Öğrencinin okul başarısı!

İlkokul birinci sınıftan itibaren, öğrencinin aldığı notlar hem veli için hem de çocuk için okul başarısının birer göstergesi olarak önem kazanmaya başlar. Hatta bazı aileler için çocuğun değeri bu notlarla eşdeğer bir anlam kazanır. Belki de çocuğun ne kadar zeki olduğunu görebilmek için okul başarısına bakmak yeterlidir.

Öğrencinin okul başarısı!

İlkokul birinci sınıftan itibaren, öğrencinin aldığı notlar hem veli için hem de çocuk için okul başarısının birer göstergesi olarak önem kazanmaya başlar.

 

Hatta bazı aileler için çocuğun değeri bu notlarla eşdeğer bir anlam kazanır.

 

Belki de çocuğun ne kadar zeki olduğunu görebilmek için okul başarısına bakmak yeterlidir…Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, okul başarısı ile zeka düzeyi arasında belirgin bir paralellik söz konusu değildir.( Zeka düzeyi normalin altında, öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için ayrı bir program söz konusudur.) O halde neden bazı öğrenciler için iyi notlar almak çok kolay gibi görünürken bazı öğrenciler hep kötü notlar alırlar? Öncelikle öğrencinin okul başarısının düşük olduğunu söyleyebilmek için, en az bir sene boyunca derslerinde gelişim düzeyinin altında başarı göstermesi gerekir. Bunun dışında öğrencinin yetenekleri ve zeka düzeyinin, okul başarısı için yeterli olduğundan emin olunmalıdır. Öğrencinin kendi hedeflerini belirleyebilmiş olması, çalışmalarını da aynı doğrultuda belirleyebilmesini sağlayacaktır.Hedef belirleyebilmek, duygusal yönden olgunlaşmakla mümkündür. Duygusal yönden olgunlaşmak ise ailelerin ( özellikle anneler) çocuklarının büyüdüğünü kabullenmesi, onlara yaşının gerektirdiği olgunlukta davranması ile gerçekleşir.Duygusal anlamda olgunlaşmış öğrenciler, sorumluluk sahibi, görevlerini tamamlayabilen ve özgüvenleri gelişmiş kişilerdir. Bu da ders başarısını beraberinde getirecektir. Eğitiminin ilk yıllarından itibaren planlı çalışma alışkanlığı edinmiş, hangi dersin nasıl çalışılacağını bilen, çalışma ortamını düzenleyebilmiş öğrencilerin ders başarısını yakalaması çok kolay olacaktır.

 

Aile öğrenmeye, okula ve öğretmenlere karşı olumlu ve ilgili bir tutum içindeyse öğrenci de bu tutumları sergileyecektir.Öğrenci kendisi hakkında olumlu yargılara ( zekiyim, başarılıyım, değerliyim, yetenekliyim …) sahipse, ders başarısı, bu düşünceleri ile paralellik gösterir.

 

Aile içerisindeki huzursuzluklar çocuğun hayatında büyük gerilim oluşturur. Bu durumdaki bir öğrencinin kendini derslere verebilmesi, okulda başarı gösterebilmesi çok zordur.

 

Televizyon, bilgisayar ve telefonu çok uzun süre kullanıyor ve ders çalışma zamanını bunlara ayırıyorsa, her biri ders başarısı için engeldir. Ailesi tarafından yeterince sevgi göremeyen, ilgilenilmeyen, fiziksel şiddet uygulanan ya da herhangi bir nedenle ailesini cezalandırmak isteyen öğrencilerde okul başarısızlığı görülebilir. Ailenin çocuktan sadece ders çalışmasını beklemesi, onun dışındaki tüm faaliyetleri gereksiz ve ders çalışmaya engel olarak görmesi sonucu çocukta oluşan baskı, ders başarısını engeller. Öğrencinin ders ve okul başarısını artırmak için öncelikle nedenler üzerinde yoğunlaşılmalıdır. Ardından çözüm yollarına geçilebilir. Yukarıda bahsedilen noktalar velilere ve öğrencilere ipucu olabilecek niteliktedir. 

 

Özel Sezin Okulu

Rehberlik Koordinatörü
İlknur Karabel

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 4003

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 589

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 915

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 6572

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 391

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön