Üniversite tercii yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

LYS tercihleri yarın başlıyor! Geçen yıl adaylar “şifre skandalı” stresini yaşadılar bu yıl ise yerleştirme puanlarıyla ilgili hesaplama sistemindeki belirsizlikleri...

Üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

Hesaplama sistemi sürekli değişti. Yerleştirme puanlarına bir gün okul başarısının ekleneceği, ertesi gün de kaldırılacağı kararları alındı. Bu nedenle ÖSYM de sürekli kılavuz yeniledi. LYS’lere iki hafta kala başlayan bu belirsizlik, Danıştay’ın 17 Temmuz’da bireysel başarının puanlara yansıtılmasını öngören son YÖK kararını iptaliyle son buldu.

YÖK, bu karara itiraz etmeyince yerleştirme puanlarını bireysel başarıya yani Ortaöğretim Başarı Puanı’na (OBP) göre hesaplayan ÖSYM, bu kez aynı puanları sil baştan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’na (AOBP) göre hesaplamak zorunda kaldı. İki gün içinde de sınavlarda okulun tüm öğrencilerinin başarısına göre puanların ağırlıklandırıldığı sonuçlar açıklandı. Bu seneye damgasını vuran AOBP gerginliğini önümüzdeki sene sınava girecek adaylar da yaşayacak. ÖSYM, YGS ve LYS yerleştirme puanlarını açıkladı ancak tercihlerde kullanılacak kılavuzu aynı gün yayımlayamadı. İlk kez bu yıl tercihlerde kullanılacak puan, kılavuz olmadan açıklandı.

Bugün başlayan yazı dizimizde sizlere LYS ve YGS sonuçlarınıza göre tercih yaparken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız. Üniversitelerin kontenjanları, katsayının kaldırılması başta olmak üzere değişen konularda bilgi vereceğiz. Bugün YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya devam bölümlerinde de üniversite rektörleri tercihlerle ilgili tavsiyelerde bulunacak.

Hazırladığımız örnek tercih tabloları size tercihleriniz konusunda fikir verecek. Unutmayın ki; iyi bir tercih listesi hazırlamak da sınavdan aldığınız puanlar kadar önemli olacak. Tercihte ilk doğru adım sonuç belgesini anlamak Sınav sonuçlarıyla birlikte adaylar yerleştirme puanlarının da yer aldığı belgeyi aldı. İşte bu belgeyi kullanarak tercihlerinizi yapacaksınız YARIN adaylar için üniversite tercih süreci başlıyor. Ancak tercih işlemlerinize başlamadan önce ilk yapmamız gereken Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarınıza da yer veren “2012 LYS Sonuçları-YGS ve Yerleştirme Puanları Dahil” başlıklı sonuç belgenizdeki bilgileri doğru yorumlamak. Çünkü tercih işlemlerinizi bu belgeye göre yapacaksınız. Bu belgede yerleşme puan bilgileriniz ve meslek lisesi öğrencisiyseniz ek puanlarınız yer alıyor.

Hangi puanlar kullanılacak?
Bu belgede yer alan verileri MF-1 ve MF-4 puanlarında Türkiye birincisi Abdullah Coşkun’un sınav sonuç belgesi üzerinden inceleyeceğiz. Siz de kendi sınav sonuç belgenizi bu verileri kullanarak, yorumlayabilirsiniz.

Birinci bölüm…

Kimlik numarası ile ad ve soyadınızın altındaki bu bölümde LYS’de girdiğiniz testlerdeki doğru ve yanlışlar var. Abdullah’ın belgesinde gördüğünüz gibi burada net sayınız değil, yalnızca doğru-yanlış sayılarınız bulunuyor. Puan netler üzerinden hesaplandı.

İkinci bölüm…
İlk bilgi “Diploma Notu”nu gösteriyor. Bu notun en büyük değeri 500. “Ortaöğretim Başarı Puanı” yani OBP diploma notundan yola çıkılarak hesaplanıyor. Bu, öğrencinin öğrenim gördüğü lisesindeki başarı sırasını ifade eder. “AOBP-SÖZ”, “AOBP-SAY” ve “AOBP EA” puanları okulunuzdaki arkadaşlarınızın sınav başarılarının ağırlıklandırılmasıyla oluşur. “Okul Türü Kodu”, “Alan Kodu” öğrencinin mezun olduğu okul ve alanı gösterir.

Üçüncü bölüm…
Belgenin solunda “Sınav Puanları ve Başarı Sıraları” başlıklı bölüm Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) puan türlerini, puanlarını ve başarı sıralarını gösteriyor. Bu bölümdeki puan ve başarı sıraları tercihlerinizde kullanılmayacak.

Dördüncü bölüm…
Tercihlerinizde başında “Yerleştirme Puanları ve Başarı Sıraları” yazan bölüm kullanılacak. Her puan türünün başında yerleştirmeyi ifade eden Y- harfi var. YGS ve LYS’nin tüm oturumlarına girdiyseniz 18 puan olacak. Abdullah Coşkun, YGS dışında LYS’de 3 sınava girdiği için LYS puanları 7 tane. Puanların karşısında başarı sıralarınız yer alıyor. Bu yıl adayların tümüne eşit katsayı uygulandığı için puanları 0.12 ile çarpıldı.

Tercih tavsiyeleri…
‘Puanların kurbanı olmayın’
Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı: “Adaylara benim başlıca tavsiyem, puanlarının kurbanı olmamaları yönünde olacaktır. ‘Puanıma yazık olmasın’ düşüncesiyle istemedikleri bölüm ya da üniversiteleri yazıyorlar, bunu yapmasınlar. Kendilerine, ‘Ben gerçekten nerede olmak istiyorum?’ diye sorsunlar. Hayalleri ve hedefleri doğrultusunda hareket etsinler. Sözün özü, puanlarının kurbanı olmasınlar. Ayrıca, imkânı olan öğrencilere tercihlerine alacakları üniversiteleri ve onların kampuslarını mutlaka görmelerini ve gezmelerini tavsiye ederim. Yurt, kütüphane gibi sosyal yaşam ve aktivite alanları başta olmak üzere üniversite ve sunduğu olanaklar konusunda fikir sahibi olsunlar. Öğrencilerimizin hayatlarına yön verecek olan bu önemli tercihte ailelerin de evlatlarının yanında, aldıkları kararların arkasında durmaları çok önemli.”

Hazırlayan: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön