroskopla görülebilen toz keneleri dünyanın bir numaralı ev alerjenidir. Nem ile beslenen bu hayvanlara karşı su ile yapılan temizlik yeterli olmadığı gibi, çoğalmalarını da mümkün hale getirir.

Mikrobiyoloji laboratuarında çalışan bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, evimizde kullandığımız halılarımızın her bir metrekaresinde 1000 bakteri yaşamaktadır. Bu bakterilerin en yoğun olduğu yerse yataklarımız ve yastıklarımızdır. Önerilen yataklarımızın ve yastıklarımızın belli aralıklarla emiş gücü azalmayan bir elektrik süpürgesi ile süpürülmesi, günlük olarak çarşaflarımızın havalandırılması ve hafta bir değiştirilmesi yönündedir.

Alerjik astımı olan çocukların %85 i evdeki toz kenelerine duyarlıdır. Maalesef, alerjik reaksiyonu tetikleyen genelde kenenin kendisi değil, bir günde ürettiği 20 atık zerreciklerdir. Toz keneleri yaşamak için ılık ve nemli ortamları tercih ederler. Yataklar ve döşemeler bunun için en iyi ortamı sağlar. Islak halı, kilim ve yer döşemesi temizliği sağlayan ürünler bu kenelerin daha hızlı bir şekilde üremesini neden olur. Tüm elektrik süpürgelerinin toz torbaları ve filtreleri bir süre sonra tozlarla tıkanıp hava akışını engeller, bu hem emiş gücünün düşmesine hem makineden çıkan havanın tozlarla ve mikroskobik alerjenlerle dışarıya çıkmasına sebep olur.

Temizlik yaparken bizlerin en çok dikkat etmemiz gereken unsurlar, emiş gücü asla azalmayan, Hepa Filtesi olan, sadece toz torbasına ve filtresine güvenerek hareket etmeyen makineler kullanmalıyız. Kullanacağımız makinelerin yatağınızda, koltuğunuzda ve halınızda yaşayan alerjenleri yakalayabilen ve bununla beraber dışarı daha temiz bir hava çıkışı sağlayan ürünler olması hem sizin hem çocuğunuzun sağlığı açısından önemlidir.”

Hazırlayan: Cesur Doruk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön