Diyabetli çocuklar için her okula bir hemşire

Türkiye’de 15-20 bin civarında diyabetli çocuk var. Günde 4 kez insülin iğnesi yapmaları gerekiyor. Bu çocuklar eğitim ortamında sorun yaşıyor.

Diyabetli çocuklar için her okula bir hemşire

81 ilden 300’e yakın öğretmen ve sağlık uzmanı, çocukluk çağında diyabetin önlenmesi, bakım ve tedavisinin geliştirilmesi programı için Ankara’da buluştu. Toplantıya Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şükrü Ha tun, Çocuk Diyabet ve Endokrinoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Peyami Cinaz, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hülya Günöz ve Sanofi-Aventis Türkiye Müdürü Olivers Guillaume katıldı.

 

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Şükrü Hatun, diyabetli çocukların eğitim ortamında sorunlar yaşadığını söyledi. Her okulda bir hemşire bulunmasını öneren Hatun, “Türkiye’de 15-20 bin civarında diyabetli çocuk var. Günde 4 kez insülin iğnesi yapmaları gerekiyor. Bu çocuklar eğitim ortamında sorun yaşıyor” dedi. Bazı kreş ve anaokullarının diyabetli çocuk almadığını aktaran Prof. Dr. Şükrü Hatun, şunları söyledi:

 

Dünyada 285 milyon diyabet hastası var

“Amacımız sosyal ayrımcılığı önlemek. Çocukların insülin yapacakları revir yok ve beslenme konusunda katkıya ihtiyaçları var. Okullarda hemşire yok. En azından diyabetli çocukların bulunduğu okullara hemşire görevlendirilmeli. Öğretmenleri kan şekeri düştüğü için durgunlaşan çocuğun başarısız olduğunu düşünebilir. Diyabetli çocuklara mektup dağıttık. Hepsi mektuplarını götürüp öğretmenlerine verdi.”

 

Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarının, Çocuk Endokrinolji ve Diyabet Derneği ve Sanofi Aventis işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Okulda Diyabet Programı” sayesinde bugüne kadar 650 bin öğretmen ve 16 milyon çocuk diyabet konusunda bilgilendirildi.

 

Sanofi-Aventis Türkiye Müdürü Olivers Guillaume ise dünyada 285 milyon diyabet hastası olduğunu belirtti. 85 yıldır bu alanda çalıştıklarını anlatan Guillaume, projeyi koşulsuz desteklediklerini söyledi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5293

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3215

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 874

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 552

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2404

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön