Yerleştirmede esas puan üstünlüğü olacak!

Okullara yerleştirmelerde esas olan Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) olacak ve yerleştirmeler puan üstünlüğü esasına göre yapılacak. Ancak OYP’leri eşit iki öğrenci aynı okulu tercih ettiğinde SBS puanları dikkate alınacak. Bunlar da eşitse tercih önceliğine göre yerleşecekler.

Yerleştirmede esas puan üstünlüğü olacak!

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre öğrenci alacak okullarda yerleştirmelerde puan üstünlüğü kuralı uygulanacak. Tercih başvuruları alındıktan sonra öğrenciler OYP’ye göre puan üstünlüğü esasına göre kontenjanları açıklanan okullara yerleştirilecek.

 

Yerleştirme yapılırken OYP’nin eşit olması halinde 8’inci sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) puanı yüksek olan, eşitliğin devamında 7’nci sınıf SBS puanı yüksek olan, yine eşitlik halinde 6’ncı sınıf SBS puanı yüksek öğrenciye öncelik verilecek.

 

Tüm bunlarda eşitlik olduğu takdirde ise tercih önceliği dikkate alınacak. Yani tüm koşulları eşit iki öğrenci aynı okula yerleşeceklerse hangi öğrenci tercih listesinde bu okulu daha önce yazdıysa onun yerleştirilmesi öncelikli yapılacak.

 

Kayıt hakkı olmayacak

Velilerin en çok merak ettiği, bir okula asil olarak yerleştirildiklerinde kayıt yaptırırlarsa yedek yerleştirme için haklarını yitirip yitirmeyecekleri oluyor. Eğer çocuğunuz bir okula asil olarak yerleşir ve kaydını yaptırırsanız, yedek yerleştirme için hakkınızı yitirmezsiniz. Yerleştiğiniz okulda kayıtlı durumda kalırsınız ve yedekte bekleyip, sıra size geldiğinde de beklediğiniz bu okula kayıt yaptırırsınız. Bu durumda önceki okulunuzdan kaydınız sistem tarafından otomatik olarak silinir ve yeni okulun öğrencisi görünürsünüz.

 

Yerleştirme hakkı kazandığınız okula belirlenen süre içinde kayıt yaptırmazsanız hakkınızı yitirirsiniz. E-okul sistemine zamanında işlenmeyen okul kayıtları geçerli olmayacak. Kayıtların zamanında sisteme girilmesinden okul yöneticileri sorumlu olacak. Veliler kayıt durumlarını, Veli Bilgilendirme Sistemi’nden takip edip kayıtlarının yapılıp yapılmadığını görerek okul yöneticilerini uyarabilirler.

 

3 işgünü sınırı var

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıtları 27 Ağustos’ta başlayıp 31 Ağustos saat 17.00’de son bulacak. 3 Eylül saat 08.00’den itibaren boş kontenjanlara, yedek listeden kayıt hakkı kazananlar açıklanacak.

 

Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 işgünü içerisinde saat 17.00’ye kadar kayıt yaptıracak. Aksi halde hakkını yitirecek. Çünkü sistem boş kalan kontenjan için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verecek. 12 Eylül saat 17.00’de tekrar yedek listeden öğrencilere kayıt hakkı verecek. Son kez kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları 14 Eylül saat 17.00’ye kadar sürecek.

 

Sistemin kuralları nedir?

Yerleştirmenin nasıl gerçekleşeceğini anlamak için sistemin esaslarını ve nasıl işleyeceğini bilmek gerekiyor. İşte ayrıntılar:

 

 • Herhangi bir okula asil olarak yerleştirildiğinizde kayıt yaptırıp, yedek yerleştirme dönemlerinde sıranın size gelmesini bekleyebilirsiniz.
 • Asil olarak yerleştirildiğiniz okulda kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazandığınızda bu okula kayıt yaptırabilirsiniz. Eski okulda kaydınız otomatik silinir.
 • Yedek listeden kayıt hakkı kazandığınız okula tanınan kayıt süresi içerisinde kayıt yaptırmazsanız hakkınızı yitirirsiniz. Yerinize bir sonraki yerleştirme döneminde yedekte bekleyen diğer öğrencilere kayıt hakkı doğar.
 • 3 okulun yedek listesinde olabilir ve üç yerleştirme döneminde de kayıt hakkınız olabilir. Bu haklarınızın tümünü kullanabilirsiniz.
 • Yedek listelerinde yer aldığınız okullardaki sıranız yedek yerleştirme dönemlerinde hep aynı kalacak. Sadece okulların çağıracakları yedek öğrenci listesindeki öğrenci sayıları farklılaşacak. Örneğin Galatasaray ilk yerleştirme döneminde yedek listeden 1 ile 15. sıradaki öğrencileri çağıracak. Onlardan kayıt yaptırmayan olursa bu kez 16. sıradan başlayarak, ne kadar boş kontenjan varsa o kadar sayıda öğrenci kayıt için çağrılacak. Bu işlemleri Veli Bilgilendirme Sistemi’nde izleyebileceksiniz.

 

Hangi okul hangi şartı arıyor?

Tercih listenizi hazırlarken, okulların koşullarını da araştırmanız gerekiyor. Çünkü okulların bazılarının “özel koşulları“ bulunuyor. Bazı mesleki ve teknik okullar kendi yeterlilik ve mülakat sınavlarını yapıyor. Bu okulları tercih ettiğinizde bu koşulları da kabul etmiş olursunuz. Ancak yerleştirildiğiniz halde bu koşulları taşımazsanız kayıt yaptıramazsınız.

 

Resmi ve özel fen liseleri ile resmi Anadolu ve sosyal bilimler liselerine başvurmak için OYP’de 196 ve üzerinde puan almak yeterli. Yabancı uyruklu öğrenciler de bu okullara başvurabilir.

 

Sınıf tekrarı istemiyor

Anadolu öğretmen liselerine yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlarla 6., 7. ve 8. sınıfta sınıf tekrar etmeyenler başvurabiliyor.

 

Anadolu sağlık meslek liseleri de Anadolu öğretmen liseleri gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı istiyor. Ayrıca öğrenci sağlığının girmek istediği mesleğin öğrenimine ve yürütülmesine elverişli olduğunu hekim raporuyla kanıtlamak zorunda. Denizcilikle ilgili liselere başvuracaklar“. Gemi Adamları Sağlık Yönergesi” ile belirlenen denizde çalışmaya engel teşkil edecek hastalıkları olmadığını Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş resmi ya da özel sağlık kurumlardan alacakları “gemi adamları sağlık raporu” ile belgelendirmek zorunda.

 

Bu raporları yoksa mülakat ve şınav, barfiks, mekik gibi hareketlerin de yapıldığı beden yeterliliği sınavında başarılı olsalar da kayıtları yapılmayacak.

 

Fiziksel özellik önemli

Ayrıca erkek öğrencilerin 140.5, kızların da 144.5 santimetreden kısa olmamasının yanı sıra bu okullar için kilo orantısı şartı da var. Örneğin boyunun son iki rakamı ile kilo ilişkisi 10 kilo ve üzerindekiler de denizcilik eğitimine alınmıyor. Bazı fiziksel özellikler ise bu okulların kapısını en baştan kapatıyor.

 

Düztabanlığı, tavşan dudağı ya da dudaklar çevresinde ve dudakta yırtık, yaralanma ve diğer nedenlere bağlı şekil bozukluğu olanlar, çiğneme bozuklukları ile konuşmayı bozan tüm diş noksanlıkları bulunanlar, altıparmaklılar, estetiği bozan yara, yanık izleri bulunanlar, baş ve yüz bölgesinde geçirilmiş yara, şekil bozukluğu bulunanlar, renk körleri, görünüşü bozacak şekilde duruş bozukluğu olanlar okula alınmıyor.

 

Vazgeçerseniz haber vereceksiniz

Bu arada yerleştirme sistemi velilere sorumluluk da yüklüyor. Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerden bu hakkını kullanmak istemeyenler çıkarsa bu haktan vazgeçtiklerini yazılı olarak bildirmeleri bekleniyor. Böyle bir durumda da 3 işgünü olan kayıt süresi beklenmeksizin sıradaki yedek öğrenciye kayıt hakkı sistem tarafından otomatik olarak verilecek.

 

Haber: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön