Çocuğum kitap okumayı sevmiyor

Çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılmasında, anne babanın kitap okuyarak örnek olmasının yanı sıra, ev içerisinde çocukların kullandıkları tüm alanlarda kitap bulundurulmasının etkili olduğu belirtildi.

Çocuğunuz için evin her yerine kitap koyun

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, çocukların kitap okumasında en önemli rolün aileye düştüğünü belirtti ve "Aile içinde özellikle anne ve babanın, kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında çocuğa örnek olmaları gerekiyor" dedi.

 

ÇOCUKLARIN KİTAP OKUMASI İÇİN NE YAPMALI?

Kitap okumanın, çocuğun hayal gücünün gelişmesinde etkili olduğunun altını çizen Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, gerektiğinde anne ve babanın çocuğa kitap okuması ve uygun yerlerde yapılan ses tonlamaları ve vurgularla çocuğun hikayenin içine girmesine yardımcı olmaları gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Bülent Yılmaz, bu tür yaklaşımların, çocuğun farklı dünyalarla tanışarak, kitap okumayı sevmesini sağlayacağına işaret ederek, "Anne ve babanın her gün kitap okuması halinde, bir süre sonra çocuk bunu rutin hale getirecek ve gerçekleşmemesi halinde bunu ailesinden talep etmeye başlayacaktır" diye konuştu.

 

ÇOCUĞUM KİTAP OKUMAYI SEVMİYOR

Alışveriş merkezlerinde yapılan gezintilerde oyuncakçıların yanı sıra ailelerin kitapevlerine de girip kitapları incelemesi önerisinde bulunan Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kitap alınmasa bile, hem kendileri hem de çocukları için kitapları inceleyerek, bir süre burada vakit geçirmek çocuğun alışkanlık kazanmasında etkili olacaktır. Çocuk, burada ailesinin dışında da birçok kişinin kitap okumayı sevdiğini görecek ve bundan etkilenecektir. Aileler çocuklarını kitap fuarına veya kütüphanelere de götürebilir. Hatta aileler, daha çocukları dünyaya gelmeden önce bez almak yerine, yaşa uygun kitap alsalar çok daha faydalı olur."

 

"Kitap, evin her yerinde olmalı"

 

Çocuğun hayatın her alanında kitapla iç içe olmasının alışkanlık kazanmada etkili olduğuna değinen Yılmaz, "Çocukların oyun sepetinde, banyosunda, aklınıza gelebilecek birçok yerde kitapla karşılaşması, onun hayatında yer edinmesini sağlayacaktır. Örneğin bir ev yapacaksa bunu kitap kullanarak da yapabilir" önerisinde bulundu.Prof. Dr. Yılmaz, çocuğun odasında da ona ait küçük bir kütüphane bulunmasının teşvik edici olacağının altını çizerek, "Çocuğun birçok kitabı bir arada görmesi, kitabı hayatında sokmasında yardımcı olabileceği gibi, bir süre sonra ilgisini çekerek okuma algısının oluşmasına yardım ediyor" dedi.

 

"Okul öncesi dönem iyi değerlendirilmeli"

 

Yılmaz, çocukların 0-6 yaş arasında alışkanlık edinmeye başladığını dile getirerek, "Okul öncesi dönem, çocuklara istenilen alışkanlık ve becerilerin kazandırılması için en elverişli dönem. Bu sebeple çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için mutlaka okul öncesi dönemin iyi değerlendirilmesi gerekir" ifadesini kullandı.


Çocukların aileden sonra en fazla zamanı okul öncesi eğitim kurumlarında geçirdiklerini de vurgulayan Yılmaz, "Bu dönemde alınan öğrenim, çocuğun okuma alışkanlığı kazanımında doğrudan etkilidir. Bu nedenle, drama, hikaye resimleme, hikaye geliştirme ve okuma saatleri oluşturma gibi etkinliklere yer verilmesi faydalı olacaktır" dedi.


Prof. Dr. Yılmaz, son olarak; çocuklara tablet, cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik cihazları oyun oynamanın dışında kitap okumak için de kullanabileceklerinin gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Çocuklara kitap okumayı nasıl sevdiririz?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön