Anne babalara uyuşturucu ile ilgili uyarılar!

Son yıllarda dikkat çeken de bu batağa saplananların yaş ortalamasındaki düşüş, tabii bu durum ebeveynleri endişeye düşürüyor.

Anne babalara uyuşturucu ile ilgili uyarılar!

Her yıl binlerce genç uyuşturucu tuzağının içine çekiliyor. Son yıllarda dikkat çeken de bu batağa saplananların yaş ortalamasındaki düşüş, tabii bu durum ebeveynleri endişeye düşürüyor. Tedbir amaçlı önlemler ise ne yazık ki yeterli olmuyor ve büyüklere çok iş düşüyor.

 

Çocuklarınızı bu illetten korumak için size birkaç öneri:

 

Sorunla yüzleşin

Eğer çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını anladınız ya da şüphelendiyseniz harekete geçmek için hiç vakit kaybetmeyin. Genç yaşta uyuşturucuya başlayanlardan bazıları daha sonra bırakabilse de, pek çoğu maalesef bağımlı oluyorlar. Bağımlılık olmaması içinse erken önlem gerekiyor. 

 

Çocukken konuşmaya başlayın

Uzmanlar ailelere, çocuklarıyla uyuşturucu ile karşılaşma ihtimali doğmadan önce konuşmalarını ve onları bilgilendirmelerini öneriyor. 8–10 yaşlarında bu konuda bilgilendirmeye başlayın ki yaşıtlarından duyacakları özendirici veya yalan yanlış şeylere kanmasınlar.

 

Sınırları belirleyin

Çoğu anne baba, ortada bir sorun yoksa çocuklarıyla uyuşturucu hakkında konuşmakta tereddüt ediyorlar, ancak açık ve tutarlı bir mesaj uyuşturucu kullanımını engellemeye yardımcı olabilir. Kurallarınızı kesin çizgilerle belirleyin. Ayrıca uzmanlar, dişi, başı ağrıdı diye gençlere hemen ilaç vermemeniz gerektiğini söylüyor.

 

Duygusal bağ kurun

Bazı çocukların duygusal yönden zayıflık veya ruh sağlığı sorunları olabilir ve bu çocuklar uyuşturucuya yatkınlık gösterebilir. Bu gibi durumlarda sadece konuşmak yetmez, anne babalar daha dikkatli olmalı ve çocuklarıyla kuvvetli bir duygusal bağ oluşturmaya çalışmalıdır.

 

Örnekler gösterin

Gençlerle bu konuyu konuşurken bağımlılığın kötü sonuçlarını konuşmaktan hatta gerçek hayattan örnekler göstermekten çekinmeyin. Çocuğunuzun olgunluk düzeyine göre, aileden ya da dostlarınızdan bu duruma düşmüş bir örnek varsa açıkça paylaşabilirsiniz.

 

Konuşurken doğal olun

Uzmanlar bu konuyu çocuklarınızla konuşurken, ne çekingen ne de sorgular tavırda olmamanızı öneriyorlar. Bu konuyu da herhangi bir sağlık sorununu, diyet ya da şeker hastalığını konuşur gibi mümkün olduğu kadar doğal bir şekilde dile getirmelisiniz..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 33

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 240

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8630

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3471

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2138

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön