İlk 1000 günde beslenme

Hamilelikle başlayıp bebeğin iki yaşını tamamlamasına kadar geçen süre olan ilk 1000 günde annenin kendisine ve dolayısıyla bebeğine gösterdiği özen, bütün hayatı etkiliyor.

İlk 1000 günde beslenme

Hamilelikle başlayan, yeni yaşamların ilk 1000 günü... Türkiye'de birçok anne adayı ve anne, bu süre içinde kendisine ve dolayısıyla bebeğine gereken özeni gösteremiyor. Bu sebeple maalesef ki bebeklerimizin geleceğini "az ya da çok" kaybetmiş oluyoruz. Dolayısıyla hem hamilelik hem de emzirme döneminde annelerin beslenmesi büyük önem taşıyor. Unutmayalım: Doğa, bebeği korumak için her önlemi almış olsa da, hiç bir canlı kendisinde bulunmayanı yavrusuna veremez.

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Sağlığı son araştırmasına bakıldığında, gebeler ve emziren annelerin, sağlık otoritelerinin önerdiği günlük almaları gereken besin gruplarından sadece şekerleri ve ekmeği gerekenden fazla aldıkları görülüyor. Meyve, sebze, et, süt, balık, yumurta ve lifli gıdaların tamamı önerilenin altında tüketiliyor. Peki, ülkemiz insanlarında "beklenen kilonun altında olma hali" de sıkça olmadığına göre, sizce olan nedir?

 

Eğer enerjiyi "minimum" gereken miktarda alıp, meyve, sebze, et, süt, yumurta ile faydalı besin bileşenlerini almıyorsanız, üstelik aldığınız yüksek enerjiyi yakacak aktivite yapmıyorsanız, bunun sonucu; vitamin ve mineral eksiklikleri ile beraber seyredebilecek olan şişmanlıktır. Anlattığım durum ülkemizde en sık görülen hastalıktır. Şişmanlık ve obezite artış hızımızla Dünya Sağlık Örgütü ölçümlerinde dünyanın en hızlı şişmanlayan toplumlarından biriyken, vücudumuzda asıl sağlıklı olmamızı sağlayacak besin bileşenlerini bulunduramıyoruz. İki sorunu bir arada yaşıyoruz... Çünkü sıklıkla sağlıksız karbonhidrat tüketerek "boş enerji" alıyoruz. Beslenmeden anladığımız; "ekmeği, tatlıları ve yağdan yoğun besinleri" tüketmekle sınırlı kalıyor. İşin garibi, durumun da farkındayız. Çoğunluk "az ya da çok" fazla kilosu olduğunu, bunun yanında son yapılan kan tahlilinde demir, B vitamini veya faydalı yağ asitlerinden en az birinin eksik çıktığını söylüyor. Ancak, pek az kişi bu durumu “sağlıksız beslenme” ile bağlantılandırıyor. Çoğunluğumuz et, süt, balık, yumurtayı gereği kadar tükettiği iddiasında... Toplumun yarısını etkileyen eksiklikleri anlatıldığında, "evet, benim de bazı eksikliklerim ve biraz da fazla kilom var ama bendekiler o kadar ciddi değil, ben her şeyi yiyorum" diyor.


Bir an için yanlış beslenen bir gebeyi düşünelim. Bebek hayatının oldukça önemli olan, batın içindeki 40 haftasını bu eksikliklerle yaşayacaktır. Sadece 2 saat havasız bir odada bulunsak başımızın ağrıyacağını bilirken, sıfırdan gelişmeye başlayan bir canlının ilk 280 gününü bu şekilde geçirecek olmasının olası etkilerini hafife alıyoruz. Geri dönülemez sorunlara yeterince dikkat etmiyoruz. Bebeklere bilmeden zarar veriyoruz.

 

Aynı sorunları emzirme döneminde yaşayan annenin bebeğinde de benzer sorunların görünmesi sürpriz değil. Doğa, bebeği korumak için her önlemi almış olsa da, hiç bir canlı kendisinde bulunmayanı yavrusuna veremez.

 

Bu arada, "sıklıkla alındığını gördüğümüz" multivitamin tabletleri önemlidir. Hekimlerin bu önerilerine harfiyen uyulmalıdır ancak bunlar kurallardaki sağlıklı beslenmenin yerini almamalıdır. "Nasılsa multivitamin alıyorum" düşüncesi doğru değildir.  

Hayata doğru bir vücut kompozisyonu ile başlayan tüm canlılar yaşamları boyunca bunun faydasını göreceklerdir. Anneler bu faydayı "bebeklerinin gelecekte zeki ve hastalıklara dirençli olmaları" olarak tarif etmektedirler. Eğer beklenti buysa, ilk1000gün'e dikkat etmenin bu beklentiye sayısız fayda sunacağını unutmayalım.

 

Tüm annelerimize ve bebeklerine sağlıklı günler diliyorum.

 

Hazırlayan: Dr. Yalim Üner

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5032

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3101

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 834

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 537

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2400

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön