Kontenjanı en fazla artan okullar Anadolu ve imam hatip liseleri!

Bu yıl Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na göre öğrenci alan okulların kontenjanları 466 bini aştı. Rekor artış Anadolu liselerinde yaşandı. Bu okulların kontenjanları geçen yıla göre 34 bin 620 artarak, 226 bin 720 olurken, Anadolu imam hatip liseleri de kontenjanları artan bir başka okul oldu. Bu okulların da kontenjanları 40 binin üzerine çıktı.

Kontenjanı en fazla artan okullar Anadolu ve İmam Hatip Liseleri!

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) 196 ve üzerinde olan ve tercih listesi hazırlama hakkına sahip öğrenci sayısı 1 milyon 42 bin 148. Bu yıl OYP’ye göre öğrenci alacak okulların kontenjanları ise 466 bin 25 olarak belirlendi. Tercih yapacak öğrenciler dikkate alındığında 2 öğrenciden birinin yerleşme şansı var. Ancak bu oran Anadolu liseleri için yaklaşık 4.5 öğrenciye çıkıyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aralarında Anadolu, Anadolu öğretmen, fen, Anadolu imam hatip liselerinin de yer aldığı okulların kontenjanlarını açıkladı. Kontenjan artışında rekor Anadolu liselerinde oldu. Geçen yıl kontenjanları 192 bin 100 olan bu liselerde bu yıl 34 bin 620 kişilik kontenjan artışı gerçekleşti ve sayı 226 bin 720’ye yükseldi. Üç yıl önce kontenjanları 122 bin olan bu okullarda yaklaşık iki katı bir artış gerçekleşti. Bu artışta son üç yıl içinde genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi etkili oldu. Bakanlık liseler arasında çeşitliliği ortadan kaldırmak amacıyla genel liseleri Anadolu ya da meslek liselerine dönüştürüyor. Önümüzdeki yıl içinde bu liselerin dönüşümünün tamamlanması bekleniyor.

 

İmam hatipte rekor artış

Bir başka kontenjan artışı da bu yıl ortaokulları da açılacak Anadolu imam hatip liselerinde yaşandı. Bu okulların kontenjanları birkaç yıl öncesine kadar Anadolu öğretmen liselerinin altındaydı.

 

Örneğin 2010’da Anadolu imam hatip liselerinin kontenjanları 22 bin 500 iken, geçen yıl 30 bin 230 oldu. Bu yıl okullarda “kontenjan patlaması” yaşandı. Bu okullara 40 bin 438 öğrenci alınacak. İki yıl önce Anadolu imam hatip liselerinden 2 bin daha fazla kontenjanı olan Anadolu öğretmen liseleri bu okulların gerisinde kaldı. Fark Anadolu imam hatip liseleri lehine döndü. Anadolu öğretmen liseleri 29 bin 880 kişilik kontenjanlarıyla Anadolu imam hatip liselerinin yaklaşık 10 bin gerisinde kaldı.

 

Üniversite başarılarından dolayı en fazla tercih edilen okullar arasında yer alan fen liselerine bu yıl 12 bin 480, sosyal bilimler liselerine ise 2 bin 522 öğrenci alınacak. OYP’ye göre öğrenci alacak özel okulların kontenjanları ise 14 bin 502. Tüm okul türleriyle birlikte OYP’ye göre öğrenci alacak okulların toplam kontenjanları 466 bin 25.

 

Hazırlık okutarak fark yaratıyorlar

Genel liselerden Anadolu liselerine dönüştürülen ve birçoğu için “Tabela okulu oldular” diye eleştirilen Anadolu liseleri ailelerin en çok tercih ettiği okullar. 2005-2006 yılında Anadolu liselerinin hazırlık sınıfları kapatılarak, bütün liseler 4 yıla indirildi.

 

2 yıl önce de okullarda birinci yabancı dil dersleri haftada 10 saatten 6 saate düşürüldü. Bu okullar arasında “özellikleriyle” öne çıkanlar var. Sayıları tüm Türkiye’de 10 olan bu Anadolu liselerinde hazırlık sınıfı var ve eğitim 5 yıl. Okulların 7’si İstanbul’da, diğerleri de İzmir, Balıkesir ve Ankara’da. Hazırlıkta 20 saat birinci yabancı dil, 4 saat ikinci yabancı dil okutuluyor. Bu okullardan mezun öğrenci ortalama 1500 saat birinci yabancı dil, 430 saat ikinci dil alıyor.

 

Haber: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön